16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Stala se věc nevídaná, čeští šlechtici zajali svého vlastního krále

Další fotky

A nemohli jednat jinak. Stalo se tak 29. dubna 1394 u Králova Dvora u Berouna a celý tento incident byl výrazem nespokojenosti české vyšší šlechty s očividnou panovnickou neschopnosti Václava IV. Krajní situace si prostě vyžádala stejně krajní řešení.

Reklama

Vyšší šlechta v té době již delší dobu projevovala nespokojenost s panováním krále Václava IV., který si své „milce“ (oblíbence) vybíral z řad nižší šlechty a měst a vyšší šlechtici se tak cítili ohroženi. Stále častěji proto své nároky, ať už domnělé nebo skutečné, vymáhali se zbraní v ruce, jako např. Biberštejnové (1389) nebo Markvart z Vartenberka (1389) a neváhali se protivit ani králi. České království také trpělo i spory krále s pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna, rozbroji mezi jednotlivými šlechtici a mezi šlechtou a městy stejně tak vnitřními rozpory v lucemburském rodě. V zemi se pomalu schylovalo k občanské válce.

Boreš mladší z Rýzmburka se spojil s několika dalšími šlechtici a zemany, shromáždil určitý počet ozbrojenců a z dnes již neznámého důvodu s nimi táhl na hrad Toužim u Bečova. Podařilo se mu ho v dubnu 1394 dobýt, zajmout místního probošta a uvěznit ho na Borešově hradě Osek u Duchcova. Tím vlastně přímo zaútočil i na královskou moc, protože král musel v tomto případě zjednat pořádek. Za tím účelem svolal nejvyšší purkrabí Ota z Bergova vojenskou hotovost (vojsko sestavené z bojových družin šlechticů a později i měst), která však nevytáhla proti Borešovi, ale vydala se na hrad Žebrák, kde tou dobou přebýval král Václav IV.

Stal se králem v dětském věku a jako dítě vládl i v dospělosti. Václav IV. bezradný král na českém trůnu

Když se král dozvěděl o dobytí Toužimi, rozhodl se po obvyklém záchvatu vzteku vrátit 29. dubna 1394 do Prahy. V Králově Dvoře u Berouna ho však zaskočila delegace českých šlechticů vedená markrabím Joštem Lucemburským a nejvyšším purkrabím. Ti si nejprve králi stěžovali, jak těžká je situace v království, jak se lidem špatně vede a že je nutné tuto situaci napravit. A předložili mu hned svoje návrhy. Král však jejich požadavky odmítl. Šlechtici si mezitím povšimli, že se králův doprovod rozutekl, využili příležitosti a s pomocí svých ozbrojenců krále, vůbec poprvé v českých dějinách, zajali a do Prahy odvezli jako vězně.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Česká vyšší šlechta si v praxi ověřila, že je schopna proti králi efektivně vystoupit a dokonce ho zajmout. Tito odbojní šlechtici později vytvořili základ sdružení šlechty stojící v opozici proti králi, tzv. Panskou jednotu, ustanovenou 5. května 1394. K ní se také připojil Zikmund, druhorozený syn Karla IV. a Václavův nevlastní bratr, moravský a braniborský markrabě Jošt Lucemburský, syn Jana Jindřicha Lucemburského, mladšího bratra Karla IV. Dále mezi nimi vynikali zejména Vítkovci Jindřich z Rožmberka a Jindřich z Hradce.

Panská jednota byla ochotna krále propustit ovšem jen za cenu, že podepíše listiny, v nichž se vzdává moci v zemi. Na pomoc králi po doručení tajného vzkazu přispěchal s vojskem pouze Jan Zhořelecký, jeho nevlastní bratr a třetí syn Karla IV. Vymínil si však, že pokud Václav IV. zajetí nepřežije, stane se králem on. Panská jednota potom krále jako zajatce odvezla z Prahy a věznila ho nejprve na vítkovských hradech (Příběnice, Český Krumlov) a nakonec až na rakouském hradě Wildberg.

Kde je ukrytý tajemný svatý grál? Všechny stopy vedou na Křivoklát

Pronásledování králových věznitelů až do Rakouska a vydržování příslušného vojska bylo pro Jana Zhořeleckého nakonec příliš nákladné, tak s pomocí říšských posil začal napadat vítkovské panství a oblehl České Budějovice. Po několika týdnech vyjednávání byl král 1. srpna 1394 propuštěn, musel však dát povstaleckým šlechticům do zástavy některé hrady a písemně jim potvrdit podíl na vládě. Autorita Václava IV. poté prudce klesala doma i v cizině. Roku 1400 byl z popudu jeho dlouholetých nepřátel Wittelsbachů sesazen z říšského trůnu jako „neužitečný, líný a zcela nezpůsobilý“.

FOTO: Zajetí krále Václava IV.

Zajetí krále Václava IV. - Václav IV. – Historicky – Blog.czZajetí krále Václava IV. - Erb Jana Zhořeleckého, nevlastního bratra krále Václava IV. – wikipedieZajetí krále Václava IV. - Zřícenina hradu žebrák – wikipedieZajetí krále Václava IV. - Oficiální peče´t Zikmunda Lucemburského – wikipedieZajetí krále Václava IV. - Erb nejvyššího purkrabího Oty z Bergova – wikipedie
Další fotky
Zajetí krále Václava IV. - Hrad Osek u Duchcova, majetek Oty z Rýmzburka – wikipedieZajetí krále Václava IV. - Hrad Příběnice, kde byl vězněn král Václav IV. – osmiboká věž – wikipedieZajetí krále Václava IV. - Hrad Wildberg v Rakousku, kde byl vězněn král Václav IV. – wikipedieZajetí krále Václava IV. - Osobní erb Boreše z Rýmburka – wikipedieZajetí krále Václava IV. - Rakouský hrad Wildberg – DepositphotosZajetí krále Václava IV. - Václav IV. – Dotyk – DeníkZajetí krále Václava IV. - Zikmundův portrét od Pisanella – wikipedia

V Čechách se poté snažil o nápravu poměrů a o návrat k novozákonním náboženským ideálům, a tak zprvu podporoval i rodící se husitské hnutí. Když však byl Jan Hus roku 1415 v Kostnici prohlášen za kacíře a upálen, Václav IV. se nedokázal rozhodnout pro jakékoliv jednoznačné řešení. Nakonec roku 1419, krátce po pražské defenestraci, umírá bez potomků po záchvatu mrtvice.

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama