6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Sportem ku zdraví. Ne tak úplně. Jaké sporty nejvíce devastují vaše klouby

Neznám člověka, který by nikdy nevyzkoušel sport. Sport jako takový je tělu v rozumné míře určitě prospěšný jak po fyzické, tak ale i psychické stránce člověka. Zdokonaluje naši kondici a uspokojuje naši mysl pomocí vyplavených endorfinů. To, že nic se nemá přehánět je známá fráze, ale ne každý ji dodržuje. A na obezřetnost je dobré klást důraz vždy, ovšem u některých druhů sportu obzvlášť.

Reklama

Lyžování

V zimní sezóně rozhodně nejoblíbenější činnost číslo jedna. Není nic krásnějšího, než při slunném počasí brázdit zasněžené kopce. Jinak to ale už vidí vaše klouby. Proč tomu tak je? Lyžování samo o sobě tak škodlivé pro klouby není, ale většina zranění pochází ze špatně naučeného zvyku v lyžování. Přirozený pohyb pro kolena je v předozadním směru, což znamená pokrčení a narovnání. Samozřejmě jsme schopni s nimi i mírně rotovat, ale to slouží pouze jako taková pojistka, aby například při doskoku nedošlo k vybočení kolene.

Většina lyžařů si neuvědomuje, že lyžují špatně. Obloučky se netvoří koleny, ale správný pohyb vychází z pánve, kdy nám rotuje stehenní kost a kolena jsou tak jen opticky vlomená. Jako dítě ještě nemusíte pociťovat bolesti, ale v dospělosti, kdy nám postupně tuhnou vazy, může mít přílišná zátěž na vazy v kolenou fatální následky.

Biatlon byl původně vojenský sport. Víte, jak vůbec vznikl?

Squash a běh

Squash začíná být čím dál tím populárnějším sportem. Pokud se mu věnujete více a dlouhodobě, může se stát stejně tak jako u běhání, že narazíte na velký problém. A to na opotřebování chrupavky při nadměrné zátěži. Moc tomu samozřejmě nepřidává tvrdý podklad kurtu a v častých případech špatný výběr bot. Následné otřesy, způsobené prudkým bržděním, tvrdým povrchem a neopatrnosti způsobují nevratné poškození chrupavky, v horším případě i nějaký utržený vaz v lýtku a další nepříjemnosti.

Běh a hubnutí. Známe dilema začínajících běžců a důvody, proč NEzačít běhat

Nic se nemá přehánět

Ačkoliv i chrupavka má určité zdroje regenerace, při nadměrné a časté zátěži nemá šanci se regenerovat a tím pádem dochází k zmenšení povrchu chrupavky a klouby laicky řečeno „třou“ o sebe. Takže poslouchejte své tělo a nezapomeňte i na odpočinek.

 

Před 20 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama