Před jednatřiceti lety zemřela v Československu na AIDS první oběť. Komunisté popírali, že nemoc existuje

V roce 1987 zemřel v bývalém Československu první pacient na onemocnění HIV. Jednalo se o homosexuála. Tehdejší režim se přitom tvářil, jako kdyby homosexualita neexistovala.

První pacient v naší republice zemřel šest let poté, co byl na světě lékaři zaznamenán virus HIV. Jak zjistil server iDNES.cz, péče o nakažené HIV byla v tehdejším Československu teprve v plenkách.

„V roce 1985 jsem dostala za úkol vybudovat ambulanci zaměřenou na péči o pacienty s HIV. Měli jsme komisi, kde byl imunolog, epidemiolog, hematolog a samozřejmě infektolog, to jsem byla já. Ze začátku neexistovaly laboratorní hodnoty, podle kterých bychom zjistili, jestli je pacient pozitivní. Takže v komisi jsme se dohadovali, jestli si myslíme, že ano, nebo ne,“ řekla zakladatelka prvního AIDS centra v Československu Marie Staňková.

HIV virus je v Praze na hranici epidemie, rizikoví jsou homosexuální i heterosexuální muži

Částečný průlom nastal ve chvíli, kdy do Prahy zavítal rakouský virolog Christian Kunz. „Na vídeňské klinice už mohli vyšetřovat na virus HIV, tak jsem ho požádala, jestli by nám otestoval krev od dvou pacientů, u kterých jsme měli podezření na tuto infekci. Byli to partneři, jeden byl starší a jezdil hodně po světě. Ten mladší se holt ‚svezl‘ s ním,“ popsala Staňková s tím, že Kurz vzorky krve tajně vozil do Vídně v kapse svého saka.

U obou mužů se nakonec potvrdilo, že skutečně jsou HIV pozitivní. „Věděli jsme, že jsou pozitivní, ale v tehdejším režimu u nás ‚neexistovala‘ homosexualita a rizikové chování, takže jsme nemohli mít ani tyto pacienty,“ uvedla Staňková. Lékaři tak museli čekat, dokud HIV u pacientů nepotvrdilo i diagnostické centrum v Moskvě. Poté byli oficiálně prvními nakaženými HIV v Československu.

Mladší z těchto mužů později nemoci podlehl. (Nejde však o první případ úmrtí, který je uveden na začátku článku. Toho muže totiž jako první oběť HIV označilo Rudé právo.) Marii Staňkovou i další pracovnice to velmi zasáhlo. „Byl to takový krásný kluk s hnědýma očima. Když se u něj ta infekce začala rozvíjet, tak byl strašně nešťastný a upnutý na nás všechny. Snažili jsme se mu jeho poslední dny udělat co nejlepší. Toho jsme tedy všichni obrečeli,“ dodala Staňková.

Zdroj: iDNES.cz

Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
1989, Berlín, pád komunismu
Včera, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Včera, 17:01
O narkolepsii promluvili pro noviny Ze zdravotnictví přední čeští neurologové, prof. Soňa Nevšímalová, a prof....
Včera, 16:00
Spánkovou paralýzu pravděpodobně zažila většina z nás. Někdo to popisuje jako nejhorší zážitek, který se...
Včera, 14:00
Kriminálník, zloděj a recidivista, s policejními záznamy a bohatým trestním rejstříkem. Nemrava, který svými příběhy...
Včera, 13:11
Usíná za chůze, dokonce i při plavání. Šestnáctiletý Jaroslav z Červené Řečice na Pelhřimovsku trpí...
Včera, 11:30
Zig Ziglar. Americký spisovatel a motivační řečník. Významný člověk, jenž ovlivnil svými myšlenkami mnoho lidí...
Včera, 10:00
Josef Slavík se narodil v Jincích 26. března 1806. Již od útlého věku projevoval svůj...
Včera, 08:00
Na začátku 17. století Evropu sužuje neúroda, hladomor a nemoci včetně moru. Situace je horší...
24.2.2020
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Reklama