19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Šikmá věž ústeckého kostela bude veřejně přístupná

šikma vez

Veřejnosti se naskytne jedinečný výhled z nejšikmější věže v Česku. Projekt na její zpřístupnění byl dokončen, výhrady k architektonické studii nemají hasiči ani památkáři. Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru se ve svých 60 metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry.

Reklama

Stavbu nového venkovního schodiště z dílny známého českého architekta a urbanisty Martina Rajniše, po jehož schodech návštěvníci vystoupají nahoru do věže, brzdí už jen zařazení do územního plánu. Poté se s budováním a renovací i samotných vnitřních prostor věže může začít. „V tuto chvíli máme hotovo a nezbývá nám nic jiného než čekat na schválení nového územního plánu,“ potvrzuje Kateřina Valešová, ředitelka Ústecké komunitní nadace, která se o znovuobnovení věže zasadila. „V mezičase bychom se však rádi věnovali získání finančních prostředků na renovaci vnitřních prostor věže. Tu můžeme zahájit, pokud se k tomu rozhodneme, bez ohledu na délku projednávání nového územního plánu,“ dodala.

Daruj peníze, získej schod

Společně s přípravnou fází projektu uzavřela Ústecká komunitní nadace také první kolo sbírky, jejíž výtěžek činí téměř 600 tisíc korun. „Svůj“ schod za příspěvek v minimální výši 25 000 korun si pořídilo 25 přispěvatelů. Zájemci se nadaci mohou hlásit nadále. V lednu 2020 má nadace v plánu vyhlásit novou veřejnou sbírku právě na renovaci vnitřků. „Věříme, že poté, co jsme po čtyřech letech usilovné práce a komunikace s dotčenými institucemi dosáhli finální shody na celkové podobě vnitřních prostor i venkovní přístavby a můžeme tak nejen ústecké veřejnosti představit finální podobu našeho záměru, zájem o finanční podporu tohoto ojedinělého projektu ještě vzroste,“ míní Kateřina Valešová.

Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie
Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru se ve svých 60 metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry. Přistupná bude veřejnosti.
(Irena Svatošová)

Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie v těsné blízkosti Mírového náměstí je dominantou města. Byl postaven ve 14. století přičemž jeho dnešní podoba pochází z konce 19. století. Při bombardování města v roce 1945 byl kostel vážně poškozen, od té doby má nakloněnou věž. Odklon věže od vertikály činí více než dva metry. Proto není divu, že se již v minulosti objevovaly snahy o její zpřístupnění. Nicméně až do roku 2015 se nedařilo projekt prosadit.

Ve chvíli, kdy Ústecká komunitní nadace na sebe vzala roli investora, začal se projekt realizovat. Největším problémem se jevila budoucí bezpečnost návštěvníků, neboť schody vedoucí k věži byly rovněž poškozeny bombardováním. Projekt se tak musel několikrát upravovat s ohledem na bezpečnostní podmínky záchranných složek, své požadavky k projektu měli i památkáři.

Nadace z darů zafinancovala geodetické měření, odborné posudky a architektonickou studii.

Náčelník Lakotů Splašený kůň. Neporazitelný válečník se stal obětí lsti a zrady

(mim, iris)

Před 59 minutami
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Před 3 hodinami
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Včera, 11:30
Nikdo neví, nač tenkrát v únoru 1634, myslel Albrecht z Valdštejna, když do jeho ložnice...
Včera, 10:00
Máte rádi podrobné plány nebo dáváte přednost spontánnímu rozhodování? V běžném životě můžete plány pominout,...
Reklama