Šplhnul si u Oldřicha a ještě zapřáhl ďábla do pluhu

Další fotky

Světci to v Čechách nikdy neměli jednoduché a stát se v této zemi světcem či světicí, bylo často velmi náročné na psychiku. Jejich kanonizace proběhla až po jejich smrti, která byla v naprosté většině případů velmi bolestivá. Ludmilu uškrtili šátkem, sv. Vojtěcha propíchlo pohanské kopí a svatý Václav byl zavražděn na pokyn mladšího bratra Boleslava.

Johánka z Pomuku, který vstoupil na české nebe jako Jan Nepomucký, pomáhal vlastnoručně mučit český král Václav IV., a zmučeného vikáře nakonec utopili ve Vltavě. Jan Sarkander to měl ještě horší, jeho mučení přesáhlo všechny meze, a dokonce i kat se zpěčoval pokračovat.

Na druhé straně tady máme dvě světice a jednoho světce, kteří podobnému osudu unikli. Měli sice neklidný, náročný život, ale zemřeli tak, jak se na člověka sluší a patří, čili v posteli. Anežka Česká, Zdislava z Lemberka a svatý Prokop. O tom posledním si povíme trochu blíže. S jistotou známe pouze datum jeho smrti, 25. 3. 1053. Narodil se v Chotouni na Kolínsku, někdy na konci desátého století, tedy v době, kterou pokládáme za dětský věk českého státu.

Náboženský fanatik svatý Martin. Proč pijeme jemu na počest svatomartinské víno, když byl abstinent?

Podle církevních pravidel už pouhé přenesení ostatků zavražděného člena rodu znamenalo svatořečení, což se v případě Ludmily i Václava vyplnilo. Prokop, jako mnich, a první opat Sázavského kláštera, se dočkal kanonizace z rukou papeže Inocence III. Pochopitelně až za sto padesát let od jeho smrti.

Stalo se tak v roce 1204, a byla to taková úlitba, aby se český král Přemysl Otakar I. příliš nemračil. Krátce před tím totiž Řím zamítl jeho žádost, aby v Praze bylo arcibiskupství, a bylo nutné si krále troch usmířit.

Za zlonickým sv. Janem Nepomuckým

Prokop si ve své poustevně neuvěřitelně šplhnul, dá-li se to tak říci, u knížete Oldřicha. Ano, u toho Oldřicha, kterému se v Peruci, u studánky, zalíbila pradlena Božena. Místo džbánku s vodou předložil žíznivému knížeti zázrakem získané víno a bylo rozhodnuto. Oldřich se svým vlivem postaral o lepší ubytování, než byla dřevěná poustevna. Sázavský klášter, i když zasvěcen řeholi sv. Benedikta, byl posledním svatostánkem, kde se kázalo ve staroslověnštině, z čehož Řím žádnou radost neměl. Kníže Oldřich i jeho syn Břetislav byli jeho ochránci.

FOTO: svatý Prokop

svatý Prokop - Votivní obraz sv.Prokopsvatý Prokop - Prokop Sázavský kláštersvatý Prokop - Prokop Sázavský kláštersvatý Prokop - Sázavský kláštersvatý Prokop - Sázavský klášter
Další fotky
svatý Prokop - Sázavský kláštersvatý Prokop - Sázavský klášter

Mnoho našich svatých bylo kontroverzními postavami. Jedni je milovali, druzí nesnášeli, tak jako to bylo i za jejich života. Prokop si svoji svatost užívá více než osm set let, ale je světcem příjemným. Nikomu nevadí, nikoho nešikanoval, nebořil pohanské svatyně. Je to takový dělník na roli Páně. Takřka doslova, protože je patronem rolníků, vinařů i horníků. Například na Příbramsku se svatoprokopská pouť slaví dodnes.

Čeští světci se modlí se zraky upřenými k nebi. Svatý Prokop má naše sympatie, protože nežádá o pomoc nebesa, ale boj proti zlu považuje za osobní výzvu. Zapřáhl ďábla do pluhu a přinutil ho pracovat. Když se unaví, nebude aspoň pokoušet lidi k hříchu. Čertovu brázdu najdete dodnes. Začíná nedaleko Prokopova rodiště a táhne se v délce 21 kilometrů, až k Sázavskému klášteru. Čertova brázda není jediná vzpomínka na svatého Prokopa. Pokud nejste líní, navštivte Sázavský klášter čtvrtého července. Třeba budete mít štěstí a světec na vás ze svého obrazu mrkne.

 

pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Reklama