Silvestr byl pro středočeské hasiče až moc akční. Nebezpečí vzniku požárů z odpalované zábavní pyrotechniky se stalo realitou

2.1.2022
Táňa Pikartová

Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje zaznamenalo na Silvestra padesát událostí, z toho bylo jednadvacet požárů.

Postupem dne se zásahy hasičů blížily k nejnepříjemnějším zásahům při požárech. Od brzkých ranních hodin vyjížděli především k technickým zásahům a dopravním nehodám. V odpoledních hodinách však už narůstal počet požárů zejména odpadkových košů a lesního porostu, které byly spojené s oslavami posledního dne v roce.

Operační středisko středočeských hasičů například přijalo pár minut před půl dvanáctou hodinou oznámení o požáru ubytovny v obci Lobeček v okrese Mělník. K události byly vyslány profesionální jednotky ze stanic Kralupy nad Vltavou a Mělník a dále jednotky podnikových hasičů Synthos Kralupy a.s. a Správa železnic Kralupy nad Vltavou. Jednalo se o požárv 1. patře budovy. „Ke zdolání plamenného hoření byly nataženy útočné proudy a k odvětrání prostor byla použita přetlaková ventilace. Jednotky provedly násilné vstup do všech pokojů, v kterých se nikdo nenacházel. Požár si vyžádal jedno zranění a škoda byla předběžně vyčíslena na dva miliony korun. Příčina požáru byla stanovena vyšetřovatelem jako nesprávná manipulace s pyrotechnikou,“ vysvětluje Dagmar Zemanová z HZS Středočeského kraje.

První událost na Nový rok se stala pouhých šest minut po půlnoci. Říčanští hasiči zasahovali ve spolupráci s pražskými hasiči u železniční nehody v Klánovicích, při které byla sražena osoba vlakem. Tento střet měl fatální následky. Jednotka podnikových hasičů Správa železnic Praha evakuovala dvacet pět osob do přistaveného vlaku a provoz na trati byl obnoven patnáct minut po třetí hodině ranní.

Do šesti hodin ranních přibylo do statistik HZS Středočeského kraje dvacet devět událostí s převahou požárů. „Hlavní roli opět sehrály petardy, světlice a rachejtle. Jednalo se hlavně o požáry odpadu, plastových kontejnerů, lesního porostu a keřů, do kterých zalétla zábavní pyrotechnika,“ doplňuje Dagmar Zemanová.

 Nepřehlédněte