Sláva českého křišťálu. Luxusní zboží, které nebylo určeno jen tak pro někoho

Další fotky

Hrabě Monte Cristo. Netřeba toho pána představovat. Románová postava, která rozhodně nemá hluboko do kapsy. Však to také umí dávat okázale najevo. Opulentní hostiny, šperky, spřežení ušlechtilých koní a milion, který nosí vždy buď v kapse, nebo cestovním kufříku. Mísy ze stříbra, nádobí z čínského porcelánu. Dobré je pro něho jen to nejlepší a pařížská smetánka nevychází z úžasu.

Monte Cristo pohybem ruky se snažil uklidnit plačící matku. Pak otevřel jakousi skříňku, vyňal z ní zlatem zdobenou lahvičku z českého skla… atd. České sklo bylo pojmem už v době, kdy Dumas psal tyto věty, ve svém slavném románu. Bylo to luxusní zboží, které nebylo určeno jen tak pro někoho. Zdobilo stoly mocných tohoto světa, lustry z křišťálu osvětlovaly slavnostní síně nejen v Evropě, ale i v Orientu. Co to vlastně je olovnaté sklo?

České sklo a skleněná plastika jsou celosvětově uznávané. Teď mají stálou expozici v bývalém letohrádku smíchovských továrníků

Olovo ve formě oxidu olovnatého tvoří dvacet až třicet procent celkové hmotnosti skloviny. Olovo podstatně zvyšuje odrazivé, světelné vlastnosti. Využívá se v optice, k výrobě achromatických objektivů, vysoce kvalitních dalekohledů a může se též použít pro svůj vysoký obsah olova k odstínění rentgenového záření.

Vysoký index lomu světla, a tedy vysoký lesk, vyhovuje hlavně dekoračním účelům. Má vyšší odolnost a houževnatost, a tak se zde v plné míře může projevit zručnost a umění sklářů a především pak brusičů, kteří dají výrobku finální podobu. První olovnaté sklo se zřejmě podařilo ulít v dnes již neexistující sklářské huti Juliovce, mezi Krompachem a Mařenicemi, v severních Čechách. Sklárna zanikla již někdy na počátku osmnáctého století, ale velmi brzy našla náhradu.

Křišťál vás zbaví špatné energie okolo vás a otevře čakry. Funguje jako zrcadlo energie

Tradice, kvalita a krása. To je český, olovnatý křišťál. Rytí skla již před třemi stoletími dosáhlo velmi vysoké úrovně. Lovecké výjevy, portréty, ornamenty.

V roce 1724 byla v Práchni u Kamenického Šenova založena sklárna a první továrna na výrobu křišťálových lustrů. Již o rok později svítily tyto lustry ve Versailles a Fontainebleau. Obdivoval se jim sultán Osman III. a ruská carevna Alžběta Petrovna. V roce 1743 zde byl vyroben lustr pro korunovaci Marie Terezie. Křišťál z okolí Nového Boru dobýval svět.

FOTO: Český křišťál

Český křišťál - křišťálČeský křišťál - sklenickyČeský křišťál - křišťálČeský křišťál - kristalČeský křišťál - křišťál
Další fotky
Český křišťál - křišťálČeský křišťál - křišťálČeský křišťál - křišťál

Záhy se objevila konkurence, ale to bylo jen dobře. Pouze konkurence tlačí na zvyšování kvality. Francouzská firma Baccarat, která rovněž vznikla ve století osmnáctém, dále firmy Rückl a Swarovski, či Crystal Bohemia. Firma, která pokračuje dodnes ve výrobě lustrů, se jmenuje od roku 1995 Preciosa Beauty, s.r.o. Český křišťál se tedy o svoji budoucnost vůbec nemusí obávat.

 

Včera, 17:30
Jméno Sofia Villani Scicolone většině z nás nic neřekne. Není divu, italská herečka a modelka...
Včera, 16:00
Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě...
Včera, 15:11
„Obrazy Karla Černého jsou pro mne dramatem, zřetelně členěným ve tři jednání, ve tři citové...
Včera, 14:00
Kájovi Saudkovi, vlastním jménem Karel Saudek (1935 – 2015), bratru fotografa Jana Saudka se splnil...
Včera, 11:30
Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek,...
Včera, 10:39
Při pořízení tiskárny si člověk hned neuvědomí, jaké budou další náklady spojené s jejím provozem....
Včera, 10:00
Na lidském pláči se podílí méně mimických svalů, než na jeho úsměvu. Z toho logicky...
Včera, 08:00
Ovocné džusy máme všichni rádi. Kupujeme si je, popíjíme je, často si do nich nalijeme...
18.2.2020
Prodloužená šance na život. Tak se dá popsat unikátní zákrok, který v česku poprvé provedli lékaři Všeobecné...
18.2.2020
Cítila to mnohokrát. Ten zvláštní pocit z vlastního nebytí, zatímco ostatní tu budou dál. Představa,...
Reklama