Slavné vítězství Španělů u Cartageny zařídil invalidní admirál

3.2.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Narodil se v San Sebastienu v Baskicku 3. února 1689 jako třetí syn v rodině z řad nižší šlechty již řadu generací orientované na moře a vše, co s ním souvisí. Protože neměl naději na rodinné dědictví, které náleželo jen prvorozenému, rozhodl se pro vojenskou námořní kariéru, shodou okolností právě v době, kdy jeho rodné Španělsko vedlo s Francií tzv. válku o nástupnictví, a to i na moři. V těchto bojích si mladý don Blas de Lezo vedl neohroženě a příkladně a do svých 26 let v nich utrpěl několik zranění. Ta ho postupně připravila o ruku, nohu a oko. Tomu u jeho podřízených vyneslo přezdívky „Protéza“ nebo „Dřevěná noha“ a „Půlčlověk“.

Proč se admirál Nelson nechal naložit do rumu a jak své lodě sleduje i po smrti

Neexistuje však žádný důkaz, že by tyto, nebo jiná podobná pojmenování, byla skutečně používána již během Lezova života, natož aby se k němu donesla. On sám vnímal svá zranění a z toho plynoucí fyzická omezení jako vyznamenání a byl na ně náležitě hrdý. Odmítal například nosit pásku přes oko, a i tím si získával respekt a obdiv šlechticů i vojáků. Svou nejdůležitější bitvu však měl v té době stále ještě před sebou.

Španělsko tehdy spolu se svými koloniemi vytvářelo tzv. Španělskou novou světovou říši, do níž v Americe patřilo Španělské hlavní pobřeží, tj. území obklopující Karibské moře a Mexický záliv, jehož jižní část se nazývala „Tierra Firme“ neboli „Pevnina“ na rozdíl od severní kolonií ležících na karibských ostrovech.

Skutečný pirát z Karibiku zřejmě trpěl pohlavní chorobou. Romantickou postavou se stal až v legendách

O toto španělské panství pochopitelně usilovali i Britové, aby je získali, anebo aspoň jeho část. Za tím účelem tam na jaře 1741 vypravili britskou invazní flotilu admirála Edwarda Vernona, která zamířila k důležitému přístavu Cartagena de Indias na severu dnešní Kolumbie, jejímž vojenským velitelem byl tehdy právě don Blas de Lezo.

Vykonala 1251 zázraků a rakev jí zaplatil korzár. Jak bude pokračovat neuvěřitelný příběh španělské mystičky?

Záminkou pro tuto invazi se stalo údajné napadení kapitána britské obchodní lodi Roberta Jenkinse, který obvinil Španěly, že při španělské celní inspekci na jeho lodi Rebecca ve španělském přístavu v době míru mu usekli ucho. Bližší okolnosti toho, jak k tomu došlo, známy nejsou, zřejmě však na lodi došlo k potyčce, protože Španělé na ní našli pašované zboží. Tento incident byl samozřejmě vnímán jako urážka britské cti a posloužil jako jasné „casus belli“, tj. událost postačující jako důvod k vyhlášení války. Té se potom s trochou nadsázky začalo říkat „válka o Jenkinsovo ucho“. Olej do ohně přilily i zvěsti o tom, že Jenkinsovo useknuté ucho bylo vystaveno před britským parlamentem, což však není historicky doloženo.

Opálil vousy španělskému králi. Anglický pirát Drake se stal postrachem Španělska

Bitva u Cartageny, resp. pokus o dobytí tohoto přístavu ve španělských rukách z moře britskou flotilou, se odehrála v březnu roku 1741. Cartagenu tehdy napadla dnes až neuvěřitelná flotila 186 britských lodí s 31 400 muži na palubě, proti které mohl don Blas de Lezo postavit jen 6 svých lodí a asi 4000 mužů. Historicky šlo o jednu z největších britských invazních (obojživelných) vojenských operací vůbec, která však díky velitelským schopnostem dona Blase de Lezo a hrdinství španělských vojáků skončila pro Brity naprostým debaklem. U Cartageny ztratili 50 lodí a 19 000 mužů, z čehož 11 000 padlo a 8 000 bylo zraněno. Toto vítězství potom Španělům zajistilo další bezpečný rozvoj jejich koloniálního impéria v Jižní a Střední Americe.

Vůdce největší protišpanělské vzpoury v Jižní Americe. José Gabriel Túpac Amaru chtěl vybojovat moc Inkům

Skvělou obranou Cartageny don Blas de Lezo svoji vojenskou kariéru zakončil. Zemřel čtyři měsíce na to, 7. září 1741 ve věku 52 let a podle dobových zdrojů se tak, poněkud překvapivě, nestalo v boji. Podlehl zřejmě nákaze během epidemie tyfu a byl pohřben na dnes neznámém místě.

FOTO: Don Blas de Lezo y Olavarrieta

Don Blas de Lezo y Olavarrieta - Španělský admirál Blas de Lezo (1689 až 1741) – wikipedieDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Blas de Lezo zajal brtskou fregatu Stanhope. Prohlašoval, že byla vyzbrojena 70 děly (ve skutečnosti dvaceti) – wikipediaDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Blas de Lezo – obraz od neznámého malíře – wikipediaDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Scha Blase de Lezo v muzeu v Madridu – –Don Blas de Lezo y Olavarrieta - Socha Blase de Lezo v Madridu – wikipedia
Další fotky
Don Blas de Lezo y Olavarrieta - Pomník Blase de Lezo v Cádizu – –Don Blas de Lezo y Olavarrieta - Collane eines Ritters vom Orden vom Goldenen VliesDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Znak Blase de Lezo (1. a 4. čvrtina hvězda, 2. a 3. čtvrtina vlk), Řád zlatého rouna a Řád sv. ducha – wikipediaDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Řád sv. Ducha – wikipedieDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Útok britského námořnictva na Cartagenu – wikipedieDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Socja Blas de Lezo v Cartagena de Indias, Kolumbie – wikipediaDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Křižník Blas de Lezo (1923) – –Don Blas de Lezo y Olavarrieta - Fregata Blas de Lezo (F-103) v Tallinnu – wikipediaDon Blas de Lezo y Olavarrieta - Fregata Blas de Lezo (F-103) – wikipedie

Don Blas de Lezo y Olavarrieta je považován za jednoho z nejschopnějších námořních velitelů v celé španělské historii a na jeho poctu po něm bylo pojmenováno několik španělských lodí. V současné době nosí jeho jméno fregata F103 třídy Álvaro de Bazán, z dřívějších lodí stojí za připomínku především první křižník třídy Blas de Lezo spuštěný na vodu v roce 1923.Nepřehlédněte