24℃
Dnes je 17. srpen , svátek má Petra

Spisovatel Vladimír Neff. Přišel na svět ze sňatků z rozumu před 110 lety

Další fotky

„Matrona Stuchlíková si mého otce povolala na koberec a nařídila mu, aby se přestěhoval do stuchlíkovského veledomu. A tak se stalo, že jsem se narodil na Žižkově a bydlel jsem tam od roku 1909 s výjimkou sedmi poválečných let, strávených ve Slapech, až do roku 1972, kdy jsem se přestěhoval na druhý konec Prahy, na Smíchov – když ovšem nepočítám ateliér v Mánesově ulici na Vinohradech, sdílený několik předválečných let s malířem Tůmou.
Když už bylo po všem, porodní bába zavolala mého otce, aby se přišel podívat na prvorozeného syna. Otec vstoupil do místnosti, vážný, důstojný, pohlédl na mne a pravil: „No, ty vypadáš!“

Reklama

Tak popisuje svůj vstup na svět spisovatel Vladimír Neff.
Stalo se tak 13. června 1909, v domě na rohu tehdejší Karlovy a Chodské ulice na Žižkově, dnes ovšem Seifertovy a Příběnické, v domě, který se stal slavným díky literárnímu dílu Neffově a o kterém skeptické jazyky říkaly, že je to první a poslední poctivě postavený dům na Žižkově.

Děd Vladimíra, Jan Neff (1832 v Lipníku na Bečvou – 1905 tamtéž) „se zabýval se především obchodem s porcelánem a zbožím vyšší kvality, které dovážel ze zahraničí. Jeho obchod stál blízko Prašné brány, dnes ulice Na příkopě v Praze. Toto místo bylo velmi prestižní a drahé, ale být „viděn“ byl Neffův obchodní záměr. Obchodoval s různými uměleckými výrobky a látkami a vedl jej jako první ryze český závod tak, že po jeho příkladu vznikaly nové firmy české. Vlastenecké smýšlení se stalo jedním ze znaků firmy, dnes bychom řekli „firemní strategií“. Zabýval se finančnictvím, spoluzakládal kupř. Živnobanku, První Pražskou záložnu atd.“
Pomohl jsem si citátem z Wikipedie, abych se vyhnul řešení problému, že podle jedněch pramenů založil v Praze první obchod galanterním zbožím, podle druhých jakési domácí potřeby
– kdybych se snažil toto rozřešit, vyšel by tenhle článek asi až při příštím výročí.
Druhým jeho dědem byl Antonín Stuchlík (1832 ve Dvoře Králové nad Labem – 1894 v Praze)
Oba pány známe pod jmény Jan Born a Martin Nedobyl a seznámili jsme se s nimi v Neffově pentalogii potažmo v televizním seriálu, kde oba pány vlastence vypodobnili herci Vladimír Ráž a Jiří Vala.

Napsal hudbu Chlupatého kaktusu a krom toho dělal tisíc dalších věcí. Emil František Burian

Mladý Vladimír Neff navštěvoval reálné gymnázium v Truhlářské ulici (1921-25), obchodní akademii v Resslově ulici a poté až do roku 1928 francouzskou obchodní akademii v Ženevě.
Po studiu pracoval ve skladu porcelánu ve Vídni a v roce 1929 jako dobrovolník v obchodním domě v Brémách. Rok poté nastoupil do podniku svého otce Vladimíra.

První literární počiny budoucího národního umělce se datují už do druhé poloviny 30. let, především jsou to detektivní parodie a prózy s prvky sci-fi.
Od roku 1935 pracoval jako cizojazyčný lektor (oblast francouzské a anglické literatury) v pražském nakladatelství Melantrich, a od roku 1939 se živil jako spisovatel z povolání.
Podle jeho próz vznikly filmy Minulost Jany Kosinové (1940, režie J. A. Holman), který odstartoval kariéru Vlasty Matulové, a drama Gabriela (1942, režie Miroslav Josef Krňanský) s Marií Glázrovou a Karlem Högrem v titulních úlohách.
Za okupace ho zaměstnávala především práce na popularizačně vědeckém slovníku dějin filosofie Filosofický slovník pro samouky neboli Antigorgias, jenž vyšel těsně před komunistickým převratem roku 1948 a pak až po revoluci.
První výrazný úspěch zaznamenal Neff ještě předtím (1944) psychologickým románem Třináctá komnata prostředí pražské Kampy (v roce 1968 byl zfilmován Otakarem Vávrou s Martinem Růžkem v hlavní roli) a následujícího roku novelou Marie a zahradník.

Byla přirozený talent, její krása brala dech. Odešla ale zcela osamělá

Jeho vrcholnými díly jsou historické romány, především pentalogie Sňatky z rozumu, Císařské fialky, Zlá krev, Veselá vdova, Královský vozataj (1957 – 1963), které v roce 1968 a pak 1986 převedli Otto Zelenka a František Filip do podoby pěti a sedmidílného televizního seriálu.

Třeba zmínit také Srpnovské pány (1953) – ironicky laděný historický román z doby posledních Přemyslovců, Tajemství krve, které zfilmoval Martin Frič (1953) s Vladimírem Rážem v úloze objevitele krevních skupin dr. Jánského, a Trampoty pana Humbla (1967) – portrét typického reprezentanta nižší třídy, který mění přesvědčení dle režimu, překmitává od bojůvkových předválečných nacistů až ke komunistům 50. let, „převléká kabáty i korouhve“ – jak se mu to hodí a zdá, přitom si vše vnitřně omluví.
A především pak trilogii Královny nemají nohy, Prsten Borgiů a Krásná čarodějka (1973 – 1980), která líčí životní osudy Petra z Kukaně, syna pražského alchymisty za doby Rudolfa II. a posléze třicetileté války.
V těžké době po odchodu manželky dokončil Vladimír Neff groteskní příběh Roucho pana de Balzac (1981), načež začal psát příběh vraždy Otýlie Vranské.

Spočinuli tu herci, spisovatelé, muzikanti a zapovězený prezident. A filosofu Klímovi sem lidé nosí na hrob cigára

V roce 1986 obohatila náš knižní trh knížka Ondřeje Neffa Večery u krbu, soubor vzpomínek na rodinu a život, který vycházel v sobotní příloze deníku Práce v roce 1980. Poslední kapitola uvádí dojemnou vzpomínku, jak se starý spisovatel, který prve při procházkách po smíchovské Mrázovce nevnímal okolí, protože psal, i když nepsal, začal bavit s důchodkyněmi v parku.
„Dědeček už nepíše, viďte?“
„Jak to víte?“
„Chodí si s námi na lavičku povídat.“
Životní pouť Vladimíra Neffa skončila 2. července 1983.
Spočinutí nalezl na Vyšehradském hřbitově.

Zdroj Wikipedie; Ondřej Neff: Večery u krbu

FOTO: Vladimír Neff

Vladimír Neff - 1 DSC07378Vladimír Neff - 2 antikv vltavínVladimír Neff - 3 DSC07377Vladimír Neff - 4 DSC07379Vladimír Neff - 5 800px-Vladimír_Neff zákupák wijpg
Další fotky
Vladimír Neff - 6 dobré knnihyVladimír Neff - 0 čt
Před 33 minutami
Došlo k ní 17. – 18. srpne 1435, kdy na husity v jižních Čechách zle...
Před 3 hodinami
Televizní seriály z nemocničního prostředí jsou a byly vždy divácky oblíbené. Ať už se jedná...
Dnes, 10:00
Absurdita totalitních režimů nutně vede k stejně absurdním osudům jeho obyvatel. Marie Švermová, manželka prominentního...
Dnes, 08:00
Zdravý životní styl, pohyb, hubnutí, to jsou slova, která někdy vyslovil každý z nás. Dennodenně je...
Včera, 18:27
Kvilda, Filipova Huť a Modrava a potom ještě osada Březník, pár stezek a už jsme...
Včera, 17:30
Zamilovat se do toho nesprávného bývá problém, i když jde „jen“ o člověka. Když se...
Včera, 16:00
Tento příspěvek bude o českém králi Václavovi IV. Neděste se, nebude to žádný historický exkurz...
Včera, 14:00
Jmenoval se Takidžiró Óniši, narodil se 2. června 1891 a získal přezdívku „otec kamikaze“. Jenže...
Včera, 11:30
Dnešní tip na výlet mi dala paní Eva Tluková z Velkých Přílep, protože Máslovice navštívila a...
mytí auta, úklid, automyčka
Včera, 10:00
Že dá vysávání celého bytu pořádně zabrat? Ještě aby ne, když důkladným úklidem spálíte i...
Reklama