Školy v Olomouckém kraji naplno zasáhla epidemie koronaviru, několik jich musí být zavřených

25.1.2022
Redakce

Zrušené plesy, lyžařské kurzy, ale i problémy se suplováním způsobilo řadě škol v Olomouckém kraji současné šíření nové varianty koronaviru omikron. Do karantén se dostávají nejen žáci a studenti, ale i jejich pedagogové. Při posledním plošném testování muselo školy v pondělí po pozitivním antigenním výsledku opustit 1422 žáků z celkového počtu 57.503 testovaných, vyplývá z dosavadních údajů olomoucké krajské hygienické stanice (KHS). Uzavřeno je kvůli nákaze v kraji v současné době pět škol, řekla dnes mluvčí KHS Markéta Koutná.

Například na Gymnáziu Šumperk momentálně chybí 17 z 50 učitelů. „U žáků, zdá se, jsme za vrcholem. Po 40 pozitivních z minulého týdne bylo pozitivních toto pondělí ‚jen‘ 15. Absenci pedagogů zvládáme díky tomu, že kdo je k dispozici, supluje. Do 20 učitelů včetně se to ještě dá takto dělat beze změny rozvrhu,“ řekl ředitel školy Milan Maceček.

Nákaze se nevyhnulo ani Gymnázium Šternberk. „Situace ve škole není ideální, asi jako všude. Při antigenním testování byli zachyceni čtyři studenti, nyní čekáme na potvrzení PCR testy. Učitelé se v karanténě či izolaci střídají, ale zatím zvládáme. Na distanční výuce je dnes už jen jedna třída. Akce jsme rušili, především plesy. Lyžařský kurz máme ambulantní, studenti celý týden dojíždí do hor a kolem 16:00 se vrací domů,“ řekla ředitelka školy Tamara Kaňáková.

Podle dosavadních výsledků hygieniků mělo pozitivní výsledek při pondělním testování zhruba 1,5 procenta žáků či studentů – v předchozích týdnech se tento počet pohyboval do půl procenta. „Podle aktuálních informací je řešeno v souvislosti s onemocněním covid-19 v Olomouckém kraji 212 škol a školských zařízení. Uzavřeno máme aktuálně 80 tříd a pět škol zcela,“ řekla dnes mluvčí olomoucké KHS Markéta Koutná.

Ředitelé škol již dříve řekli, že mají při šíření nákazy a zajištění výuky svázané ruce. Vládní návrh zákona o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem během období epidemie onemocnění covid-19 budou poslanci projednávat dnes odpoledne. Podle odborníků však návrh zákona přichází pozdě, zaznívá to i ze škol. „Bohužel, než se schválí možnost, aby o přesunu tříd do distance rozhodl na základě situace přímo ředitel, bude omikron minulostí,“ podotkl k tomu ředitel šumperského gymnázia Milan Maceček.

zdroj: čtkNepřehlédněte