Slovenská sovětská republika měla splnit poválečná očekávání Maďarů

Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou proletariátu měli Slováci už v roce 1919. Nový státní útvar, který vznikl na území Slovenska po první světové válce, měl být rájem maďarského socialismu.

V průběhu války proti Maďarské republice rad, kterou vedla československá armáda v roce 1919, přešla maďarská Rudá armáda do protiútoku a přechodně obsadila část východního a jižního Slovenska. Pod její záštitou pak v tomto prostoru vznikla Slovenská republika rad nebo též Slovenská sovětská republika. Moc v něm následně převzal místní proletariát.

Oficiálně byla v Prešově Slovenská republika rad vyhlášena 16. června 1919, přičemž byly zároveň vytvořeny i její ústřední orgány, tedy Revoluční výkonný výbor a Revoluční vládní rada v čele s českým revolucionářem Antonínem Janouškem.

Po roce 1945 jsme nepřišli pouze o Podkarpatskou Rus, ale i o část Slovenska

Mimo jiné nová slovenská vláda vydala výnos o zespolečenštění výrobních prostředků, znárodnění továren s více jak 20 pracovníky, velkostatků a peněžních ústavů. Revoluční vládní rada ještě dále vypracovala program na vytvoření nových výrobních vztahů v zemědělství a zastavila činnost klasických soudů, které měly nahardit revolučními tribunály. Zestátněny měly být i školy a hlavní ozbrojenou silou v zemi se měla stát Rudá armáda. Bezpečnostním sborem pak neměla být policie ani četnictvo, nýbrž Rudá stráž. Žádný z těchto komunistických opatření se však kvůli krátkému trvání Slovenské sovětské republiky nepodařilo realizovat.

Kde byla Slovenská sovětská republika?

Nový“ slovenský stát byl poměrně veliký, jeho součástí byla města Nové Zámky, Štúrovo, Levice, Šahy, Banská Štiavnica, Zlaté Moravce, Zvolen, Žiar nad Hronom, Nová Baňa, Tisovec, Detva, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava, Gelnica, Trebišov, Turňa nad Bodvou, Michalovce, Bardejov, Košice a samozřejmě Prešov.

Jaké byly poslední dny jednoho ze zakladatelů Československa a proč nakonec abdikoval?

Tento státní útvar byl ale úzce spjatý s Maďarskou republikou rad a jeho účelem byla vlastně maďarská snaha o znovusjednocení Uher po prohrané první světové válce. Nové Uhry už ale neměly být královstvím, ale spíše komunistickou republikou. Otázkou ale zůstává, jak by se k celému „problému“ stavělo sovětské Rusko. Došlo by nakonec k jeho začlenění do velkého Sovětského svazu?

Krátké trvání nového státu

Slovenská sovětská republika ale neměla dlouhého trvání, její osud byl sečten 7. července 1919, kdy byly všechny její oblasti, po ústupu maďarské armády, obsazeny československým vojskem. Vláda Slovenské sovětské republiky pak odešla spolu s Maďary, zamířila do Miskolce, kam nejprve deportovala zatčené Slováky. V Hatvanu pro ně byl dokonce zřízen koncentrační tábor.

Zdroj: Wikipedie

Dnes, 17:50
Sněmovna bude v pátek na mimořádné schůzi k novelizaci zákona o sociálně-právní ochraně dětí jednat...
Dnes, 14:56
Nejmenovaný muž na nic nečekal a skočil za vozíčkářem, který spadl do kolejiště newyorského metra....
Dnes, 13:44
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:44
Na videu byl zachycen moment, kdy se plně obsazené auto rozjíždí z útesu. Jedna žena...
Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Reklama