• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sport se nesmí stát výsadou horních deseti tisíc, říká Věra Procházková

  12.9.2022
  Roman Kořinek

  Složitá ekonomická situace posledních dní, týdnů a měsíců dopadá na stále větší procento obyvatel České republiky. Lidé si lidově řečeno musejí velmi výrazně utahovat opasky a některá jejich úsporná opatření se bohužel začínají dotýkat i dětí a jejich volnočasových aktivit. Podle lékařky a záchranářky Věry Procházkové (ANO) musí rodinám s dětmi jednoznačně pomoc stát.

  „První problém a odliv dětí od sportu a pohybu jako takovém, začal už v době covidové pandemie. Mnoho dětí se nevrátilo k původním aktivitám a přestalo sportovat. Děti nyní posedávají u počítačů, mnoho z nich výrazně ztloustlo a přestalo se hýbat. Nesmíme dopustit, aby takto dopadly i další děti jen proto, že rodiče nezvládnou uhradit zvýšené členské nebo klubové příspěvky,“ říká lékařka.

  O podpoře státu nemá sebemenších pochyb a upozorňuje na skutečnost, že by se sport za určitých okolností mohl stát výsadou horních deseti tisíc obyvatel, tedy těch nejbohatších, což samozřejmě nesmí nikdo dopustit.

  „V minulém volebním období jsem jako poslankyně prosazovala více peněz do Národní sportovní agentury. Těch peněz naše hnutí ANO chtělo sportujícím dětem a mládeži poskytnout daleko více, než nynější vláda. Myslím si, že se tyto peníze musí do agentury vrátit a musí vzniknout další státní, krajské, městské i obecní podpůrné dotační programy, které děti u sportu udrží a pomohou sportovním klubům tak, aby zvýšené náklady na energie nemuseli hradit rodiče ze svých rodinných rozpočtů,“ pokračuje dále Věra Procházková.

  Ta chce nejen za sportující děti a mládež bojovat i v Senátu, kam se rozhodla po skončení poslaneckého mandátu kandidovat. Sama o sobě říká, že je sportovec tělem i duší a dotační politika v oblasti sportu je jedním z hlavních témat, které sleduje.

  „Není to ale zdaleka jen sport. Sleduji i dění v Karlovarském kraji, který má rovněž mnoho svých problémů. Jsem lékařka a záchranářka a tak intenzivně vnímám absenci Letecké záchranné služby v našem kraji nebo skutečnost že nemáme fakultní nemocnici. Chybí dálnice do Prahy, vysoká škola i výrobní závody. Většina obyvatel kraje je totiž zaměstnána ve službách, které ale celý kraj neuživí. Proto lidé odcházející do jiných krajů a jezdí za prací do sousedního Německa. Tento trend bychom měli zastavit a změnit. K tomu ale vede jen aktivní politika, zájem o problematiku kraje a snaha mu pomoci na všech úrovních,“ pokračuje dále kandidátka do Senátu.

  Vzhledem k tomu, že si Věra Procházková prošla všemi patry politiky, od té komunální, až po čtyřleté období v Poslanecké sněmovně, vnímá svoji možnou roli senátorky jako zužitkování získaných zkušeností a mnohaleté zdravotnické a záchranářské praxe. „Již jako poslankyně jsem byla spoluautorkou několika zákonů a ráda bych v této činnosti pokračovala. Senát vnímám jako důležitou součást státu a myslím si, že by v něm mělo být zastoupeno co nejvíce politických subjektů, což v současné době není. Senát je jakousi pojistkou v mnoha ohledech a právě politická různorodost mu může dát daleko větší váhu,“ doplňuje Věra Procházková, předsedkyně místní organizace hnutí ANO v Karlových Varech, která ji do nadcházejících senátorských voleb nominovala.

  Zdroj: vz  Nepřehlédněte