11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Silná osobní zpověď. Násilník mlátil partnerku hlavou o zeď. Ta přesto doufá, že se změní

Domácí násilí je nebezpečné nejen pro oběť samotnou, ale i pro její blízké okolí, tedy především děti. O tom ví své i Pavlína z Nymburska, která ho zažila na vlastní kůži. Respondeo jí nabídlo pomoc a teď je na ní, zda ji dokáže plně přijmout a vystoupit z role oběti.

Reklama

Pětatřicetiletá Pavlína se po nevydařeném vztahu, ze kterého má první dceru, nastěhovala do bytu k novému příteli. I přes jeho nedostatky ho velmi milovala. Přítel měl od počátku problémy s pitím tvrdého alkoholu, když se napil, neovládal se. Pavlína to však přehlížela, sama kouřila marihuanu. Partnerům se narodila dcera. Už tehdy začalo docházet k výbuchům násilí ze strany partnera, byl na Pavlínu hrubý, křičel na ni a dělal jí naschvály – úmyslně shodil hrnek ze stolu a Pavlína to musela uklidit.

Byla pod palbou jeho ponižování, nadávek, nakonec i fyzických útoků, kdy ji například strkal silně proti zdi. Takové jednání snášela několik let. Svěřila se své matce, u které však nenašla příliš pochopení. O problému věděla také teta partnera, která ho zpočátku omlouvala, byla však přítomna několika jeho agresivním atakům vůči Pavlíně, a tak ji začala podporovat. Pavlína s dcerami u ní v těžkých obdobích mohla přespávat. Proti svému synovci však teta odmítala vystoupit, věc někde hlásit.

Tak trochu jiná chřipka. Jak můžete poznat, že máte HIV?

V hlavní roli alkohol

Agresivní ataky přítele byli většinou v jeho opilosti. Poté co vystřízlivěl, se omlouval. Pavlína chtěla věřit, že se změní, a tak jeho chování neřešila. Vůči vlastní dceři partner agresivně nevystupoval, na starší však často křičel. Starší dcera se od něj chtěla odstěhovat, trpěla jeho záchvaty vzteku. Celá situace vygradovala tehdy, když partner v záchvatu vzteku mlátil Pavlíně hlavou o zeď. Když její dcera zavolala policii, napadení vyřešila domluvou. Pavlína s dětmi pak odešla k tetě.

Mezi ohroženými domácím násilím v Praze přibývají muži

Druhý den se vrátila domů za doprovodu tety. Partner byl však ještě stále opilý a začal tetě nadávat, strkat do ní, ta ve strachu raději odešla. Pavlína si chtěla vzít věci a opět odejít k tetě. Partner na ni nejdřív křičel a nadával jí, nakonec ji začal přemlouvat, aby neodcházela. Pavlína nakonec musela zavolat policii, která jejího partnera vzhledem k jeho opilosti odvezla na záchytku.

Pomoc si dokázala najít sama

Pavlína další den zavolala do intervenčního centra Respondea, kontakt si našla na internetu a domluvila si schůzku s poradkyní. Na schůzce se svěřila, že chce od partnera odejít, ale nemá dostatek peněz na okamžitý pronájem. U tety, kde v té době pobývala, nemohla dlouhodobě zůstat. Poradkyně Respondea jí pomohla obvolat azylové domy v okolí, v jednom si Pavlína domluvila schůzku. Poradkyně s ní probrala i další kroky – bylo nutné upravit péči o dceru, s čímž jí pomohli na OSPODu.

V Praze se bude tančit proti násilí. Akce má upozornit na obtěžování a týrání žen

Byla zvážena i možnost podání návrhu na ochranu proti domácímu násilí k soudu. K tomu jsou však třeba podklady – výslechy z policie, lékařské zprávy, fotografie, svědectví. Tyto důkazy však Pavlína téměř neměla. Při minimu podkladů se snižuje pravděpodobnost, že soud návrhu vyhoví, protože navrhovatelka svá tvrzení nedoloží. Pavlíně však bylo nabídnuto, že možnost podání návrhu tady je, poradkyně jí v případě jejího zájmu pomůže návrh sepsat. Nakonec Pavlína odcházela z intervenčního centra s tím, že je šance, že bude moci odejít do azylového domu, požádá o svěření společné dcery do své péče a bude do intervenčního centra docházet na terapie.

Každá šestá žena v Česku zažila domácí násilí. Zažijí ho ale i muži. Obrazy pomáhají obětem

Dvakrát do stejné řeky…

Po několika dnech partner Pavlínu kontaktoval a za své jednání se omluvil. Slíbil, že nastoupí léčbu, začal si možnost nástupu na léčbu domlouvat, s čímž mu Pavlína pomáhala. Opět uvěřila, že se změní, že chce na sobě pracovat. Toto sdělila i v intervenčním centru, kde poradkyně respektovala její rozhodnutí a nabídla jí podporu.

Jak se může důchodce ubránit násilí? V Berouně spustili kurzy sebeobrany

Avšak za měsíc na to se partner Pavlíny opět opil, začal ji znovu slovně napadat a vyhrožovat jí. Zavolala proto policii a opět se uchýlila k tetě. V intervenčním centru s podporou OSPOD jí pomohli zařídit azylové ubytování. Po první terapii Pavlína řeší, jak partnerovi nastavit hranice a jak sama vytrvat ve svých rozhodnutích, aby ochránila sebe a své dcery. S partnerem se vídá, chtěla by s ním absolvovat společnou terapii. Zatím bydlí u tety, má však možnost jít do azylového domu.

Respondeo působí v části středních Čech

Respondeo, z. s. je nestátní nezisková organizace, která spolupracuje s Orgánem sociálně právní ochrany dětí a bezplatně poskytuje pomoc a podporu rodinám s dětmi do osmnácti let, aby děti mohly zůstat ve svých biologických rodinách. Poskytuje služby lidem a rodinám, kteří se ocitli v složité životní situaci a neví, jak z ní ven. Jejími základními principy jsou bezplatnost (veškeré služby jsou pro klienty bezplatné), nestrannost, nezávislost a důvěrnost, vedle toho také individuální přístup a respekt.

FOTO: Domácí násilí – Pavlína

Domácí násilí – Pavlína - pěst, rvačka, násilí, napadeníDomácí násilí – Pavlína - Výstava pomůže obětem násilí

Provozuje Občanskou poradnu Respondeo, dále Intervenční centrum Respondeo pro oběti domácího násilí a program Sanace rodiny pro ohrožené rodiny s dětmi. Respondeo je členem Asociace občanských poraden a Asociace pracovníků intervenčních center, o. s. a registrovaným poskytovatelem sociálních služeb a služeb pro oběti trestných činů dle platné legislativy. Působí ve východní a severovýchodní části Středočeského kraje, na území 6 okresů – Mělník, Mladá Boleslav, Praha východ, Nymburk, Kolín a Kutná Hora. Má pobočky v sedmi městech Středočeského kraje a každý rok pomůže přibližně 1 500 lidem v tíživé životní situaci.

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama