Španělský hrdina Zorro vzešel z pera amerického spisovatele, seriál byl hitem devadesátých let

22.6.2022
Jaroslav Svoboda

Zorro je fiktivní postavou, která ochraňuje chudé a utlačované a mstí se za bezpráví a nespravedlnost. Ačkoliv ho má většina z nás spojeného s Mexikem a Španělskem, nebyl to rozený Španěl, vzešel z pera amerického spisovatele.

Postavu fiktivního hrdiny Zorra vytvořil v roce 1919 americký spisovatel Johnston McCulley. Z knižního zpracování se však Zorro brzy dostal i na filmová plátna, do televize, komiksů i videoher. Tajemným Zorrem byl španělský šlechtic don Diego de la Vega. Ten si, když je potřeba, vezme černou masku, klobouk, meč a bič a změní se tak v neohroženého mstitele Zorra, bojovníka proti bezpráví a obhájce všech utlačovaných.

Zorro se dočkal za více než sto let své existence mnoha zpracování. Jeho vůbec prvním filmovým představitelem se v roce 1920, ještě v éře němého filmu, stal Douglas Fairbanks. Následovalo další zpracování z roku 1940, kdy jej ztvárnil Tyron Power. První seriálové zpracování pak americká televize představila v letech 1957 až 1959.

Český hlas Supermana nebo Forresta Gumpa. Herec a dabér Vladimír Dlouhý by letos slavil 60. narozeniny

V devadesátých letech minulého století byl u nás díky svému vysílání na tehdy populární TV Nova opravdovým hitem seriál Zorro. Ten se vysílal na stanici The Family Channel v letech 1990 až 1993, u nás pak v letech 1995 až 1997. Natáčení probíhalo v Madridu. Děj seriálu se odehrává počátkem 19. století v Horní Kalifornii, kde krutý velitel Los Angeles Alcalde Luis Ramone utlačuje chudé obyvatele puebla. Don Alejandro de la Vega proto povolá ze Španělska svého syna Diega, který předstírá, že ho zajímají pouze knihy a pokusy. Ve skutečnosti však bojuje proti bezpráví jako tajemný Zorro.

Zajímavostí populárního seriálu je, že titulní roli ztvárnil Duncan Regehr, ovšem role byla původně připravována pro mexického herce a zpěváka Fernanda Allendeho. Ten však roli odmítl, protože narušovala jeho plánovanou svatbu.

Dalším, populárním zpracováním hrdiny Zorra, bylo americké romantick drama s Antoniem Banderasem Zorro: Tajemná tvář. Následovala Legenda o Zorrovi a Zorro: Meč a růže.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte