Slávu jí přinesl major Zeman, pak upadla v zapomnění

Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka Renáta Doleželová byla nejvíce známá právě z tohoto socialistického seriálu, kariéru v pozdějších letech příliš nerozvinula, trpěla depresemi a ve svých padesáti letech si vzala život.

Renáta Doleželová se narodila 2. června 1950 v Brodku u Přerova. K umění ji to táhlo už od dětství. Nejprve se chtěla stát klavíristkou, ovšem její hraní v ochotnickém spolku J. K. Tyl v rodném městě ji přivedlo k herecké dráze. V roce 1969 absolvovala chemickou průmyslovku v Přerově a poté úspěšně studovala herectví na brněnské JAMU.

Po dokončení studií prošla ostravským Divadlem Petra Bezruče (1973 – 1979) a především hereckým souborem Filmového studia Barrandov (1979 – 1991).

Major Zeman měl být major Hurych. Co všechno nevíte o legendárním seriálu

Diváky i odbornou kritiku mladá Renáta upoutala svým mladistvým půvabem a bezprostředností projevu. Sama tehdy prohlašovala, že ji nebaví postavy naivek a více jí přitahují složité charakterní role se složitějším až psychologickým nádechem. Diváci pravděpodobně nezapomenou na její měkký a jemný hlas, který byl velmi tichý a neprůbojný, což bylo velmi dobře vidět i v jedné z jejích nejslavnějších rolí coby Lída Zemanová.

Do filmu se dostala ještě při studiích, kdy hrála zraněnou dívku v psychologickém příběhu Panter čeká v 17.30 (1971). O dva roky později vytvořila dvě titulní role v dramatu Jiřího Sequense Kronika žhavého léta (1973). Režisérovi se tak zalíbila, že jí nabídl i roli Lídy Zemanové ve Třiceti případech majora Zemana.

Kromě dalších filmů se věnovala i seriálům, které jí přinesly asi největší slávu. Kromě zmíněného majora Zemana to byla ještě například Dynastie Nováků, My všichni školou povinní nebo Okres na severu.

Byl filmovým režisérem, stal se předsedou KSČM a stranu chtěl dokonce přejmenovat

V 90. letech se coby herečka uvedla na scénách plzeňského Divadla pod lampou a Divadla U hasičů v Praze. Později nakoukla také do dabingu, a to ve filmech Plechový bubínek, Denní světlo, Flintstoneovi či dokonce Titanic. Kromě toho byla činná i v publicistice a napsala jednu divadelní hru.

Její zálibou byly okultní vědy, numerologie a nejrůznější věštění a výklady. Dlouho se však utápěla v depresích. Ty vyvrcholily pouhých deset dní po jejích padesátých narozeninách, 12. června 2000 se v Praze předávkovala léky. Svou roli sehrál i alkohol a tento smrtící koktejl tak ukončil život známé herečky, která však upadla v zapomnění.

Dnes, 17:00
S páterem Karlem Kočím, farářem v kostele Panny Marie ve Strašnicích, jsme si povídali o...
Dnes, 13:40
S předponou pa- je to v případě pazvířat zcela jistě jinak. Jedná se o skutečně...
Dnes, 13:28
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 13:28
Komerční článek
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 11:40
Cestující třetí třídy si protírá nevěřícně oči. O takovém luxusu se mu v podpalubí může...
Dnes, 10:20
Už chystáte nadílku dětem do punčochy? Mikulášská tradice je tu s námi několik staletí. Dříve...
Dnes, 09:30
Nejmladší město v České republice dnes slaví své 65. narozeniny. Ačkoliv má přes 71 tisíc...
Včera, 15:20
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
Včera, 13:40
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Včera, 08:11
Baťova obchodní strategie je dnes už poměrně známá, výrobna obuvi, výstavba domů pro své zaměstnance,...
2.12.2020
Mrazivá noc počínající zimy pomalu končí. Krajina je dosud poseta mnoha tisíci ohníčků, u kterých...
Reklama