26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Spoluautor obrazu z petřínského bludiště Adolf Liebscher zesnul před sto lety. U svaté Ludmily se za něj bude sloužit mše

Další fotky

V úterý 11. června uplyne 100 let od smrti významného českého malíře Adolfa Liebschera (*11. března 1857 v Praze na rohu Opletalovy a Jeruzalémské), příslušníka slavné generace umělců Národního divadla.

Reklama

Rodina se po asanaci přestěhovala na Staré Město do novostavby domu V Kolkovně č. 3; dům je dodnes zkrášlen jeho malbami. Adolf navštěvoval tříletý kurs pro učitele kreslení na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni. Upozornil na sebe účastí v soutěži na výzdobu foyeru Národního divadla, v níž dostal druhou cenu a jeho lunety (Melodrama, Operetta, Fraška, Epos, Veselohra, Ballet, Opera a Drama) byly umístěny na chodbě. Poté strávil několik měsíců v Itálii a od roku 1881 byl učitelem kreslení na pražské technice.

Jeho zřejmě nejznámějším dílem, které vytvořil ve spolupráci s bratrem, rovněž malířem Karlem (1851 v Praze na Novém Městě – 1906 tamtéž) a Vojtěchem Bartoňkem (1859 v Praze – 1908 tamtéž) byl český, je impozantní diorama zobrazující boj pražských studentů se Švédy na Karlově mostě v r. 1648 v neogotickém pavilonu Klubu českých turistů na Jubilejní výstavě v roce 1891. Pavilon imitující zbořenou vyšehradskou bránu zvanou Špička byl později z pražského výstaviště v Bubenči přenesen na Petřín a nachází se v něm také oblíbené bludiště.

František Ženíšek namaloval první oponu Národního divadla, ta shořela spolu s ním. A co se stalo s jejím návrhem?

Liebscher byl ve své době velice žádaným výtvarníkem a jeho tvůrčí záběr je mimořádně široký. Podívejme se alespoň na jeho tvorbu v naší městské části. V letech 1893–94 ozdobil svými rozsáhlými malbami strop hlavního sálu v neorenesanční, reprezentativní budově vinohradského Národního domu na náměstí Míru, kde v hlavním poli úchvatně zobrazil Apoteozu vlády Otce vlasti Karla IV.
V roce 1897 získal první místo v soutěži na malby okenních vitráží v nově postaveném vinohradském chrámu sv. Ludmily.
A v roce 1902 vytvořil v neogotické kapli sv. Kříže v budově Zemské (Hlávkově) porodnice v Apolinářské ulici cyklus šesti půvabných lunet, zobrazujících výjevy ze života Panny Marie. Na území Prahy 2, v posvátné půdě národního pohřebiště Vyšehradského hřbitova (15-64), nalezl konečně i místo svého posledního odpočinku (umělec zemřel v Potštejně).

Aukční rekord pro Mikuláše Medka. Vajíčko, česká Mona Lisa 20. století, byl vydražen za 57 milionů korun

V den stého výročí jeho skonu, v úterý 11. června, bude ve vinohradském chrámu sv. Ludmily v 16.30 sloužena administrátorem vinohradské farnosti P. Jakubem Karlem Berkou mše za tohoto umělce. Po jejím skončení (asi 17.15) bude v kostele následovat přednáška kulturního publicisty Michaela Soukupa na téma osobnost Adolfa Liebschera a jeho tvorba na území městské části Praha 2.

Po přednášce je na programu komplexní komentovaná prohlídka chrámového interiéru s odborným výkladem Michaela Soukupa zaměřená na bohatou chrámovou výmalbu, umělecky hodnotný neogotický a secesní mobiliář a především skvostné okenní vitráže. Posluchači se dozvědí jména jejich autorů, uvidí dvě okna vytvořená podle Liebscherových návrhů, poznají zobrazené světce i jména a osudy některých donátorů. Na závěr zástupce Sdružení Liebscher, které vzorně pečuje o umělcův odkaz, seznámí přítomné se svými aktivitami.

Zdroj: sou, Noviny Prahy 2; Wikipedie

FOTO: Adolf Liebscher

Adolf Liebscher - 1 skalní byty na vidouli adolf liebscher 1887 wiAdolf Liebscher - 2 wikipediaAdolf Liebscher - 3 Adolf_Liebscher_-_Čechové_na_Baltu wiAdolf Liebscher - 4 Adolf_Liebscher_-_Černohorská_idyla wiAdolf Liebscher - 5 táboři dobívají prachatic wi
Další fotky
Adolf Liebscher - 6 oko beskydAdolf Liebscher - 0 1024px-Adolf_Liebscher_Dame_mit_Sonnenschirm_1884 wico
Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama