V Dolním Rychnově měli frmol, školka po dvou měsících otevřela

Mateřská škola v Dolním Rychnově na Sokolovsku se dnes téměř po dvou měsících vrátila do běžného režimu. Kvůli protiepidemickým opatřením do ní dosud chodili pouze předškoláci a děti rodičů z kritické infrastruktury. Zájem o návrat do školky byl velký, děti se dnes velmi těšily.

Ze 49 zapsaných dětí dorazilo okolo 35. Děti nemusejí nosit respirátory ani roušky, netýká se jich ani povinné pravidelné testování jako například ve školách. Podle ředitelky Ireny Bešťákové Krohové je to pro personál velké ulehčení. „Kdyby se testovalo, byly bychom určitě klidnější, ale při takto velkém počtu dětí si to neumíme představit, neměli bychom je ani kde testovat,“ řekla ředitelka.

Pedagogové i ostatní zaměstnanci ale testováni jsou a musí mít respirátory, stejně jako rodiče, kteří doprovází děti do šaten. Při dnešním ranním testování vyšel všem zaměstnancům negativní test. Ochranných prostředků i antigenních testů má školka dostatek i díky vlastním rezervám.

„Přípravy na běžný provoz pro nás byly daleko jednodušší než pro omezený provoz, protože na ten omezený provoz jsme museli udělat homogenní skupiny, školku rozdělit tak, aby se nemíchaly. Teď se dostáváme do normálního provozu, každý může do své třídy, mohou se střídat také učitelky a děti v jídelně a venku,“ řekla Bešťáková Krohová.

Jak je na tom sokolovská nemocnice? Do plného provozu se vrátí v květnu

„Musíme být ale teď důslední v tom, že jakmile zjistíme, že je dítě nemocné, musíme ho vyloučit. Je to pro nás těžké, ten kontakt je tu velmi blízký a jsme malá rodinná školka, takže se tu často prolínáme mezi sebou. Nákazu už jsme tu dvakrát měli a musíme chránit i paní učitelky, které už jsou ve vyšším věku,“ řekla ředitelka. Zatím dvě učitelky dostaly první dávku vakcíny proti covidu-19, dvě prodělaly nemoc nedávno a další se rozhodují.

Školy v České republice se kvůli epidemii zcela zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina již řadu týdnů před tím. Do té doby mohly děti zdravotníků a dalších profesí z Dolního Rychnova navštěvovat vybranou mateřskou školu v Sokolově. Od 12. dubna se mohly otevřít všechny školky ale pouze pro děti pracovníků kritických profesí a pro předškoláky. Zájem byl o to v Dolním Rychnově velký, za přísných hygienických podmínek do školky chodila téměř polovina dětí.

V kraji je zhruba 125 mateřských škol, z toho naprostou většinu zřizují obce a města. Do školek podle poslední výroční zprávy o stavu školství z loňského školního roku v Karlovarském kraji chodilo 8 693. Jejich počet ale meziročně mírně klesá. V letošním školní roce by mělo do školek chodit asi 8 300 dětí, dětí v předškolním věku je okolo 2 600.

adp/ČTK

Včera, 08:40
Patnáct milionů korun. To je částka, kterou by musela radnice investovat do rekonstrukce mnoho let...
Včera, 06:59
Vedení radnice dostalo od obyvatel několik upozornění, že se v okolí jejich obydlí pohybuje větší...
16.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.6.2021
Revitalizace zahrady mateřské školy, zateplení budovy městského úřadu a demolice opuštěného domu, to jsou tři...
16.6.2021
Deset a půl kilometru dlouhá trať čeká na příznivce běhání. V centru Sokolova v sobotu...
15.6.2021
Netransparentnost, výjimky a soukromá společnost u kormidla. Opozici v Karlovarském kraji vadí způsob rozdělování peněz...
14.6.2021
Primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová se setkala s velvyslancem Indie v České republice...
11.6.2021
Karlovarští celníci se podíleli na celostátní akci zaměřené na kontrolu zboží porušujícího práva duševního dědictví....
10.6.2021
Vedení Karlovarského kraje se pochlubilo rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který konstatoval, že...
10.6.2021
Nespokojenost se týká rozdělení finančních prostředků určených pro tři české uhelné regiony, konkrétně Karlovarský, Ústecký...
9.6.2021
Stavba moderního komplexu má nahradit stávající a zastaralý vstupní prostor na městské koupaliště, kde se...
Reklama