Experti z EU budou dva roky pomáhat s přeměnou Sokolovska

Experti z Evropské unie budou dva roky pomáhat s přeměnou Sokolovska v období plánovaného útlumu těžby hnědého uhlí. Spolupracovat budou s Karlovarským krajem, městy i obcemi, kterých se útlum dotkne, informoval hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).

Expertní skupina se při třídenní návštěvě kraje seznámila s historií a současnou situací Sokolovska a celého kraje, s okolnostmi plánovaného útlumu těžby a s problematikou řešení jeho dopadů. Společně s místní samosprávou vytvoří pracovní plán spolupráce platný až do října 2021. Vznikne také takzvaný regionální profil Sokolovska, tedy nástin možností, jakými konkrétními cestami by se měla celá těžební oblast ubírat.

„Musíme využít toho, že jsme se dostali mezi sedm uhelných regionů v Evropě, které získaly technickou pomoc. Odborná skupina připraví ve spolupráci s námi pracovní plán, který bude zahrnovat veškeré kroky, které chceme provést v rámci útlumu těžby. Po dobu dvou let sem experti budou jezdit a připravovat návod, jak provést transformaci, přeměnu regionu, vytipujeme priority pro financování našich projektů z hlediska Sokolovska,“ uvedl Kubis.

Pro Karlovarský kraj je podle hejtmana stěžejní vznik pracovních míst, zvýšení kvalifikovanosti zaměstnanců, rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu, řešení sociálních problémů nebo alternativních zdrojů energie.

Evropská komise také v rámci přechodu k obnovitelným zdrojům a k trvale udržitelnému rozvoji připravuje návrh na vytvoření fondu pro spravedlivý přechod (Just Transition Fund), odkud by měly jít peníze právě na projekty regionů postižených těžbou.

Podle hejtmana by v případě Česka by mělo jít o 14,6 miliardy korun. „Ovšem je nutné stanovit, na jaké projekty by přesně bylo možné peníze čerpat,“ doplnil hejtman. Transformace uhelných regionů je podle něj natolik náročná, že vyčleněná částka rozhodně nemůže být konečná.

„Rád bych připomněl, že za celou dobu provozu hnědouhelných dolů na Sokolovsku se odtud vytěžila jedna miliarda tun uhlí. Za odtěžené nerostné bohatství by teď měla kraji pomoci nejen Evropská unie, ale především i stát,“ dodal Kubis.

ČTK

Dnes, 08:11
V Sokolově se má příští školní rok (respektive školní rok 2020/2021) otevřít pobočka Vojenské střední...
Včera, 18:00
Krajská knihovna Karlovy Vary rozjela průzkum spokojenosti čtenářů. "Cílem tohoto průzkumu je oslovit veřejnost, která...
20.2.2020
Karlovarský kraj chce přidat Karlovarské krajské nemocnici (KKN) desítky milionů korun na obnovu přístrojového vybavení....
20.2.2020
Loket na Sokolovsku plánuje vybudovat dopravní terminál a parkoviště v Nádražní ulici. U současné železniční...
19.2.2020
Na Letišti Karlovy Vary si záchranáři, hygienici a zástupci Karlovarského kraje ověřovali postup pro případ,...
18.2.2020
Rada Karlovarského kraje schválila nákup ochranných pomůcek do výše 100 tisíc korun jako humanitární pomoc...
17.2.2020
Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje....
16.2.2020
Rekonstrukce památkově chráněné budovy Dvorany v Lokti na Sokolovsku je zhruba v polovině, z hlediska...
15.2.2020
Krajská knihovna Karlovy Vary získala sbírku knih nedávno zesnulé herečky Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000...
15.2.2020
Draze může pejskaře vyjít venčení na veřejném prostranství, zjistí-li strážníci, že pes nemá čip. Za...
Reklama