25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Špehováním elektroměrů prý odhalí prázdné byty. Piráti jsou levicoví a chtějí regulovat, kritizuje je ODS

Piráti přebírají komunistický program, hřímá opozice. A kritiku přidal i koaliční partner na pražském magistrátu, TOP 09. Nelíbí se jim, jak chce primátor zjistit počet prázdných bytů: sledováním elektroměrů.

Reklama

Půl roku od voleb to uvnitř nové magistrátní koalice vře. Příčinou je revize a řešení bytové situace. K tomu se sice vedení Prahy (Piráti, Praha Sobě, Spojené síly pro Prahu) zavázalo ve svém programu, ale pirátský způsob řešení se nezdá Spojeným silám pro Prahu.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) totiž v rozhovoru pro web Aktuálně.cz uvedl, že vedení města připravuje analýzu ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) a Pražkou energetikou (PRE), aby město vědělo, kolik má prázdných bytů. Pro magazín Náš REGION to potvrdil radní pro bytovou politiku Adam Zábranský (Piráti). „IPR připravuje projekt, kdy by město mělo získat statistická data o tom, kolik je v Praze prázdných bytů,“ řekl.

Špehování je nepřijatelné, tvrdí Pospíšil

Pirátský návrh na Facebooku zkritizoval koaliční partner Spojené síly pro Prahu. Jejich lídr Jiří Pospíšil (TOP 09) prohlásil, že jde o zásah do soukromého vlastnictví. „Špehování soukromých bytů prostřednictvím elektroměrů považuji za nepřijatelný zásah do soukromí,“ napsal.

Jeho obavy pirátský radní mírní. „Není záměrem získat data o jednotlivých bytech či domech, ale spíše po nějakých rozumně velkých územních celcích. Nelze tedy mluvit o šmírování či zásahu do soukromí,“ vysvětlil Zábranský pro Náš REGION.

Daň z prázdných bytů

Pospíšil varoval i před následným možným vyšším zdaněním pro prázdné byty. „Daň z prázdných bytů by pak znamenala útok na základní právo občanů – právo na soukromé vlastnictví,“ upozornil předseda TOP 09.

S takovým řešením přišli před loňskými komunálními volbami komunisté. „Tím, že takové byty zdaníme, donutíme majitele, aby je uvolnili pro trh. Díky tomu získáme další stovky až tisíce bytů,“ nechal se tehdy slyšet kandidát do zastupitelstva Jaromír Petelík. Komunisté v pražském zastupitelstvu nakonec nezískali ani jedno křeslo.

Podle vyjádření předsedy pražské ODS Tomáš Portlíka pro Náš REGION se Piráti svými omezujícími návrhy přesouvají do levého politického spektra. „Piráti se ve spolupráci s Janem Čižinským profilovali jako středová strana, která přináší nový směr v politice. Na to ulovili penzum voličů. Jenomže čím dál více se ukazuje, že je to levicová strana plná snah o regulaci všeho možného. Jako třeba nyní s odmítnutím zrušení daně z nabytí nemovitosti a zároveň snahou šmírovat lidi skrz elektroměry,“ napsal Portlík redakci a dodal, „tyto extrémní názory se více přibližují spíš jejich blízkým kolegům ze Strany zelených nebo radikálním levicovým aktivistům z Kliniky. Jako pan Filip Hausknecht, který by rád vyvlastňoval byty, nebo Jakub Ort z Kliniky, podle kterého vlastnictví ‚fetišizujeme‘, což znamená, že ho v něm nechceme nechat zadarmo bydlet.”

Návrh podporuje Praha Sobě

Třetí koaliční partner Praha sobě s pirátsko-komunistickým návrhem souhlasí. „Je dobré mít data o tom, jak na tom Praha je, a toto může být jedna z cest,“ řekl Novinkám šéf pražských zastupitelů a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě).

Zábranský však odmítl, že by si komunistický návrh na zavedení daně z prázdných bytů vzali Piráti za svůj. „Zaznamenal jsem kritiku návrhu na zavedení daně z prázdných bytů, který nicméně z naší strany nepadl,“ napsal v reakci na dotaz redakce Našeho REGIONU.

Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

 

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama