20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Slepec založil sektu a naplánoval a realizoval útok sarinem. Konec světa se ale nekonal

Další fotky

K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I když byl sarin zředěný a nekvalitní, 27 lidí zabil, z toho 13 na místě, 23 zranil těžce a asi 5500 lehce. Přitom šlo zřejmě jen o nácvik toho, jak sekta Óm šinrikjó po „konci světa“ v roce 1997 hodlá uchvátit moc v Japonsku.

Reklama

Celá teroristická akce se skládala z pěti útoků koordinovaně provedených v pěti různých soupravách metra na třech linkách. V pondělí 20. března 1995 se vydalo pět členů sekty Óm šinrikjo do tokijského metra s plastovými kapslemi zabalenými v novinách. Každá kapsle obsahovala 900 ml tekutého sarinu. Čtyři pachatelé měli po dvou sáčcích, jeden nesl tři. Během ranní špičky pachatelé propíchli kapsle ostrou špicí deštníku, zanechali je na místě a vystoupili z vozů metra na předem určených stanicích, kde je čekali členové sekty a zajistili jejich odvoz. Tekutý sarin vytékal z kapslí na podlahu vagónů a odpařoval se.

V Praze se konalo největší protiteroristické cvičení v Česku

Provoz metra fungoval normálně až do té doby, než cestující začali mít problémy. Z některých vagónů zaměstnanci metra propíchnuté sáčky rychle odstranili a postarali se o zraněné. Jedna souprava s odpařujícím se sarinem pokračovala po své trase dál a teprve později byla zastavena a cestující evakuováni. Ukázalo se, že ani tak jednoduchý úkol, jako jednou propíchnout plastový sáček, vlastně jednoduchý není. V jednom vagonu nebyl jeden propíchnut vůbec a druhý jen málo, takže sarin vytékal a odpařoval se pomaleji. V jiné soupravě byl sáček propíchnut naopak několikrát, takže cestující zdroj unikajícího plynu velmi rychle nalezli a jeden pasažér sáček duchapřítomně vykopl ven na nástupiště stanice.

15 překvapujících faktů o Nelsonu Mandelovi. Byl to jihoafrický bojovník proti apartheidu, nebo terorista?

Nedostatky při provedení útoku snížily možný počet obětí stejně jako to, že sarin byl naředěný jen na 30 %. Navíc na přítomnost plynu upozornil také zápach z nečistot v něm obsažených. V takovém případě je sarin cítit jako hořčice nebo spálená guma. Lidé, kteří jím byli zasaženi jen lehce, začali mít problémy s dýcháním a zrakem, které časem odezněly.

Útok provedla sekta Óm šinrikjó a její členové, pachatelé útoku, byli odsouzeni buď na doživotí, nebo k trestu smrti. Vůdce sekty, slepý guru Šókó Asahara byl zatčen dva měsíce po útoku v skrýši sekty na úpatí hory Fudži, odsouzen k trestu smrti oběšením a spolu s šesti dalšími pachateli útoku popraven 6. července 2018.

Šókó Asahara, občanským jménem Macumoto Čizuo se narodil v roce 1955 ve vesnici na ostrově Kjúšú jako šesté ze sedmi dětí v rodině výrobce rohoží tatami. Od narození byl na jedno oko slepý a druhé oko měl těžce postižené. Školu ukončil v roce 1977. Poté se začal věnovat studiu akupunktury a tradiční čínské medicíny, což je tradiční možnost uplatnění pro slepce v Japonsku. Působil také jako cvičitel jógy. V roce 1978 se oženil a se svou ženou Tomoko Macumoto měl čtyři dcery a dva syny. V roce 1981 byl obviněn a uznán vinným z nelegálního obchodu s léky a praktikování farmacie bez licence a dostal pokutu 200 000 jenů.

Kreslíř, který vtipem odpověděl na teroristický útok 11. září na WTC, oslavil půl století

Asahara svým učením oslovil tisíce lidí nejen v Japonsku. Mnozí z nich byli vysoce vzdělaní, a to i na prestižních univerzitách. Svou sektu založil v roce 1987 a v jejím učení Asahara smísil buddhismus a hinduismus s apokalyptickými vizemi. Podle něj měl v roce 1997 nastat konec světa a ten nový vytvoří právě příslušníci sekty Óm šinrikjo (čili Nejvyšší pravda). Musí se o to ovšem sami přičinit a moc převít násilím. Proto sekta chtěla zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, s nímž potom plánovala zaútočit na nejvyšší instituce v zemi, včetně císařského paláce. Údajně Asahara připravoval i použití biologických zbraní se smrtícím virem Ebola.

Útok v tokijském metru byl možná jen jakousi zkouškou nebo praktickou přípravou směřující k tomuto cíli. Otázkou je, zda by byl skutečně realizován, když, jak nyní víme, „konec světa“ v roce 1997 nenastal.

FOTO: Teroristický útko Tokio 20. března 1995

Teroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Vůdce sekty, slepý guru Šókó Asahara popraven – info.dingir.czTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarin
Další fotky
Teroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarinTeroristický útko Tokio 20. března 1995 - Tokyo sarin

V každém případě však tento útok v tokijském metru byl teroristický čin na světě provedený chemickou zbraní a jde také o zatím nejhorší útok teroristů v Japonsku od druhé světové války.

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama