Skupina dobrovolníků bude upozorňovat na dezinformace o koronaviru

Fake news_ilustrační obrázek

Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali s monitorováním informací o novém typu koronaviru.

V textech zveřejněných v českém mediálním prostoru plánuje odhalovat záměrně matoucí informace, poplašné zprávy a dezinformace a popisovat je v rámci pravidelného infoservisu.

Odhalování dezinformací se plánuje věnovat skupina dobrovolníků z technologických a IT firem a organizací Transitions, Zvolsi.info či Člověk v tísni. „Všichni se dlouhodobě věnují dezinformacím, komunikaci, žurnalistice a mediálnímu vzdělávání a jejich cílem je monitorovat a ověřovat informace, které se v médiích a na sociálních sítích šíří,“ uvedli zástupci iniciativy.

policejní zatčení_ilustrační obrázek

Kriminalisté zadrželi muže, který hrozil členovi Ústředního krizového štábu

Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps monitoruje iniciativa i kompletní obsah dostupný na sociálních sítích. Pozornost věnuje známým producentům dezinformací, ale také důvěryhodným zpravodajským webům. V infoservisu chtějí dobrovolníci informovat o jednotlivých dezinformacích, jejich obsahu, zdroji a konfrontovat informace s fakty a odkazy na relevantní zdroje.

Iniciativa COVID19CZ vznikla jako neformální uskupení odborníků. Společně se věnují různým projektům, které mají zpomalit šíření nákazy COVID-19. Podíleli se například na spuštění infolinky 1212, výrobě celoobličejových masek s nejvyšší ochranou FFP3 spolu s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) či na aplikaci, která po souhlasu uživatele porovnává pohyb zdravých s nemocnými osobami.

V součinnosti s ministerstvem zdravotnictví se dezinformacím kolem koronaviru v ČR věnuje Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Ministerstvo pak vybrané informace zveřejňuje v rubrice mýty a fakta. Dezinformacemi kolem koronaviru se má zabývat také Centrální řídicí tým COVID-19, do jehož čela kabinet v pondělí jmenoval náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

est/čtk

Dnes, 10:01
Jak se z brusičky v kovovýrobě stane nejúspěšnější odstřelovačka v celé známé historii na světě vůbec? Nenávist k fašistickým...
Dnes, 08:02
Saláty mají obrovskou výhodu ve využití. Můžete je použít jako přílohu i jako hlavní jídlo,...
Včera, 16:31
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Včera, 14:11
A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV....
Včera, 11:30
Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout...
Slovanská mytologie
Včera, 10:40
Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly...
10.7.2020
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
10.7.2020
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
10.7.2020
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
10.7.2020
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Reklama