22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Stačilo jí 5 tříd základní školy, aby se stala prezidentkou. V Jižní Americe je možné cokoliv…

Další fotky

29. června 1974 nastoupila jako 24. v pořadí do úřadu prezidenta Argentiny Maria Estela Martínez de Perón, známá také jaké „Isabel“, třetí manželka prezidenta Argentiny Juana Peróna. Stala se tak první ženou v historii, která tento úřad zastávala. A neudělala pro to téměř nic!

Reklama

Maria se narodila 4. února 1931 v La Rioja v Argentině a její školní vzdělání skončilo v 5. třídě. Se svým budoucím manželem Perónem se setkala v Panamě, kde pracovala jako tanečnice v nočním klubu. Tam také začala jako své umělecké jméno používat jméno Isabel, které dostala při biřmování podle sv. Isabely Portugalské.

Isabelina krása Peróna přitahovala a Isabel věřila, že by mu mohla poskytnout dámskou společnost, která mu po smrti Evy Perón v roce 1952 chyběla. Spolu se v roce 1960 přestěhovali do Španělska, kde byli přinuceni na nátlak římsko-katolické církve vstoupit do manželství, i přes jejich věkový rozdíl 35 let.

Šla za svým snem a zemřela mladá a krásná. Evita Perónová

Během Perónova návratu do politiky jej Isabel doprovázela při cestách po jižní Americe a po Španělsku. Na rozdíl od Perónovy druhé manželky Evity byla Isabel stydlivá a nikterak inteligentní, a proto se s ní jako s posilou Perónovy politiky nikdy nepočítalo.

Perón se v roce 1973 stal potřetí prezidentem Argentiny a jmenoval Isabel viceprezidentkou. Perónův zdravotní stav byl již tehdy špatný a CIA ve své zprávě konstatovala, že prezident má sice chvílemi jasnou mysl, ale je senilní. Isabel ho proto musela během jeho funkčního období několikrát zastupovat. 28. června 1974 Juana Peróna postihla série infarktů a 1. července zemřel.

Podivná spojenectví za studené války. SSSR v boji o britské Falklandy podpořil polofašistickou Argentinu

Díky tomu se tak o rok později, po Perónově smrti, stala Isabel automaticky prezidentkou. V úřadu strávila necelé dva roky, než byla svržena pučem a nahrazena generálem Jorgem Videlou. Ironií je, že jej kdysi sama povýšila. Isabel byla internována, resp. odsouzena k domácímu vězení a v roce 1981 jí bylo umožněno emigrovat do Španělska, kde žila v luxusním exilu.

FOTO: Isabel Martínez de Perón

Isabel Martínez de Perón - Isabel de Perón -Entity MagIsabel Martínez de Perón - Isabel de Perón (1976) -El EspanolIsabel Martínez de Perón - Isabel de Perón (2007) – 20MinutosIsabel Martínez de Perón - Isabel de Perón – libertad DigitalIsabel Martínez de Perón - 1. manželka Juana Peróna Aurelia Tizón (manželství 1929 – 1938) –
Další fotky
Isabel Martínez de Perón - 2. manželka Juana PerónaEva Perón (manželství 1945 – 1952)Isabel Martínez de Perón - 3. manželka Juana Peróna Isabel Perón (manželství 1961 – 1974)Isabel Martínez de Perón - Generál Jorge Rafael Videla (1976)zinscenoval puč, který svrhl prezidentku Perónovou – wikipediaIsabel Martínez de Perón - Isabel de Perón – Alternate History Wiki – FandomIsabel Martínez de Perón - Perónovi s rumunským diktátorem Ceausescuem a jeho ženou (uprostřed) – wikipedie

V roce 2007 požádala argentinská strana o její vydání zpět do vlasti, důvodem bylo podezření za spoluvinu na smrti více než 1500 levicových osobností politického života v době, kdy byla u moci. O rok později španělský soud Isabel k trestnímu stíhání odmítl vydat s odůvodněním, že obvinění proti ní nepředstavují trestné činy proti lidskosti a případ je již po dvaceti letech promlčen.

 

Před 35 minutami
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama