9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Rekordní nasazení ŘSD zabránilo dopravním kolapsům

Bývá zvykem si utahovat ze silničářů překvapených prvním sněhem. Za uplynulý víkend si ale silničáři vysloužili ostruhy, počasí si vyžádalo rekordní nasazení lidí, techniky a posypového materiálu. Vydatná sněhová nadílka totiž prověřila připravenost Ředitelství silnic a dálnic při udržení sjízdnosti silnic a zdá se, že úspěšně.

Reklama

Desítky centimetrů sněhu, které v neděli pokryly velkou část republiky, povolaly do služby rekordní počty silničářů a vyžádaly si největší spotřebu soli během letošní zimy za jediný den. Extrémní situaci popisují čísla, do terénu vyjelo 290 sypačů, 430 sněhových radlic, odklizeno bylo 49 překážek a pracovalo 3 650 lidí. Spotřebováno bylo 1890 tun soli a podle ŘSD sněhové radlice najely 23 000 km za jediný den.

“Enormní nasazení našich lidí včetně dalších spolupracujících společností, rekordní množství soli a nejvíce najetých kilometrů našich radlic dokázalo zabránit až na jedinou výjimku zásadním dopravním komplikacím při tomto mimořádném sněhovém přívalu. Všem zaměstnancům za to patří velký dík,” popisuje situaci na silnicích Jan Kroupa, Generální ředitel ŘSD.

Díky tomu se podařilo udržet sjízdnost dálnic na území celé České republiky s jedinou výjimkou. Tou bylo zablokování dálnice D8 třemi kamiony. „K žádnému kolapsu nedošlo, ale samozřejmě bylo nutné při větším sněžení a po něm přizpůsobit jízdu povaze vozovky,“ říká šéf provozního úseku ŘSD pro střední čechy Ladislav Veselý.

Ostatní komunikace ŘSD byly s opatrností sjízdné a nevytvořily žádné dopravní kolapsy. Situaci zbytečně nekomplikovali ani řidiči. Na příklad ve Středočeském kraji policisté přistihli pouze jediného řidiče, který neměl zimní pneumatiky. „Dopravní nehody, které o víkendu evidujeme byly způsobeny z jiných příčin, především pak, že řidiči nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám,“ říká policejní mluvčí Pavel Truxa.

Před 40 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama