Experti z EU budou dva roky pomáhat s přeměnou Sokolovska

Experti z Evropské unie budou dva roky pomáhat s přeměnou Sokolovska v období plánovaného útlumu těžby hnědého uhlí. Spolupracovat budou s Karlovarským krajem, městy i obcemi, kterých se útlum dotkne, informoval hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).

Expertní skupina se při třídenní návštěvě kraje seznámila s historií a současnou situací Sokolovska a celého kraje, s okolnostmi plánovaného útlumu těžby a s problematikou řešení jeho dopadů. Společně s místní samosprávou vytvoří pracovní plán spolupráce platný až do října 2021. Vznikne také takzvaný regionální profil Sokolovska, tedy nástin možností, jakými konkrétními cestami by se měla celá těžební oblast ubírat.

„Musíme využít toho, že jsme se dostali mezi sedm uhelných regionů v Evropě, které získaly technickou pomoc. Odborná skupina připraví ve spolupráci s námi pracovní plán, který bude zahrnovat veškeré kroky, které chceme provést v rámci útlumu těžby. Po dobu dvou let sem experti budou jezdit a připravovat návod, jak provést transformaci, přeměnu regionu, vytipujeme priority pro financování našich projektů z hlediska Sokolovska,“ uvedl Kubis.

Pro Karlovarský kraj je podle hejtmana stěžejní vznik pracovních míst, zvýšení kvalifikovanosti zaměstnanců, rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu, řešení sociálních problémů nebo alternativních zdrojů energie.

Evropská komise také v rámci přechodu k obnovitelným zdrojům a k trvale udržitelnému rozvoji připravuje návrh na vytvoření fondu pro spravedlivý přechod (Just Transition Fund), odkud by měly jít peníze právě na projekty regionů postižených těžbou.

Podle hejtmana by v případě Česka by mělo jít o 14,6 miliardy korun. „Ovšem je nutné stanovit, na jaké projekty by přesně bylo možné peníze čerpat,“ doplnil hejtman. Transformace uhelných regionů je podle něj natolik náročná, že vyčleněná částka rozhodně nemůže být konečná.

„Rád bych připomněl, že za celou dobu provozu hnědouhelných dolů na Sokolovsku se odtud vytěžila jedna miliarda tun uhlí. Za odtěžené nerostné bohatství by teď měla kraji pomoci nejen Evropská unie, ale především i stát,“ dodal Kubis.

ČTK

24.9.2020
V Chebu začala stavba první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy omezí dopravu na Vrázově ulici,...
23.9.2020
Města v Karlovarském kraji i kraj postupně ruší kvůli zhoršující se epidemii koronaviru kulturní akce...
20.9.2020
Základní školy v Karlovarském kraji jsou na případnou distanční výuku připraveny. Z prostředků ministerstva školství,...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
8.9.2020
Správa železnic v Karlovarském kraji pokračuje v opravách nádražních budov. Letos by se měly opravit...
1.9.2020
Sklizeň základních obilovin a řepky v Karlovarském kraji končí, zbývají sklidit poslední hektary obilovin. Výnosy...
1.9.2020
Cheb vyčlení pět milionů korun na takzvaný participativní rozpočet i pro příští rok. Občané tak...
31.8.2020
Vedení Karlových Varů rozhodlo, že nebude prodávat sanatorium Trocnov. O koupi má opakovaně zájem současný...
28.8.2020
Karlovarský kraj dokončuje stavbu lávky přes řeku Ohři u Svatošských skal. Nový most v oblíbeném...
25.8.2020
Karlovarský kraj letos zvýšil dotace na obnovu lesů. Ze svého rozpočtu vyčlenil šest milionů korun,...
Reklama