• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Slavná gorila Moja z pražské zoo bude mít sourozence, její matka Kijivu čeká mládě

  17.8.2023
  Doris Drienová

  Gorilí samice Kijivu v pražské zoo je březí. Na sociální síti X, dříve twitteru, o tom ve čtvrtek informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Samice je matkou slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v Česku.

  Kijivu obývá expozici goril nížinných spolu se samcem Kisumem a samicí Duni, jejíž březost oznámila zoo v květnu.Gorilí samice mívají jedno mládě, jejich březost trvá 251 až 295 dní.

  „Když všechno dobře dopadne, budou příští rok v Rezervaci Dja hned dvě nová gorilí mláďata,“ napsal Bobek. O březosti samice Duni zoo informovala na konci května, nyní je potvrzena podle Bobka i březost Kijivu. Otcem je v obou případech samec Kisumu.

  Další samec v pražské zoo, Richard, se už nesmí rozmnožovat, protože jeho potomci jsou v chovu goril hodně zastoupeni, uvedlo již dříve vedení zoologické zahrady. Zoo se proto rozhodla vytvořit novou chovnou skupinu se samicemi Duni a Kijiva zoo a samcem Kisumem. „Dvojici Kisumu a Duni povolil koordinátor rozmnožování, a aby jejich mládě nebylo ve skupině samo, dostala ‚zelenou‘ ještě Kijivu,“ napsal Bobek.

  Gorila nížinná, která přirozeně obývá oblast rovníkové Afriky, je největší a nejmohutnější z lidoopů. Měří až 1,8 metru a váží až 275 kilogramů. Tito primáti, kteří mají převážně černě zbarvenou srst, se přitom živí převážně rostlinami. Gorily žijí v rodinné tlupě vedené dominantním samcem.

  Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. Jejími rodiči jsou samice Kijivu a samec Richard. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později se jí narodila samička Duni.

  Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem zoo v Troji. Prostory kromě goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte