Slavností pětilisté růže se do Českého Krumlova vracejí po třech letech

4.6.2022
Jiří Bydžovský

Po cividové pauze se po třech letech do Českého Krumlova opět vrací Slavnosti pětilisté růže. Krumlov se vrátí do doby posledních pánů z Rožmberka. O víkendu od 17. do 19. června jsou připraveny historické průvody, rytířský turnaj, trhy, dobové hry a město bude plné pouličních umělců.

Velkolepý Návrat pětilisté růže. To bude 34. ročník Slavností pětilisté růže, díky kterým návštěvníci Krumlova mohou na jeden víkend v roce vycestovat do časů posledních pánů z Rožmberka, bratrů Viléma a Petra Voka. Město bude hostit herce, zpěváky, šermíře, kejklíře, fakíry a další umělce, kteří do města přijedou z různých koutů Evropy, třeba i ze Zakynthosu. Návštěvníci se mohou těšit na více jak 130 stánků s ukázkami historických řemesel a občerstvením, přes 700 účinkujících v historických průvodech a téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru.

„Do programu jsme zařadili to nejlepší z předešlých ročníků. Tedy zejména to, co si fanoušci slavností v průběhu let oblíbili a dobře znají. Obejít bychom se nemohli například bez tradičního rytířského turnaje, šermířských klání, průvodů, alegorických vorů na řece Vltavě a nejrůznějších kejklířů.  Jde především o návrat slavností tak, jak je známe. Město bude umělců opravdu plné a věříme, že díky nim se návštěvníci dokážou přenést zpět do dob renesance,“ sděluje ředitel Městského divadla a organizátor slavností Jan Vozábal.

Letošní 34. ročník sebou přinese celodenní program s koňmi v Pivovarských zahradách. Dříve byl program s koňmi pouze v rámci exhibicí nebo rytířských turnajů. Letos budou tyto dvě akce spojené, proto si milovníci koní přijdou zejména v sobotu na své. K vidění bude například čtverylka, tanečnice s koněm i ukázka sokolnictví na koni a celé to završí rytířský turnaj. Městský park bude věnovaný řemeslům. V rámci připravených workshopů se návštěvníci dozví, jak se kuly meče nebo šily šaty v 16. století.

Během 30 let navštívilo Slavnosti pětilisté růže přes 520 tisíc návštěvníků. Každý ročník jich slavnosti přilákají téměř 20 tisíc. „Tento ročník bude specifický tím, že covidová doba mnohé změnila. Rádi bychom, aby se návštěvnost nelišila od minulých let a slavnosti navštívilo zhruba 20 tisíc lidí, ať už to budou obyvatelé Krumlova, okolní sousedé nebo nadšenci z daleka. Předpokládáme, že po tříleté odmlce si všichni fanoušci Slavností pětilisté růže přijedou 34. ročník slavností pořádně užít,“ dodává Jan Vozábal.

Zdroj:vzNepřehlédněte