Služebník boha Usira. Anglický malíř Richard Dadd tvořil unikátní díla v psychiatrické léčebně

Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové i temné síly podsvětí. Většinu svých nejslavnějších obrazů ovšem namaloval v psychiatrické léčebně, kam byl internován poté, co se dopustil vraždy a pokusu o vraždu.

Umělecký svět u nohou

Richard Dadd se narodil v roce 1817 v rodině lékárníka, ale už od dětství projevoval tak výrazný malířský talent, že o jeho životní dráze bylo rozhodnuto. Ve dvaceti patřil k největším malířským nadějím Británie, přijali jej do Královské akademie a umělecký svět mu ležel u nohou. O několik let později se vydal na velkou roční cestu na Blízký východ, přes Turecko a Sýrii až do Egypta, která však jeho život zásadně změnila.

Divoké barvy a alkohol. Bohémský život se stal malíři Jacksonu Pollockovi osudným

Vražda pro boha Usira

Při tehdy oblíbené plavbě na lodi po Nilu byl dlouho na prudkém slunci a dostal úžeh, který pravděpodobně spustil jeho duševní chorobu, paranoidní schizofrenii. Už tenkrát hovořil o tom, že se dostal do spárů egyptského boha Usira, jenž byl bohem mrtvých a podsvětí. Tím vysvětloval zvláštní stav omámení a agresivity, ve kterém se ocitl. Po návratu se uchýlil na venkov, kde se snažil zotavit, ale místo toho přišel první skutečný záchvat šílenství, během něhož se hned dopustil vraždy – na příkaz boha Usira ubodal svého otce.

Miloval a maloval kočky. Anglický výtvarník Louis Wain tvořil svá největší díla za zdmi psychiatrické léčebny

Šílený vnitřní hlas

Vnitřní hlas Daddovi napověděl, že jeho otec je ďábel a musí být sprovozen ze světa. Jenom tak upevní svou víru v boha zemřelých Usira, který si tento čin vyžádal jako potvrzení jeho oddanosti. Vzápětí se Dadd nalodil a vydal do Evropy, kde plánoval zabít rakouského císaře Ferdinanda. Během cesty však napadl neznámého spolucestujícího břitvou, načež ho uvěznili a převezli zpátky do Anglie. Nemocnému umělci bylo pouhých 26 let, když jej internovali ve vyhlášeném vězení pro blázny a nebezpečné šílence v Bethlemu.

Chtěl se stát proslulým dramatikem, ale stal se slavným masovým vrahem. Hororový příběh německého učitele Ernsta Wagnera

Malíř z blázince

Zpočátku byl Dadd považován za nebezpečného pacienta, u kterého bez jakéhokoliv předchozího varování mohou nastat agresivní stavy, při nichž je schopen napadnout lékaře nebo pacienty. Z psychiatrické léčebny už se nikdy nedostal, později jej převezli do dalšího ústavu, kde žil až do své smrti. Vedení psychiatrie mu však časem povolilo obrovskou výsadu – mohl znovu malovat. Během jeho dlouhého pobytu v léčebnách tak vznikla řada úchvatných obrazů, které dnes patří ve Velké Británii k jedněm z nejvyhledávanějších a jeho díla visí v prestižních galeriích jako je Britské muzeum či Victoria & Albert Museum.

Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl. 11 nejpravdivějších citátů Augusta Rodina

Plátna plná démonů

Vidění jejich duševně nemocného autora jim totiž dalo surrealistický nádech – Daddova plátna byla plná démonů, snových postav i pohádkových scén. V posledních letech života se jeho stav zklidnil, a tak dostal i pracovní nůž, kterým vyřezával dřevěné křeslo pro soukromou školu Wellington College, jež sousedila s léčebnou. Dadd četl Talmud a Korán, nechal si narůst dlouhé bílé vousy a žil spíše jako poustevník ve své cele než jako agresivní psychopat a vrah. A tak ho zastihla v 68 letech také smrt.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 17:30
Ovšem za cenu, která byla příliš vysoká. Autoritářský až diktátorský režim, korupce a oběti režimu...
Dnes, 16:33
Uplatnil se jako ilustrátor a to zejména prvních románů francouzského spisovatele Julese Vernea, vydávaných nakladatelem...
Dnes, 16:00
Dílo dnes téměř zapomenutého švýcarského spisovatele bylo obdivováno například Franzem Kafkou. Robert Walser však nenapsal...
Dnes, 15:01
Deset tisíc lidí obdrží do schránek samoodběrovou sadu na vyšetření stolice kvůli hrozbě rakoviny tlustého...
Dnes, 14:00
Každý jistě ví, že pomluva je zákeřný a zbabělý útok. I když se později vše...
Dnes, 11:30
A dokonce proti němu kázal stejně jako proti jiným hříchům a zlořádům. On sám přitom...
Dnes, 10:00
Tvář Adiny Mandlové, její půvab, herecký esprit a šarm zaručovaly úspěch filmům, ve kterých vystupovala....
Dnes, 09:16
Korona virus je aktuálně pořádným strašákem také pro Česko. Politici v neděli odpoledne oznámili z...
Dnes, 08:00
Tato výjimečná zelenina pochází původně z Orientu, kde byly nalezeny nástěnné malby vyobrazující jeho pěstování.
Včera, 19:08
Natočila nové album, do něhož vtiskla slzy radosti, jezdí turné se Stromboli, zpívá v muzikálu...
Reklama