Spisovatelka Sofie Podlipská, život jako z románu. Ale ne moc povedeného

Další fotky

Zamilovat se do muže mladšího o dvacet let a provdat za něj svou dceru, to už je pořádný životní kotrmelec. Pokud však chtěla Sofie Podlipská (15. 5. 1833 – 17. 12 1897) zůstat v jeho blízkosti, jinou možnost tehdy neměla. A tak se literární osudy v případě tohoto příběhu začaly proplétat s těmi životními.

 • Sofie, někdy též zvaná Žofie, se narodila v zámožné pražské rodině obchodníka Eustacha Rotta (1795 – 1869), vzdáleně příbuzného s rodovou větví rodiny Rottů vlastnící známé železářství a matky Anny, rozené Vogelové (1811 – 1882).
 • V rodině vyrůstala též její starší sestra Johanna (později provdaná Mužáková, známá jako spisovatelka Karolina Světlá, 1830 – 1899) a mladší bratr Jindřich (1837 – 1906).

Gustav Vacek, milenec Boženy Němcové i malíř obrazů svatých. Je to portrét budoucí slavné spisovatelky?

 • Po sňatku s lékařem Josefem Podlipským (1816 – 1867), o 17 let starším, který měl velice slušné společenské postavení, začala Sofie literárně tvořit. Právě Josef Podlipský doporučil i její sestře Johanně, tonoucí v zármutku po ztrátě sotva tříměsíční dcery, aby se začala věnovat nějaké intelektuální aktivitě jako prevenci proti případnému propuknutí duševní choroby.
 • V manželství se Podlipským narodil syn Prokop (1859 – 1900) a dcera Ludmila (1861 – 1915).

Ve své době byla jednou z nejbohatších žen v Praze. Nosila obnošené šatstvo a nám zanechala ohromující odkaz

 • Když Sofie ve svých 34 letech roku 1867 ovdověla, stala se pro ni literární činnost i hlavním zdrojem obživy.
 • Silný citový vztah našla spisovatelka roku 1875 u studenta Emila Frídy, budoucího básníka Jaroslava Vrchlického (1853 – 1912), který byl o 20 let mladší než ona. V tehdejší společnosti vztah 42leté vdovy a 22letého studenta byl naprosto nemyslitelný a společensky nemožný.
 • Proto hned jak to bylo možné, tj. o čtyři roky později, Sofie 4. srpna 1879 provdala za tehdy 26-ti letého Jaroslava Vrchlického svoji tehdy teprve 16-tiletou dceru Ludmilu a začala s „mladými“ sdílet společnou domácnost.

Láska je nemoc, která se nedá vyléčit. 40 citátů Boženy Němcové o lásce a bolesti

 • Po narození jejich první dcery Milady, která byla „dítětem lásky“, byla Ludmila i Vrchlický v manželství spokojeni.
 • Hlavním „dirigentem“ domácnosti však stále zůstávala Sofie, která k Vrchlickému vzhlížela a totéž vyžadovala i od dcery, což se Ludmile zvolna začalo zajídat. Při letním pobytu v Chuchli roku 1884 se Ludmila dokonce zakoukala do tehdy populárního herce Prozatímního divadla Jakuba Seiferta. Jejich vztah trval asi 8 let a narodily se z něj dvě nemanželské děti, dcera Eva (1888 – 1969) a syn Jaroslav.
 • Tento mimomanželský poměr probírala celá Praha, jen manžel o něm nevěděl, anebo třeba ani vědět nechtěl. Až když byla situace neúnosná, Ludmila napsala manželovi dopis s přiznáním se k nevěře v tom duchu, že ji zanedbával.

Vzdělaná žena ve středověku byla vzácností. Jaký byl osud básnířky Westonie?

 • Vrchlický se nervově zhroutil, rodinu však s ohledem na svou matku, katoličku, neopustil, i když se ženou se fakticky rozešel. Obě děti si osvojil a zvláště s Evou, pozdější herečkou, měl hezký vztah.
 • Sofie toho všeho byla samozřejmě svědkem, i když těžko říct, do jaké míry vše ještě s Vrchlickým prožívala. V čem se však nespletla, bylo to, že ho podpořila v jeho literárních začátcích a i díky tomu naše literatura získala jednoho ze svých největších básníků, opakovaně nominovaného na Nobelovu cenu.
 • Sofie Podlipská sama přitom byla spíše autorkou pilnou než vynikající a u čtenářů si její díla často s příliš zdůrazněným výchovným prvkem výraznější oblibu nezískala. Dnes jsou některá z nich dostupná jako e-knihy. Ona sama také o svém talentu pochybovala, sestře však její literární úspěchy upřímně přála a její díla podporovala.

FOTO: Sofie Podlipská

Sofie Podlipská - Sofie Podlipská, portrét od Jana Vilímka – wikipedieSofie Podlipská - Portrét Jaroslava Vrchlického od Vojtěcha Hynaise – wikipedieSofie Podlipská - Jaroslav Vrchlický, zeť Sofie Podlipské, v pozdním věku – wikipedieSofie Podlipská - Pomník Karoliny Světlé, sestry Sofie Podlipské, ve Světlé pod Ještědem – wikipedieSofie Podlipská - Eva Vrchlická (osvojená dcera Vrchlického) se svou dcerou Evou (vpravo), asi 1928 – wikipedie
Další fotky
Sofie Podlipská - DSC_0288Sofie Podlipská - DSC_0279Sofie Podlipská - DSC_0282
 • Obě sestry se také znaly s Boženou Němcovou (1820 – 1862), starší o půl generaci. Zvláště pro Johanu byla tato spisovatelka jako autorka vzorem.
 • Sofie Podlipská zemřela 17. prosince 1897 a je pochována v Praze na Olšanech i s dcerou, která zemřela roku 1915. Její osudový muž, Jaroslav Vrchlický, podlehl roku 1912 druhému záchvatu mrtvice a je pohřben na Slavíně na Vyšehradě.

 

Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Včera, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Včera, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Včera, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Včera, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Včera, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
21.2.2020
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
21.2.2020
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama