6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Smrt „užitečného idiota“. Sverdlov nechal popravit carskou rodinu a zřejmě ho ubili jeho vlastní lidé

Další fotky

Stalo se to „již“ 16. března 1919 a vzhledem k Sverdlovově dosavadní kariéře jeho předčasné úmrtí zabránilo jeho dalším excesům, z dnešního úhlu pohledu sotva pochopitelným.

Reklama

Jakov Michajlovič Sverdlov se narodil 3. června 1885 v Nižnem Novgorodě v židovské rodině, jeho otec pracoval jako rytec. Měl ještě dvě sestry a tři bratry (bratra Zinovije adoptoval sovětský spisovatel Maxim Gorkij). Otec po smrti ženy přestoupil na pravoslaví, znovu se oženil a narodili se mu další dva synové.

Jakov byl vyloučen z gymnázia, a když pracoval jako pomocník lékárníka, roku 1902 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany, která se následující rok rozštěpila na dvě frakce – umírněnější menševiky a radikální Leninovy bolševiky. Sverdlov zůstal po boku Lenina. Roku 1905, když pobýval na Urale, se jako vedoucí funkcionář strany zapojil do revoluce. Pak byl zatčen a do roku 1917 čtrnáctkrát uvězněn a opakovaně poslán do vyhnanství, kde se setkal na začátku první světové války s Leninem.

Tajný život V. I. Lenina. Jak to bylo s Krupskou? Zabil ji otrávený dort?

Po únorové revoluci roku 1917 se vrátil do Petrohradu, agitoval pro porážku Ruska ve válce a věnoval se protivládní propagandě mezi dělníky. Byl zvolen do ústředního výboru komunistické strany. Předsedal na dvou zasedáních strany, na nichž bylo rozhodnuto o ozbrojeném uchvácení moci; byl členem vojensko-revolučního výboru, jenž řídil říjnový převrat. Dnešními slovy by se dalo říci, že byl jedním z „plánovačů“ říjnové revoluce. Sehrál důležitou úlohu při podpisu Brest-Litevského míru.

Sverdlov vyhovoval Leninovi jako člověk slepě plnící jeho vůli, který železnou pěstí uváděl v život všechna jeho dogmata. Lenin nařídil a Sverdlov vydal příslušný rozkaz. V létě 1918 se v rukou Lenina a Sverdlova soustředila nejvyšší moc v zemi. Sverdlov měl vynikající paměť a dovedl si vybavit jména a podrobnosti o revolucionářích v exilu. Lenin u něj oceňoval „ledové“ sebeovládání v napjatých situacích.

Šílená anarchistka před sto lety málem zabila Lenina. Kdyby uspěla, byl by pak svět lepší?

Právě proto popravu cara Mikuláše II. a jeho rodiny 17. července 1918 organizoval zrovna Sverdlov, který také byl za tento zločin plně zodpovědný. Podle deníku Lva Trockého se uskutečnil tento jeho následující rozhovor se Sverdlovem. Trockij píše: „Moje příští návštěva se konala po dočasném obsazení Jekatěrinburgu nepřítelem. Když jsem mluvil se Sverdlovem, zeptal jsem se ho:

„Ano, a kde je car?“

„Vyřízeno“, odpověděl. „Byl zastřelen“.

„A kde je rodina?“

„Rodina s ním.“

„Všichni?“ Zeptal jsem se, zjevně překvapen.

„Všichni,“ odpověděl Sverdlov. „Co ty na to?“

„A kdo rozhodl?“ Zeptal jsem se.

„Rozhodli jsme my a tady. Iljič (Lenin) byl přesvědčen, že je nešlo nechat na živu jako ikony, které by uctívali Bílí (kontrarevolucionáři), zejména za současné obtížné situace.“

Dál jsem se na nic neptal a považoval jsem celou záležitost za uzavřenou,“ končí svou vzpomínku Sverdlov.

Neuvěřitelné, a přesto pravdivé. Stalinův vrchní popravčí střílel odsouzené každé tři minuty

Dnes se poprava carské rodiny vykládá dokonce přímo jako židovské spiknutí proti carské rodině a jejich příbuzným. Přitom značný počet Židů, kteří se dostali do bolševického vedení a nakonec šli i proti vlastnímu národu, tvořili ve skutečnosti jen nepatrný zlomek mnohamilionového ruského židovstva. Většina ruských Židů je potom jako bolševiky, tj. ateisty, pokládala za vyvrhele, kteří zradili svou víru a národní kořeny a aktivní účastí v bolševickém hnutí hanobili jméno Boží a podněcovali mezi národy Ruska antisemitismus.

Sverdlov v tom nebyl výjimkou, spíše naopak. Když skončila válka, vyhlásil tzv. „Rudý teror jako oficiální politiku sovětské republiky. Byla to brutální kampaň věznění a poprav (1918 – 1924), která připravila o život až půl milionu převážně nevinných lidí. Zase začaly židovské pogromy, které byly před revolucí (1917) vzácným a výjimečným jevem. Teď to byl jev doslova všední, takřka každodenní. V masové řeži přicházejí o životy lidi bez ohledu na věk, vinu, pohlaví a přesvědčení. Tehdy už se začaly plnit od vedení strany a přímo od Lenina předepsané hrůzné „normy“ popravených.

Uprostřed toho všeho, 16. března 1919, Sverdlov ve věku 34 let zemřel, údajně v důsledku epidemie španělské chřipky. Podle dalších verzí zemřel na tuberkulózu či prochladnul během cesty z Ukrajiny nebo při návštěvě Morozovovy továrny v Orlu, kde se prý těžce zranil. A možná, že nejpravdivější bude verze, podle které ho při jedné zastávce při projevu během mítinku utloukli dělníci, kteří už tenkrát toho jejich komunismu měli dost. A to stáli teprve na začátku nového úsvitu lidstva!

FOTO: Sverdlov

Sverdlov - Jakov Sverdlov – wikipediaSverdlov - Nicholas II and Alexandra FeodorovnaSverdlov - Všichni čtyři bratři na jedné fotografii pohromadě. Zcela vlevo je nejstarší Zinovij. Druhý zprava je Jakov – valka.czSverdlov - Jakov Sverdlov v Moskvě roku 1948 – Wikimedia CommonsSverdlov - Car a carevna – Zprávy – Aktuálně
Další fotky
Sverdlov - Car na lodi i s celou rodinou – Zprávy – AktuálněSverdlov - Následník trůnu Alexej – Zprávy – AktuálněSverdlov - Alexej byl popraven ve třinácti letech – Zprávy – AktuálněSverdlov - Carevna – Zprávy – AktuálněSverdlov - Carská rodina – WikipedieSverdlov - Dcera Olga – Zprávy – AktuálněSverdlov - Grand Duchesses of Russia Olga and Tatiana RomanovSverdlov - Jakov Sverdlov – Nekropole.infoSverdlov - Jakov Sverdlov v roce 1900 – commons.wikimedia.Sverdlov - Jakov Sverdlov ve vězení roku 1906 – Wikimedia CommonsSverdlov - Mikuláš II. – 3 – Zprávy – AktuálněSverdlov - Mikuláš II. jako malý chlapec (asi rok 1870) – Zprávy – AktuálněSverdlov - Mikuláš II. – Zprávy – AktuálněSverdlov - Mikuláš II. na lodi – Zprávy – AktuálněSverdlov - Nicholas II of Russia | Николай IISverdlov - Posledni car – Mikuláš II. – Zprávy – AktuálněSverdlov - Rusian Emperor Tsar Nicholas II | Император НиколSverdlov - Nicholas II | Николай IISverdlov - S manželkou měl pět dětí – Zprávy – AktuálněSverdlov - Třetí dcera marie – Zprávy – AktuálněSverdlov - K vyvraždění rodiny došlo ve sklepě Ipaťjevova domu – Zprávy – AktuálněSverdlov - Ostatky zavražděných Romanovců procházejí novými forenzními testy. – extrastory.czSverdlov - Všichni čtyři bratři na jedné fotografii pohromadě. Zcela vlevo je nejstarší Zinovij. Druhý zprava je Jakov – valka.czSverdlov - JekatěrinburgSverdlov - Divadlo a Sverdlovův pomník v zasněženém Jekatěrinburgu – wikipediaSverdlov - wiki nižnij novgorodSverdlov - Sverdlov na poštovní známce z roku 1985 – wikipedia

Sverdlov byl pohřben u Kremelské zdi, kde byli později pohřbíváni zasloužilí komunisté a zahraniční přisluhovači Sovětského svazu, kterým Lenin říkal „užiteční idioti“. Skutečná fakta o jeho smrti nejsou známa dodnes…

 

Před 57 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama