Slavný vodník Pepa Dvořák slaví narozeniny! Co jste o něm nevěděli?

25.4.2021
Jaroslav Svoboda

A začněme hned jedním známým filmem s Pepou Dvořákem, a sice Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974. Pepa Dvořák v něm hraje automechanika Bédu Hudečka, což je příznačné, protože sám Dvořák se v Kadani mechanikem vyučil.

Pak přišla éra animovaných filmů. Zajímavá kuriozita se váže k večerníčku o Maxipsovi Fíkovi z roku 1976. V dobách, kdy začínalo natáčení tohoto večerníčku, popíjel prý často Pepa Dvořák s přáteli po různých hospůdkách. Tehdy ještě vydatně kouřil a jednoho večera si dopřál doutník, po kterém ráno přišel o hlas. Mělo se zrovna natáčet, a tak se šel režiséru Bedřichovi omluvit, že je indisponován. Ten se ale nerozzlobil, ba naopak, vyskočil radostí, když slyšel Dvořákův zastřený sudovitý hlas a vykřikl: To je ono! Máme hlas maxipsa Fíka!“ A tak přišel Fík ke svému typickému hlasovému zabarvení.

Před 80 lety měl premiéru Přednosta stanice, jeden z nejlepších filmů Vlasty Buriana

Podobnou hlasovou příhodu máme dochovánu i z dalšího večerníčku, tentokrát z Boba a Bobka. Pepa Dvořák daboval oba králíky a bylo tak potřeba nějakým způsobem hlasově oddělit obě postavy. Tvůrci pro to použili jednoduchý trik, zrychlení nahraného hlasu a tím změnu intonace i výšky hlasů. Proto musel Dvořák při nahrávání mluvit velmi pomalu, protože po zrychlení by mu už nebylo rozumět.

A přišla éra Rozpaků kuchaře Svatopluka. Scénář seriálu napsal Jaroslav Dietl, který měl řadu příbuzných na Moravě a někdo z nich patřil do kuchařské branže a prožil ve svém životě to samé, co seriálový hrdina. Postava Svatopluka Kuřátka tak vznikla podle reálného předobrazu.

Theodor Pištěk natočil přes tři stovky filmů, rekordmanem byl z nutnosti

Nezapomenutelný byl Dvořák i v seriálu Hospoda, coby kuchař Kachna. Ovšem, za celou dobu seriálu jsme se nedozvěděli, jaké má příjmení, víme jen, že se jmenuje František.

A jedna perlička na závěr, populární soutěž Videostop s Janem Rosákem, mohla vlastně vypadat úplně jinak. Pilotní díl zábavné soutěže moderoval právě Pepa Dvořák, když se ale dozvěděl, že by pořad musel moderovat každý měsíc a ještě k tomu naživo, od projektu nakonec odstoupil.Nepřehlédněte