29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Snacha radního končí v křesle šéfky Čapkova památníku

Čapkův památník přijde o novou šéfku Alici Seidlovou (31). Snacha krajského radního Zdeňka Seidla (ČSSD) rezignuje k 27. květnu. Informovala o tom hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), ta ji k tomu vyzvala. Jmenování Seidlové živilo spekulace z řad kulturní a umělecké obce.

Reklama

„Vzhledem k okolnosti, že si dědictví bratří Čapků a Ferdinanda Peroutky zaslouží jinou mediální pozornost než současnou mediální polemiku, rozhodla jsem se rezignovat,“ uvedla Seidlová ve své rezignační zprávě. Ke kroku se vystudovaná právnička rozhodla poté, co její výběr do šéfovského křesla kritizovala kulturní a umělecká obec. Kritika padala zejména na způsob, jakým se nová ředitelka prezentovala.

Čapka znala ze školy

O Čapkovi totiž Seidlová ví, že byl spisovatel a dramatik. Jak sama přiznala, pamatuje si to ze školy a památník navštívila v rámci školní exkurze. Je snachou krajského radního Zdeňka Seidla (ČSSD), a tak se zřejmě domnívala, že má všechny předpoklady proto být ředitelkou Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Co vypadalo jako trafika pro rodinného příslušníka a držitele stranické knížky, se však nepotvrdilo. Aby spekulacím učinila zadost, po zásahu hejtmanky Jaroslavy Jermanové Pokorné snacha radního oznámila, že k 27. květnu na post šéfky Čapkova památníku rezignuje.

Ani nevím, že jsem hlasoval! Středočeský radní přiklepl funkci své snaše

Podle Seidlové mají ostatní pracovníci alespoň tři měsíce k prokázání svých schopností, zatímco ona na to měla jen několik dní. Přesto se jí ale podle svých slov podařilo zabezpečit třeba venkovní jeviště, posílit pracovní tým průvodců nebo spolu s majitelem objektu dokončit projekt na vybudování čističky odpadních vod.

Ucházet se bude znovu

Seidlová v rezignační zprávě dodává, že se zúčastní eventuálního výběrového řízení na post ředitelky, protože se jí vedle kritiky dostalo podpory ze strany rodiny Palivců, v jejichž objektu se památník nachází.

Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

Alice Seidlová ve vedení muzea působila od konce března. Její zvolení kritizovala Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. „Považujeme za podstatné, aby ředitel takové instituce jevil o dílo osobností představovaných v Památníku Karla Čapka zásadnější zájem,“ napsali kritici. Deník N poukázal i na vazby Seidlové na ČSSD, která ve středních Čechách vládne s hnutím ANO. Zástupci kraje tvrdili, že příbuzenský poměr k radnímu ani další zmíněné okolnosti neměly na výběr Seidlové vliv. Tchán svou snachu podpořil při hlasování rady kraje. „Ani nevím, že jsem tam hlasoval. Je to málo významná věc,“ utrousil později Seidl.

 

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama