Do ekologizace přes 240 milionů korun. Sokolská uhelná investuje do elektrárny Tisová

Elektrárna Tisová (ETI), která patří do skupiny firem Sokolovské uhelné a. s. (SUAS), investuje do opatření na snížení emisí oxidů dusíku a síry přes 240 milionů korun. Firma nyní dokončuje investici zaměřenou na ekologizaci bloku 6. Díky této investici elektrárna Tisová už dnes plní zpřísněné emisní limity, které budou platné od podzimu příštího roku, uvedl ředitel elektrárny Pavel Homola. Zajištěna bude jak výroba elektrické energie, tak i dodávka tepla pro město Sokolov i další obce, dodal.

„Investice zahrnuje úpravu práškového granulačního kotle K9 s cílem snížit výstupní koncentrace oxidů dusíku. Souběžně s tím proběhla také úprava odsiřovacího zařízení, kde došlo k významnému zlepšení parametrů,“ uvedl Homola.

Ekologizace elektrárny Tisová je dalším krokem Sokolovské uhelné po převzetí elektrárny od skupiny ČEZ. V roce 2019 firma v areálu ETI vybudovala za 42 milionů korun plynovou kotelnu s výkonem 20 megawattů, která slouží jako záložní zdroj v případě poruchy uhelné technologie.

Sokolovská uhelná kromě elektrárny Tisová provozuje ještě elektrárnu ve Vřesové. I tam v posledních letech investovala do modernizace technologií a ekologizace. Jednou z investic byla modernizace plynových turbín Paroplynové elektrárny Vřesová (PPC). Uskutečnila se v letech 2018 a 2019 a vrátila paroplynovou elektrárnu mezi nejmodernější zařízení svého druhu.

Až tisícovka zaměstnanců bez práce. Sokolovská uhelná v srpnu ukončí provoz tlakové plynárny

„Modernizací plynových turbín získala Sokolovská uhelná paroplynové bloky s vyšší účinností výroby elektrické energie a s nižšími emisemi CO2 (oxidu uhličitého),“ uvedl místopředseda představenstva Sokolovské uhelné David Najvar. Výměna turbín, včetně kompletní obnovy generátorů, vyšla na miliardu korun.

Sokolovská uhelná je dlouhodobě jedním z největších investorů v oblasti ekologických technologií v Karlovarském kraji. Jen za uplynulých deset let takto například ve Vřesové vynaložila na ekologizaci více než 1,4 miliardy korun, v případě Tisové pak, po jejím převzetí v roce 2017, dalších téměř 290 milionů korun.

V příštím roce pak díky provedeným investicím opět poklesnou emise oxidů dusíku v elektrárně Tisová, která by tak měla splnit i zpřísněné legislativní požadavky pro rok 2022.

vera/čtk

I mimo sezonu. České Švýcarsko láká návštěvníky i v tento čas

18.6.2021
Zbrusu nové a moderní pobytové zařízení nazvané „Čtyřka“ dokončují v těchto dnech v Sokolově. Stavba...
17.6.2021
Patnáct milionů korun. To je částka, kterou by musela radnice investovat do rekonstrukce mnoho let...
17.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
17.6.2021
Vedení radnice dostalo od obyvatel několik upozornění, že se v okolí jejich obydlí pohybuje větší...
16.6.2021
Revitalizace zahrady mateřské školy, zateplení budovy městského úřadu a demolice opuštěného domu, to jsou tři...
16.6.2021
Deset a půl kilometru dlouhá trať čeká na příznivce běhání. V centru Sokolova v sobotu...
15.6.2021
Netransparentnost, výjimky a soukromá společnost u kormidla. Opozici v Karlovarském kraji vadí způsob rozdělování peněz...
14.6.2021
Primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová se setkala s velvyslancem Indie v České republice...
11.6.2021
Karlovarští celníci se podíleli na celostátní akci zaměřené na kontrolu zboží porušujícího práva duševního dědictví....
10.6.2021
Vedení Karlovarského kraje se pochlubilo rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který konstatoval, že...
10.6.2021
Nespokojenost se týká rozdělení finančních prostředků určených pro tři české uhelné regiony, konkrétně Karlovarský, Ústecký...
Reklama