Kde spočívají osobnosti Chodova. Antropologové zkoumají ostatky prvního starosty

V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě, kde byl podle historických pramenů s rodinou pochován, našli archeologové na začátku roku čtyři rakve. Až antropologický výzkum ale určí přesnou identitu všech nalezených ostatků, řekl městský historik Miloš Bělohlávek. Bývalý starosta Karel Fenkl stanul v čele Chodova v roce 1890. Zasloužil se o to, že se Chodov v roce 1894 stal městem a významným průmyslovým a společenským centrem regionu.

„Můžeme již s určitostí říct, že se jedná o bývalého starostu Karla Fenkla. Další ostatky se teprve studují. U všech kosterních ostatků určují antropologové přesnou identitu, věk, pohlaví a další znaky. Dnes je budou antropologové ukládat do rakví,“ řekl Bělohlávek. Výsledky výzkumu budou podle něj známy v následujících týdnech.

V současné době se pracuje také na podobě rodinné hrobky. Badatelé nyní čistí vnitřek hrobky i její nadzemní část a dokončená by měla být v červnu. Vedení města ji chce veřejnosti představit 12. června, kdy se koná Noc kostelů. „Vše tak bude připraveno na srpen, kdy si budeme připomínat 100 let od úmrtí Karla Fenkla a během tradiční vavřinecké pouti tak budou ostatky znovu uloženy a nová hrobka bude slavnostně vysvěcena,“ doplnil Bělohlávek.

Archeologové letos v lednu podle pramenů našli v kryptě ostatky čtyř lidí – tří dospělých a dítěte. Žádná rakev nebyla vyloupena ani otevřena. Hrobka byla ale po druhé světové válce zničena a její nadzemní část zmizela. Badatelé také zjistili, že podzemní část hrobky sloužila k ukládání odpadu ze hřbitova.

O včelařský kroužek je velký zájem. Děti na dvoře ZŠ pro ně vytvořili zahradu

Chodov zaplatí opravu hrobu z rozpočtu města a z Česko-německého fondu budoucnosti. Částka se odhaduje na 400 000 korun.

Město loni nechalo zrestaurovat také hrobku místní průmyslnické rodiny Gaschů, jež stála u zrodu strojírenské tradice města. Radnice chce postupně nechat zrenovovat 14 významných hrobových míst, kde spočívají osobnosti Chodova.

vera/čtk

Včera, 13:40
V Karlovarském kraji se uskuteční další dva projekty na zahlazení škod vzniklých těžbou hnědého uhlí....
9.7.2020
Ve Františkových Lázních státem dotované vouchery na lázeňské pobyty zabírají, obsazenost se tam už začíná...
7.7.2020
U Perninku na Karlovarsku se dnes odpoledne čelně srazily dva osobní vlaky. Sdělil tomluvčí krajských...
6.7.2020
Pořadatelé filmového festivalu v Karlových Varech uspořádají v listopadu přehlídku, která překlene dobu mezi letošním...
2.7.2020
Plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil od 1. července ze všech funkcí loketského faráře Jiřího Majkova....
1.7.2020
Na rekultivovaných pozemcích na výsypce u Lomnice na Sokolovsku vzniká sportovní areál pro biatlon a...
29.6.2020
Na Západočeské univerzitě v Chebu bude možné již letos studovat nové obory. Kromě Fakulty ekonomické,...
26.6.2020
Lesy České republiky dokončily obnovu nejrozsáhlejšího rašeliniště v Krušných horách mezi obcemi Pernink a Abertamy...
26.6.2020
Dálnice D6 do Karlových Varů by mohla být dle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO)...
23.6.2020
Vedení Karlových Varů znovu řeší, kam umístit zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr (KSO). Současné zázemí...
Reklama