Slávu jí přinesl major Zeman, pak upadla v zapomnění

23.10.2020
Jaroslav Svoboda

Renáta Doleželová se narodila 2. června 1950 v Brodku u Přerova. K umění ji to táhlo už od dětství. Nejprve se chtěla stát klavíristkou, ovšem její hraní v ochotnickém spolku J. K. Tyl v rodném městě ji přivedlo k herecké dráze. V roce 1969 absolvovala chemickou průmyslovku v Přerově a poté úspěšně studovala herectví na brněnské JAMU.

Po dokončení studií prošla ostravským Divadlem Petra Bezruče (1973 – 1979) a především hereckým souborem Filmového studia Barrandov (1979 – 1991).

Major Zeman měl být major Hurych. Co všechno nevíte o legendárním seriálu

Diváky i odbornou kritiku mladá Renáta upoutala svým mladistvým půvabem a bezprostředností projevu. Sama tehdy prohlašovala, že ji nebaví postavy naivek a více jí přitahují složité charakterní role se složitějším až psychologickým nádechem. Diváci pravděpodobně nezapomenou na její měkký a jemný hlas, který byl velmi tichý a neprůbojný, což bylo velmi dobře vidět i v jedné z jejích nejslavnějších rolí coby Lída Zemanová.

Do filmu se dostala ještě při studiích, kdy hrála zraněnou dívku v psychologickém příběhu Panter čeká v 17.30 (1971). O dva roky později vytvořila dvě titulní role v dramatu Jiřího Sequense Kronika žhavého léta (1973). Režisérovi se tak zalíbila, že jí nabídl i roli Lídy Zemanové ve Třiceti případech majora Zemana.

Kromě dalších filmů se věnovala i seriálům, které jí přinesly asi největší slávu. Kromě zmíněného majora Zemana to byla ještě například Dynastie Nováků, My všichni školou povinní nebo Okres na severu.

Byl filmovým režisérem, stal se předsedou KSČM a stranu chtěl dokonce přejmenovat

V 90. letech se coby herečka uvedla na scénách plzeňského Divadla pod lampou a Divadla U hasičů v Praze. Později nakoukla také do dabingu, a to ve filmech Plechový bubínek, Denní světlo, Flintstoneovi či dokonce Titanic. Kromě toho byla činná i v publicistice a napsala jednu divadelní hru.

Její zálibou byly okultní vědy, numerologie a nejrůznější věštění a výklady. Dlouho se však utápěla v depresích. Ty vyvrcholily pouhých deset dní po jejích padesátých narozeninách, 12. června 2000 se v Praze předávkovala léky. Svou roli sehrál i alkohol a tento smrtící koktejl tak ukončil život známé herečky, která však upadla v zapomnění.Nepřehlédněte