Stále svěží a veselé Hovory W – Už nám táhne na padesát

1.3.2020
Jitka Lenková
Další fotky

Jak ty jubilejní 40. Hovory W vypadaly?

Pavel Mészáros: Spáchali jsme je v prosinci v divadle Karla Hackera v pražských Kobylisích, a bylo to moc hezké představení. Věnovali jsme ho 115. výročí narození slavného herce a komika Járy Kohouta. Zavzpomínali jsme na něj s Járovou poslední manželkou a naší kamarádkou Marcelkou Kohoutovou, a taky s Janem Přeučilem, Alešem Cibulkou a Jiřím Suchým. Společně jsme taky na jevišti pokřtili druhé české vydání Járovy knihy „Hop sem, hop tam“.

Jiří Werich Petrášek: Bylo to opravdu úžasné zakončení už druhé sezóny v tomto divadle. Mimo to jsme samozřejmě více než dva roky cestovali po vlastech českých s naší zájezdní verzí HOVORŮ W, kterou absolvujeme v základní sestavě – my dva s Pavlem a náš nepostradatelný pianista Karel Štolba. Zatímco do našich pražských představení si zveme hosty.

HOVORY W navštívil prezident… a jeho družka, i když jen televizní

Stalo se někdy, že vám některý vytipovaný host odmítl přijít?

Pavel Mészáros: Pokud si vzpomínám, tak ne. Spíš my jsme odmítli – třeba v případě hosta z řad politiků. To není výraz averze vůči politikům a politice, ale ona s nimi vůbec není sranda. Ale přestože jsme se s Jirkou dohodli, že náš pořad bude striktně nepolitický, přece jen jsme narazili. Úplně stačí, když vysoký státní činitel prostě přijde jako divák na představení, vy ho jen přivítáte, a neprozřetelně pozvete ve finále na jeviště k přípitku a závěrečné písničce, kterou vlastně zpíváte všichni – účinkující i diváci. Atmosféra je skvělá, ale průšvih je na světě, a vy musíte změnit divadlo. To se nám fakt stalo, a nebylo to za bolševika… Ale důležité je, že jsme se všichni bavili.

Jiří Werich Petrášek: To ale vůbec neznamená, že bychom naše představení stavěli jen na srandě. Naopak – naši hosté jsou z kategorie těch, kteří mají co říct, dokáží mluvit i o vážných tématech, ale vždycky to zvládají s noblesou a humorem. Ale samozřejmě chceme, aby diváci z představení odcházeli s pocitem, že se pobavili.

Kapka do žil a Hovory W navazují na werichovskou tradici. Připojíte se?

A co publikum? Co na něj bezpečně zabírá? Třeba která písnička se líbí nejvíc?

Pavel Mészáros: Nemám pocit, že by během Hovorů W zaznívaly písničky, které se líbí více či méně. Myslím, že jsme si vybrali takový repertoár, který osloví většinu diváků. Není totiž pro zpěváka hezčí pocit, než když si s ním zpívá většina publika. A to i písničky, které už dneska v éteru moc neuslyšíte. Samozřejmě asi nejsilněji v povědomí lidí zůstávají písničky trojice Voskovec+Werich+Ježek. Ale lidi si dokážou vybavit i krásné české hity z padesátých a šedesátých let z repertoáru třeba Rudolfa Cortése či Jiřího Vašíčka.

Jiří Werich Petrášek: Základem našeho repertoáru byly samozřejmě písničky Osvobozeného divadla od začátku – právě pro jejich nadčasovost, proto, že jsou stále předávány z generace na generaci. Pocítil jsem to na vlastní kůži naposled právě při našem čtyřicátém představení v Divadle Karla Hackera, kdy byl jedním z hostů úžasný Jiří Suchý. Během našeho společného improvizovaného povídání na jevišti si s Pavlem střihli Ježkův hit Tmavomodrý svět – zcela bez přípravy. A tehdy se ukázalo, že tyhle písničky máme prostě v krvi…

Komici všech dob, spojte se! Burian, Werich i Cibulka nás bavili, baví a bavit budou

Nedivím se. O krvi pojednává ale i váš první společný projekt, knížka Jiřího glos Kapka do žil. Jak vlastně vznikla?

Pavel Mészáros: Ještě předtím, než jsme se osobně poznali, slýchal jsem Jiřího na vlnách Českého rozhlasu jako moderátora nočního Mikrofóra a taky jako autora pravidelných ranních glos. Ty glosy mě zaujaly, a tak jsem mu později navrhl, abychom je vydali knižně. Samozřejmě nezůstalo jenom u glos, v knize čtenáři najdou i příběhy ze života, úvahy, vzpomínky na přátele a spoustu fotek. Všechno samozřejmě v intencích humoru a nadhledu, z čehož je vidět, že geny velkého herce se nezapřou a mají svého pokračovatele. Knížku jsme později dokonce vydali ještě jako audioknihu, kterou Jiří načetl společně s majitelem nezaměnitelného hlasu Janem Přeučilem.

Jiří Werich Petrášek: No a dál to bylo tak, že když jsme Kapku do žil pokřtili, chtěli jsme s ní nejdřív jezdit po vlastech českých s tím, že budeme pořádat autogramiády s autorským čtením, že se takhle budeme setkávat s lidmi. Jenže ono se to zvrhlo a už na našem prvním setkání v Ústí nad Labem bylo jasné, že to bude zábavný pořad se vším, co k tomu patří. Tak vznikly Hovory W. A ta autogramiáda je jejich pravidelnou součástí.

Vrátila se domů, pozvala senzační kmotry a odkryla tajemství, jak to bylo u Werichů?

A když tak objíždíte naše kraje, dá se říct, že jezdíte někam zvlášť rádi? Anebo neradi?

Jiří Werich Petrášek: Kamkoli jezdíme rádi. Vždyť to je pro nás obrovský relax, děláme to s radostí, a možná víc, než na vlastní pořad se těšíme na setkávání s lidmi – třeba po představení, na autogramiádách, nebo někdy i u skleničky vína. A opravdu jde občas o zajímavá setkání. A taky dojemná. Pamatuji se, jak ke mně po programu přišla stará paní a svěřila se, že je bývalou zdravotní sestrou, která mého tátu držela za ruku, když umíral. Nebýt Hovorů W, s tou paní bych se nejspíš nepotkal.

Nejlepší víno je to z cizího sklepa. Potvrdili to Diogenés, Chaplin i Werich. Co myslíte vy?

Ale ještě k vašim cestovním plánům. Je místo, kam nikdy nepojedete?

Pavel Mészáros: Jasně, že je. Tam, kam nás nepozvou…

Vyjdou HOVORY knižně? Nebo jako audiokniha? Třeba pro ty, co se na vaše představení nedostanou?

Pavel Mészáros: My s Jirkou stavíme na tom, že jedeme prakticky bez scénáře, že naši hosté reagují okamžitě, bez přípravy, a zcela spontánně. Všichni mají zcela specifické reakce a projevy, které jsou cenné právě svou autentičností, kterou nikdy nezopakujete, a hlavně nepopíšete. Takže knižním vydáním by Hovory W rozhodně utrpěly. A co se týče audioverze, opět by jim chyběl vizuální rozměr. Takže nejlíp bude se na Hovory W přijít osobně podívat.

25 nejlepších citátů Jana Wericha o blbcích a blbosti. Které znáte?

Jak jste zahájili letošní sezónu? Kam můžete diváky pozvat?

Jiří Werich Petrášek: V lednu a v únoru jsme si dali malou pauzu, abychom si trochu oddychli – přece jen všichni tři máme své stálé profese, Hovory W provozujeme jako bezvadný relax, ale vše skloubit dohromady je někdy časově dost náročné. Ale kromě našich zájezdních představení se už moc těšíme na první Hovory W s hosty, tentokrát poprvé v našem novém působišti, kterým je Divadélko Radka Brzobohatého v pražských Strašnicích. Je to moc hezké divadlo a my se na to první představení už moc těšíme – bude to 24. března a našimi hosty budou nedávná oslavenkyně herečka Jana Paulová a její herecký kolega David Suchařípa.

Vzhledem k tomu, kolik jste spolu už strávili času, zjistili jste, že máte společný vkus na ještě na něco jiného, než je humor, písničky a divadlo? Co třeba jídlo, pití, ženy?

Oba: Samozřejmě! Jídlo výborné, pití kvalitní a ženy krásné!

FOTO: Hovory W – Táhne nám na 50

Hovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, ŠtolbaHovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, SuchýHovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, KoptaHovory W – Táhne nám na 50 - DSC_3368Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, PřeučilHovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, Suchý
Další fotky
Hovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, CibulkaHovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W,, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, Cibulka, Kohout, KohoutováHovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, film, Hej rup, mlékoHovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros, Kapka do žilHovory W – Táhne nám na 50 - Hovory W, Kapka do žil, Werich, ,knihy, divadlo, rozhovor, Mészáros

 Co byste si nikdy nedali?

Pavel Mészáros: Sebeluxusnější večeři se sebekrásnější ženou, která nemá smysl pro humor…

Jiří Werich Petrášek: Nikdy bych si k večeři nedal to, co Pavel. Jeho polévka se musí vařit ještě na stole, a čím je jídlo pikantnější, tím lépe. To bych nedal. Maďarské kořeny se prostě nedají zapřít.Nepřehlédněte