• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sokolovská nemocnice připravuje preventivní akce zaměřené na kontrolu melanomů a cukrovku

  18.5.2022
  Roman Kořinek

  V obou případech jde o onemocnění, kterým lze snadno předcházet prevencí, zatímco jejich léčba je velmi složitá, nákladná a v krajním případě může skončit i smrtí. Podle slov ředitelky nemocnice Jitky Bureš Samákové může včasný záchyt významně snížit dopady těchto onemocnění na zdraví.

  „Už 25. května si tak zájemci budou moci od 8:00 do 12:00 a následně od 13:00 do 15:00 hodin nechat v sokolovské nemocnici prověřit mateřská znaménka a další nezvyklé útvary na kůži, zda nejde o maligní melanom. Ten je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí na nádorová onemocnění,“ říká ředitelka.

  Melanom je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentovaných buněk zvaných melanocyty a jde o sedmý nejzhoubnější nádor v České republice, na který zcela zbytečně, umírá ročně až 500 lidí.

  Na nebezpečí upozorňuje i primářka kožního oddělení Nemocnice Sokolov Helena Němcová. „Úmrtí související s melanomem jsou často zbytečná proto, že v případě včasného záchytu je u melanomu vysoká šance na účinnou a úspěšnou léčbu. Je však nutné chirurgické odstranění primárního nádoru než dosáhne tloušťky přes jeden milimetr. Poté úspěšnost léčby výrazně klesá,” upozorňuje primářka na nutnost včasného odhalení onemocnění a co nejrychlejší zahájení jeho léčby.

  Mezi nejrizikovější faktory vzniku kožního melanomu patří nadužívání solárií, které zvyšuje riziko vzniku až o 60 procent, nebo nadměrné slunění bez používání krémů s ochranným faktorem. Mezi nejrizikovější skupiny pak patří takzvané světlé fototypy, nebo senioři, u kterých je riziko výrazně vyšší, než u osob mladších 30 let.

  „V případě účasti na kontrole znamének je nutné se při příchodu nahlásit na centrálním registru nemocnice, není nutné se objednávat předem. Už o den později, tedy 27. května si může veřejnost v Nemocnici Sokolov nechat změřit glykemii neboli krevní cukr. Výsledky měření ukazují na koncentraci glukózy v krvi. Zvýšené, nebo naopak velmi nízké hodnoty pak mohou naznačovat řadu onemocnění,“ pokračuje Jitka Bureš Samáková.

  Nejčastěji je v tomto směru skloňován diabetes mellitus, lidově nazývaný cukrovka. Jde o souhrnný název několika onemocnění, která se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Podíl diabetiků na celkové populaci České republiky už přesáhl 8,5 %, při tom dalších asi 5 % lidí vůbec neví, že má diabetes a dalších 5 %  má takzvaný prediabetes.

  „Diabetes je, podle typu, buď geneticky podmíněným nemocněním, které se projevuj defektem tvorby inzulinu. Naopak diabetes druhého typu postihuje hlavně starší osoby, velmi často obézní. V poslední době je ale stále častější posun počátků onemocnění do mladšího věku. Je to dáno zejména špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu a spánku, doplňuje manažer komunikace Nemocnice Sokolov Vladislav Podracký s tím, že i v případě cukrovky je nesmírně důležitá včasná diagnostika onemocnění.

  Mezi základní projevy tohoto onemocnění pak může být například únava, časté a vydatné močení, nebo žízeň a hubnutí. Například při počátečních stádiích diabetu lze dosáhnout významného zlepšení stavu už jen pouhou změnou životosprávy, zejména u diabetu druhého typu. Ještě lepší než včasná diagnostika je prevence. Protože vždy je jednodušší takovému onemocnění předejít, než řešit následnou léčbu.

  „Měření hladiny krevního cukru bude v nemocnici probíhat 27. května od 7:30 do 11:00. Na akci měření glykemie není nutné se objednávat a ani se hlásit na centrálním registru. Přijďte rovnou k nám Pavilon C 1. patro – Oddělení klinické biochemie a hematologie. Vyšetření během obou akcí jsou pro pojištěnce ve veřejném zdravotním systému bezplatná,“ dodal manažer komunikace.

  Zdroj: vz

     Nepřehlédněte