Skandálů je moc. Privatizaci městských bytů v Brně prověří kontrola

24.1.2023
Jan Štoll

Kontrolní výbor brněnského zastupitelstva prověří privatizaci městských bytů. Kontrola se zaměří byty ve všech městských částech prodaných od roku 19879. Rozhodli o tom zastupitelé.

Prověření už dříve u městské části Brno-střed žádal primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS) kvůli tomu, že se jeho jméno objevilo v médiích v souvislosti se získáním bytů od města. Na návrh zastupitele Petra Hladíka (KDU-ČSL) se však kontrola dotkne privatizací ve všech městských částech. Hladík řekl, že to navrhl na celé období od revoluce, což se odhadem může týkat tisíců bytů.

Předseda kontrolního výboru Tomáš Skřička (SPD) na základě dřívější žádosti Kerndla navrhoval kontrolu pouze části vybraných privatizací bytů. Kerndl se už loni otevřeným dopisem obrátil na Brno-střed a požádal o kontrolu bytů v ulicích Bayerova, Hlinky, Úvoz, Gorkého, Lidická, Burešova, Veveří, Botanická a Slovákova. Seznam Zprávy před časem zveřejnily informace, že Kerndlova rodina včetně místostarosty Brna-středu a Kerndlova nevlastního bratra Romana Kotěry získala více než desítku nemovitostí, které původně patřily městu. Kerndl to považuje za snahu poškodit jeho jméno. V kauze manipulací s městským majetkem pak zaznívá i jméno brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS), a to v případě domu na adrese Hlinky 46. Půdní prostory měla původně přidělit Městská část Brno-střed švagrovi primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a jeho přítelkyni. Policie v souvislosti s tím stíhá dvě ženy.

Nakonec ale zastupitelé 50 hlasy podpořili Hladíkův rozšířený návrh, jeden zastupitel se zdržel. „Neměly by být kontrolované jen byty v Brně-středu, ale i na Brně-severu, v Židenicích a všech městských částech. A to od revoluce až do současnosti. Jsou to odhadem tisíce případů, ale máme uvolněného předsedu kontrolního výboru. Já jsem si o sobě taky ledasco přečetl a byl bych rád, aby se prověřily všechny záležitosti i do historie,“ řekl Hladík.

Jméno Hladíka se v souvislosti s byty v médiích objevilo poté, co loni v říjnu zasahovala v Brně dvakrát policie. Policisté nejprve obvinili kvůli přidělování bytů na radnici Brno-střed osm lidí. Jedním byl předseda bytové komise z minulého volebního období na radnici Brno-střed a politik ODS Otakar Bradáč. Po druhé razii související s přidělováním bytů i s aktivitami jedné z městských firem obvinili sedm lidí. Policisté byli i v kanceláři Hladíka, který tehdy končil jako primátorčin náměstek a byl adeptem na ministra životního prostředí. Hladík mezi obviněnými není, média ho ale zmiňovala v souvislosti s privatizacemi, na kterých měl zájem jeho známý Michal Horký, jeden z obviněných. Hladík je nyní náměstkem ministra životního prostředí.

ČTK/STONepřehlédněte