29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Šílené přistání hazardéra Mathiase Rusta na Rudém náměstí v Moskvě. A jak to bylo dál

Další fotky

Mathias Rust (nar. 1. 6. 1968) stihl nejšílenější kousek svého života realizovat ještě jako teenager. Bylo mu sotva 19, když se svou cessnou 28. května 1987 přistál v Moskvě jen kousek od Rudého náměstí. Jestli někdy někdo měl víc štěstí než rozumu, tak to byl právě on.

Reklama

Rusové právě toho dne slavili „Den pohraničních vojsk“ a jen čtyři roky před tím, v září roku 1983, sestřelili nad Ochotským mořem jihokorejské civilní letadlo s 269 lidmi na palubě poté, co zabloudilo do jejich vzdušného prostoru. Mathias Rust vyvázl bez škrábnutí jen díky souhře více šťastných náhod dohromady.

Mezinárodní skandál! Izrael sestřelil dopravní letadlo! Kdo udělal osudnou chybu?

Do cessny ke svému nejslavnějšímu letu tehdy usedl jako poměrně nezkušený pilot s teprve padesáti nalétanými hodinami. 13. května 1987 si vypůjčil malý stroj „Reims Cessna Skyhawk“ upravený pro dálkové lety přidáním palivových nádrží. Dva týdny Rust létal po severní Evropě a pak ho napadlo, že by mohl doletět až do Moskvy. 25. června přistál na letišti v Helsinkách, doplnil palivo a 28. června oznámil cíl svého letu – Stockholm. Ve 12.21 hodin vzlétl s vypnutým transpondérem (přístroj pro zaměření letadla radary), protože nedostal pokyny k jeho nastavení. Několik minut po vzletu změnil kurs na východ a vnikl do zakázaného vojenského vzdušného prostoru Finska. Z Tampere se ho snažili kontaktovat, ale Rust vypnul vysílačku a ztratil se z radaru finského řízení letového prostoru. Za čtvrt hodiny se ozval pilot vrtulníku, že spatřil olejovou skvrnu a nějaké trosky v prostoru, kde byl Rust naposledy viděn. Byla spouštěna záchranná operace, do níž se zapojila i hlídková loď finské pohraniční stráže, ale po prohledání okolí té skvrny se žádné trosky nenašly. Později za tuto záchrannou akci Finové na Rustovi vymáhali náhradu 100 000 dolarů.

Odhalené zákulisí americké špionážní akce. Účastníkům hrozilo mučení i poprava

Rustova cessna hranice Sovětského svazu přeletěla nad pobřežím Estonska a namířila si to k Moskvě. Ve 14.29 hodin moskevského času se objevila na obrazovce sovětských radarů a poté ji sledovaly tři divize protivzdušné obrany vyzbrojené raketami země-vzduch SAM. Povolení k palbě však nedostaly stejně, jako dvě stíhačky, které s Rustem navázaly vizuální kontakt. Rust kvůli oblačnosti snížil svou letovou výšku a opět zmizel z radarů. Později se spekulovalo, že dokonce na chvíli někde přistál, aby se převlékl (!). Cesta do Moskvy mu totiž trvala mnohem déle, než by odpovídalo rychlosti jeho letadla. Když pak Rust vystoupal do výšky 800 metrů, objevil se opět na obrazovkách radarů.

Velitel sektoru, kde se Rust právě nacházel, vyslal do vzduchu dva MiGy, které však pro nízkou rychlost cessny měly potíže letět s ní ve formaci, tj. jeden stroj nalevo a druhý pod ní, jak je v podobných případech zvykem. Když se MiGům nepodařilo navázat s cessnou ani radiové spojení, odletěly. A zmatky pokračovaly. Protože zrovna v dalším sektoru probíhalo letecké cvičení, letečtí dispečeři pokládali Rustovu cessnu za jedno z trénujících letadel přiřadili jí statut spřáteleného letadla. Kolem čtvrté odpoledne Rust přelétával jezero Seliger a ze sousedního sektoru za ním vzlétla další dvojice stíhaček, ale kvůli nízké oblačnosti nemohli piloti sestoupit dostatečně nízko a cessnu ani nezahlédli. Do Moskvy Rustovi zbývalo v té chvíli uletět už jen asi 230 km. Cessna pak byla ještě několikrát spatřena a vždy byla označena jako spřátelený letoun.

Létal na všem, co mělo křídla, a založil si tajný harém. Pozoruhodný životní příběh slavného Američana

Kolem 19. hodiny se objevil Rust nad Moskvou. Zpočátku chtěl přistát v Kremlu, ale měl obavu, že by přistání KGB popřela, když by bylo letadlo skryté za jeho zdmi. Rozhodl se tedy pro Rudé náměstí, ale kvůli chodcům nemohl přistát ani tam. Nakonec si vybral Velký Moskvoretský most u chrámu Vasila Blaženého. Měl štěstí, že tramvajové troleje natažené na mostě byly zrovna v tento den ráno sundány kvůli údržbě, jinak přistání skončilo katastrofou. Po přistání Rust roloval na přilehlé menší náměstí, ale na samotné Rudé náměstí se kvůli nízkému plotu, který byl postavený kolem chrámu Vasila Blaženého, nedostal. V 18.43 hodin, po letu trvajícím téměř pět a půl hodiny, Rust vypnul motor a otevřel kabinu. Zvědaví kolemjdoucí se ho ptali, odkud přiletěl. Odpověděl jim, že z Německa. Ti se však domnívali, že z Východního, ale když řekl, že ze Západního Německa, byli překvapeni. Za dvě hodiny byl Rust zatčen.

Proces s Rustem začal v Moskvě 2. září 1987 a Rust byl po dvou dnech odsouzen ke čtyřem letům nucených prací za výtržnictví, porušení mezinárodního leteckého práva a narušení sovětské hranice. Žádost o milost byla zamítnuta. Z bezpečnostních důvodů Rust nenastoupil do pracovního tábora a zůstal ve vězení v Moskvě. V říjnu 1988 byl, jako projev dobré vůle Východu, po 432 dnech vazby propuštěn z vězení a vyhoštěn. 3. října se vrátil leteckou linkou do Západního Německa. Odmítl jakékoli rozhovory s novináři, jen řekl, že ve vězení s ním zacházeli dobře. Jeho rodina totiž prodala exkluzivní práva na rozhovor s ním německému časopisu „Stern“ za 100 000 marek. Novináři Rusta vylíčili jako psychicky labilního, nezkušeného a svým způsobem nebezpečného. Měli dobrý odhad, jak ukázal jeho další život. Jeho nyní již legendární cessna pak několikrát změnila majitele, až zakotvila v muzeu v Německu.

Sovětští polární letci byli skuteční hrdinové. Nelze je opomíjet jen proto, že sloužili SSSR

Rustův let měl i řadu dalších důsledků. Především výrazně poškodil jméno sovětské armády, zvláště proto, že Rust přeletěl hranice Sovětského svazu právě, když se tam slavil „Den pohraničních vojsk“. Gorbačov díky tomu dostal do ruky pádný argument, aby se v armádě zbavil odpůrců své reformy – perestrojky, a to ministra obrany, velitele vzdušné obrany a také asi 2 000 dalších důstojníků. Šlo o největší zásah do struktury armády od Stalinovy „Velké čistky“ zhruba před padesáti lety, kdy byl např. k smrti odsouzen „Rudý Napoleon“ generál Tuchačevskij a mnoho dalších.

Po návratu do Německa Rust roku 1989 nastoupil civilní službu v jedné hamburské nemocnici. Snažil se pozvat s ním sloužící sestřičku na kávu, ale když odmítla a začala ho dokonce urážet, neovládl se a pobodal ji tak, že jen stěží přežila. Za pokus o zabití byl odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody, po pěti měsících byl propuštěn na svobodu. Pak se neúspěšně pokusil obchodovat v Rusku s obuví (1994), konvertoval k hinduismu (1996) a oženil se s Athenou, dcerou bombajského obchodníka s čajem. Roku 2001 byl usvědčen z krádeže kašmírového svetru a potrestán pokutou 10 000 marek, ta mu pak byla snížena na 600 marek. Dále byl vyšetřován pro podvody, roku 2005 dostal pokutu 1500 euro za další odcizené zboží.

Trosečníci polárního moře. Jak skončil propagační let fašistické Itálie

Později se živil jako profesionální hráč pokeru a na turnaji v pokeru v Las Vegas vyhrál 750 000 dolarů, ovšem ale až po předchozích velkých ztrátách. Problémy měl i se vztahy, v roce 2007 byl již dvakrát rozvedený. V roce 2012 sám sebe v televizní talkshow charakterizoval jako „finančního analytika“ v jedné investiční bance v Curychu a uvažoval o tom, že se stane učitelem jógy. Zda k tomu skutečně došlo, není známo.

FOTO: Mathias Rust na Rudém náměstí 1987

Mathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Hrdina či blázen – to vyplynulo až z průběhu jeho dalšího života – epochaplus.czMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Trasa Rustova leru s akcemi sovětské protivzdušné ochranyMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - 10 – Mathias Rust vzdává přistání na Rudém náměstí – youtubeMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - 7 – Mathias Rust – startuje ostrá hotovost – youtubeMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - 8 – Mathias Rust -těžko udrží s Cessnou její malou rychlost – youtube
Další fotky
Mathias Rust na Rudém náměstí 1987 - 9 – Mathias Rust další ostrá hotovost – youtubeMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Karikatura události – leoliuMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Mathias Rust – wikipedieMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Mathias Rust s matkou – Wiadomości – DziennikMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Mathias rust, a west german teenager who landed a cessna sports plane in red square on may 28, 1987, on trial for invading soviet air space.Mathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Mathias Rust, letec, který chtěl vytvořit imaginární most pporozumění mezi Západem a Sovětským svazem – bbcMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Nilovův klášter na ostrově Stolbnyj na jezeře Seliger, které Rust přeletěl – wikipedoeMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Pohled na řeku Moskvu z velkého Moskvoretsky mostu wikipedieMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Pohled z Vasilievského Spuska (Basilův sestup) do Velkého mostu Moskvoretsky. (2011) – wikipedieMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Rustova Cessna v Deutsches Technikmuseum Berlin – wikipedieMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Trasa Rustova leru – wikipedieMathias Rust na Rudém náměstí 1987 - Trasa Rustova leru – wikipedie

Rustův let se také ve své době stal předmětem mnoha dnes již zapomenutých vtipů. Rudé náměstí tak bylo třeba nazýváno Šeremetěvo – 3, podle jednoho z moskevských letišť, které mělo terminály 1 a 2.

 

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama