Slavné modlitbičky od Erbenů. Chutnaly i prezidentu Masarykovi

Řekne-li se Miletín, většině z nás se vybaví jméno obrozeneckého básníka Karla Jaromíra Erbena. Ale již na druhém místě stojí miletínské modlitbičky, které podkrkonošské městečko zviditelňují již od 19. století.

Na nápad vyrábět modlitbičky přišel básníkův příbuzný, perníkář Josef Erben (1802 – 1889). Inspiroval se pohledem na ženy vracející se z nedělní bohoslužby se svírající v ruce modlitební knížku. Její tvar jej inspiroval ke zhotovení medového perníku s medovo-oříškovou náplní. Navrchu je půlka mandle symbolizující křížek.

Se svým synem a následníkem Josefem nabízeli tuto pochoutku na vyhlášené miletínské pouti, konající se každoročně koncem dubna. A protože měli u zákazníků úspěch, stala se cukrovinka vyhledávanou pochoutkou. Roku 1894 získala ocenění na hospodářské, průmyslové a národopisné výstavě v Hradci králové. Od roku 1913 se pyšní ochrannou známkou. Chutnaly i prezidentu Masarykovi při jeho návštěvě Miletína roku 1926. Vzpomíná na ně i Jaroslav Seifert ve své sbírce Všecky krásy světa.

Kde se vzaly známé dorty. Schwarzwaldský, Esterházy, Dobošův nebo Charlotte

Čáru přes rozpočet udělal Erbenově firmě únorový převrat. V roce 1949 byli Erbenovi z domu čp. 11 na náměstí vystěhováni a jejich firma znárodněna. Téhož roku pan Erben ml. zemřel. Nový výrobce – Východočeské pekárny a cukrárny Pardubice, n. p. vyráběl jen napodobeninu pod názvem Miletínky. Říkalo se, že recept na ty pravé modlitbičky si vzal pan Erben s sebou do hrobu.

Nebyl však všem dnům konec, dva roky po sametové revoluci obnovil v Miletíně výrobu modlitbiček Erbenův vnuk Karel Erben. Šestá generace Eerbenů v tradici pokračuje (synové Karel a Jaroslav jsou vyučení cukráři) a doufejme, že ji udrží i do budoucna.

A co by to bylo za firmu, kdyby neměla konkurenci? Od roku 1902 byl Erbenovým konkurentem na protější straně náměstí Josef Laušmann a posléze jeho syn Emil.

Řekneme mák, a máme před očima makové buchty

Miletínské modlitbičky si můžete vyrobit i sami

Jak na to? Na těsto budete potřebovat 200 g medu, 450 g sádla, 100 g krupicového cukru, 2 žloutky, 2 lžíce vody, 3 lžíce rumu, 200 g žitné hladké mouky, 200 g pšeničné hladké mouky, 10 g jedlé sody, 2 lžíce mletého perníkového koření, 100 g polohrubé pšeničné mouky, vejce na potření, 100 g loupaných mandlí a hladkou mouku na pomoučení.

Na náplň potřebujete 3 lžíce medu, 70 g mletého perníku, 2 lžíce rumu, lžičku mleté skořice, lžíci strouhané citronové kůry, 50 g mletých ořechů, 30 g rozinek (můžeme použít jakékoliv sušené ovoce – švestky, meruňky, brusinky), 50 g kandované pomerančové kůry, 100 g zavařeniny.

A jak na to? Med rozehřejeme, ale nevaříme. Sádlo rozpustíme a promícháme s medem, cukrem, žloutky, vodou a rumem dohladka.

Do mísy prosejeme hladkou žitnou a pšeničnou mouku a promícháme s jedlou sodou a perníkovým kořením. Přilijeme medovou směs a vypracujeme hladké těsto. Postupně zapracováváme polohrubou mouku, až vznikne vláčné těsto. Prohněteme ho, zabalíme do potravinářské fólie, uložíme do chladu a necháme do druhého dne odpočinout.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Troubu předehřejeme na 160 stupňů Celsia. Těsto vyválíme na pomoučeném vále na plát silný 3 mm a vykrajujeme z něj obdélníky zhruba 10 x 6 cm. Potřeme je rozšlehaným vejcem, každý druhý ozdobíme oloupanou mandlí a pečeme ve vyhřáté troubě asi 15 – 20 minut. Poté je vyjmeme a necháme vychladnout.

Mezitím si rozehřejeme med. Perník pokropíme rumem, přidáme skořici a citronovou kůru, přilijeme med a promícháme. Vsypeme mleté ořechy a nakrájené rozinky a kandovanou kůru. Promícháme, a je-li hmota příliš tuhá, zředíme ji rumem nebo zavařeninou. Náplní potíráme neozdobené kousky, slepujeme je a zdobíme mandlí navrch.

Dnes, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Dnes, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Dnes, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama