Slovenský „přemožitel Edisona“ chtěl do výroby elektřiny zapřáhnout i kanalizaci

A také získal patent na vrtulník poháněný lidskou silou, uvažoval o tanku na parní pohon a řešil, jak by na Bratislavský hrad mohl vést výtah. Ján Bahýľ (25. 5. 1856 – 13. 3. 1915) byl prostě příkladem vynálezce, jehož duch se nejenže nezastaví před žádným technickým problémem, ale navíc je i aktivně vyhledává.

Ján Bahýľ pocházel z rolnické evangelické rodiny ve Zvolenské Slatině a po skončení základní školy v rodné obci pokračoval na škole střední. Podle jednoho životopisu potom studoval na Zvolenském gymnáziu a na vyšší vojenské odborné škole se zaměřením na vojenská opevnění, zatímco podle druhého navštěvoval Banskou akademii v Banské Štiavnici, kterou ukončil maturitou s diplomem technického kresliče a po vstupu do armády vystudoval vojenskou akademii ve Vídni. Coby stavební technik působil pak v Haliči, tehdejší rakouské části Polska, v Rusku a až do roku 1895 v Dalmácii. Později se přestěhoval do Bratislavy.

Strašná smrt na elektrickém křesle. Poprvé již před 129 lety a s Edisonovým přispěním

Vzhledem ke svému mimořádnému technickému nadání se zabýval řadou nejrůznějších problémů z oboru vojenské vědy a stavební techniky, strojírenství apod. Vypracoval mnoho návrhů, jejichž cílem bylo vylepšení dělostřelecké techniky a železniční dopravy – od roku 1888 se mimo jiné zabýval automatickým spojováním vlakových souprav.

Chtěl být letcem, ale vynalezl hmoždinku. Revoluční vynález v oblasti „připevňování předmětů na zeď ve vertikální poloze“

V roce 1894 Bahýľ vypracoval návrh konstrukce vrtulníku poháněným lidskou silou, na nějž 13. srpna 1895 obdržel patentové privilegium, ale nikdo ho nerealizoval. Později navázal spolupráci s výrobcem kočárů Antonem Marschallem, v jehož dílně v letech 1901 – 1903 zhotovil vylepšený model svého vrtulníku „Avion“ se dvěma protiběžnými čtyřlistými vrtulemi poháněný benzinovým motorem. Ten v roce 1905 přihlásili v Budapešti k patentu a v lednu 1906 mu byl vydán takzvaný popis patentu. Další osud vrtulníku není znám. Společně s Antonem Marschallem sestrojil také první automobil poháněný benzinovým spalovacím motorem a akumulátorem na Slovensku. V letech 1895 – 1914 byl Ján Bahýľ předsedou vzduchoplavecké organizace v Martině. Zemřel však dříve, než se dočkal „toho pravého“ rozvoje techniky ve 20. století – 13. března 1915 v Bratislavě.

Ruský vynálezce Kulibin, nedoceněný génius. Sestrojil cokoliv, mechanického slona i šlapací tříkolku

Celkem bylo Jánu Bahýľovi uděleno 17 vojenských a jiných technických patentů – vrtulník poháněný spalovacím motorem, balon se vzduchovou turbínou, tank poháněný parním strojem, zařízení na automatické spojování vagónů, výtah na Bratislavský hrad, vložka do kamen pro lepší využití paliva a využití spádu kanalizační sítě k výrobě elektrické energie.

FOTO: Ján Bahýľ

Ján Bahýľ - vynález, vynálezce   Bahily_JánosJán Bahýľ - vynález, vynálezce balon Observation_balloon_RAE-O982aJán Bahýľ - vynález, vynálezce vrtulník Bahily_helikopter-légcsavarjának_műszaki_rajzaJán Bahýľ - vynález, vynálezce výtah  Bratislava_Castle_with_DanubeJán Bahýľ - kanalizace, stoka vynález, vynálezce Musee_des_Egouts_de_Paris_FRA_008
Další fotky
Ján Bahýľ - hrob vynález, vynálezce Cintorín_pri_Kozej_bráne_Bahýl

I když zvláště poslední vynález byl poněkud kuriózní, jméno Jána Bahýľa není zapomenuto ani dnes. Nese ho asteroid (26640) Bahyl, objevený v květnu 2000 slovenským astronomem Peterem Kušnirákem, a Úřad průmyslového vlastnictví SR uděluje každé dva roky Cenu Jána Bahýľa „za mimořádně hodnotné, průmyslově právně chráněné slovenské řešení“. V roce 1978 byl natočený dokumentární film o díle Jána Bahýľa s názvem „Přemožitel Edisona“.

 

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama