Kde spočívají osobnosti Chodova. Antropologové zkoumají ostatky prvního starosty

V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě, kde byl podle historických pramenů s rodinou pochován, našli archeologové na začátku roku čtyři rakve. Až antropologický výzkum ale určí přesnou identitu všech nalezených ostatků, řekl městský historik Miloš Bělohlávek. Bývalý starosta Karel Fenkl stanul v čele Chodova v roce 1890. Zasloužil se o to, že se Chodov v roce 1894 stal městem a významným průmyslovým a společenským centrem regionu.

„Můžeme již s určitostí říct, že se jedná o bývalého starostu Karla Fenkla. Další ostatky se teprve studují. U všech kosterních ostatků určují antropologové přesnou identitu, věk, pohlaví a další znaky. Dnes je budou antropologové ukládat do rakví,“ řekl Bělohlávek. Výsledky výzkumu budou podle něj známy v následujících týdnech.

V současné době se pracuje také na podobě rodinné hrobky. Badatelé nyní čistí vnitřek hrobky i její nadzemní část a dokončená by měla být v červnu. Vedení města ji chce veřejnosti představit 12. června, kdy se koná Noc kostelů. „Vše tak bude připraveno na srpen, kdy si budeme připomínat 100 let od úmrtí Karla Fenkla a během tradiční vavřinecké pouti tak budou ostatky znovu uloženy a nová hrobka bude slavnostně vysvěcena,“ doplnil Bělohlávek.

Archeologové letos v lednu podle pramenů našli v kryptě ostatky čtyř lidí – tří dospělých a dítěte. Žádná rakev nebyla vyloupena ani otevřena. Hrobka byla ale po druhé světové válce zničena a její nadzemní část zmizela. Badatelé také zjistili, že podzemní část hrobky sloužila k ukládání odpadu ze hřbitova.

O včelařský kroužek je velký zájem. Děti na dvoře ZŠ pro ně vytvořili zahradu

Chodov zaplatí opravu hrobu z rozpočtu města a z Česko-německého fondu budoucnosti. Částka se odhaduje na 400 000 korun.

Město loni nechalo zrestaurovat také hrobku místní průmyslnické rodiny Gaschů, jež stála u zrodu strojírenské tradice města. Radnice chce postupně nechat zrenovovat 14 významných hrobových míst, kde spočívají osobnosti Chodova.

vera/čtk

Včera, 10:10
Základní školy v Karlovarském kraji jsou na případnou distanční výuku připraveny. Z prostředků ministerstva školství,...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
8.9.2020
Správa železnic v Karlovarském kraji pokračuje v opravách nádražních budov. Letos by se měly opravit...
1.9.2020
Sklizeň základních obilovin a řepky v Karlovarském kraji končí, zbývají sklidit poslední hektary obilovin. Výnosy...
1.9.2020
Cheb vyčlení pět milionů korun na takzvaný participativní rozpočet i pro příští rok. Občané tak...
31.8.2020
Vedení Karlových Varů rozhodlo, že nebude prodávat sanatorium Trocnov. O koupi má opakovaně zájem současný...
28.8.2020
Karlovarský kraj dokončuje stavbu lávky přes řeku Ohři u Svatošských skal. Nový most v oblíbeném...
25.8.2020
Karlovarský kraj letos zvýšil dotace na obnovu lesů. Ze svého rozpočtu vyčlenil šest milionů korun,...
23.8.2020
Cheb se letos zaměřil na prohřešky rybářů na přehradách Jesenice a Skalka. Kromě udílení pokut...
20.8.2020
Město Cheb láká lékaře do města nabídkou nových ordinací, městských bytů i finančního příspěvku. Díky...
Reklama