29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Stalinovým čistkám zřejmě unikl jen díky smrtelnému infarktu. Nemožné splnit neuměl

Další fotky

Valerian Kujbyšev byl dalším z prominentních sovětských komunistických politiků dvacátých a třicátých let, nadšených budovatelů komunismu. Brzy však zjistil, že pouhé nadšení k vybudování fungujícího národního hospodářství nestačí. Zvlášť, když Stalinem a stranou stanovené úkoly jsou nereálné.

Reklama

Narodil se do velké rodiny armádního důstojníka 6. června 1888. Pokračoval v rodinné tradici a vystudoval v Omsku vojenské učiliště. V roce 1904 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany a přistoupil k její bolševické frakci. Jeho otec v té době bojoval v rusko-japonské válce v letech 1904 – 1905, kde byl zraněn a vrátil se s trvalými následky. V roce 1905 docházel Kujbyšev do Petrohradské vojenské lékařské akademie, z níž byl o rok později vyloučen. Poté se pohyboval v Omsku, Petrohradu, Vologdě, Charkově a Samaře. Neminulo ho ani vyhnanství na Sibiři, kde se spřátelil s Jakovem Sverdlovem.

Na svědomí měl tisíce životů, přesto byl oblíbenější než Stalin. A také na to doplatil

V roce 1917 odjel Kujbyšev do Samary, kde se stal předsedou místního sovětu. Za říjnové revoluce se podílel na ustanovení bolševické moci v Samaře a stal se předsedou Samarského revolučního výboru. Po obsazení Samary československými legionáři 8. června 1918 Kujbyšev ve spěchu opustil město a odjel do Simbirska. Do Samary se vrátil až v říjnu téhož roku.

Smrt „užitečného idiota“. Sverdlov nechal popravit carskou rodinu a zřejmě ho ubili jeho vlastní lidé

Za občanské války byl Kujbyšev členem Vostockého frontu, bojoval proti vojsku admirála Kolčaka, tzv. bělogvardějcům, řídil domobranu v Astrachani a vojsko ve střední Asii. V té době se také utužil svazek nyní již významného rudého komisaře Kujbyševa a válečného dobrodruha Tuchačevského, který zastával v Rudé armádě nepříliš významnou funkci vojenského komisaře obrany moskevského kraje. Díky podpoře Kujbyševa, který v té době byl náčelníkem všech politických oddílů Rudé armády, byl Tuchačevskij nečekaně jmenován velitelem na východní frontě. Brzy na to se Kujbyšev ocitl v nemilosti a bylo mu dáváno za vinu, že kvůli jeho neschopnosti se vzdala Samara nepříteli. Nyní mu Tuchačevskij jeho laskavost oplatil a před hněvem Trockého ho „uklidil“ ve své armádě do funkce politického komisaře.

Toužil po svobodné Gruzii a na Stalina prozradil kde co. Včetně jeho sadismu a spolupráce s carskou policií

Když se tato nepříjemnost přehnala, Kujbyšev udělal zářivou politickou kariéru. Roku 1927 se stal členem politbyra, v letech 1928 – 1930 předsedou nejvyšší Rady národního hospodářství a v roce 1930 vedoucím Gosplanu. Byl jedním z nejbližších spolupracovníků a poradců Stalina pro ekonomické otázky a stal se organizátorem první pětiletky kolektivizace a industrializace (1928 – 1932).

Chtěl mít „z lebek popelníky“ a jít přes mrtvoly, nakonec se zastřelil. Okolnosti jeho úmrtí však zůstávají dodnes nevyjasněné

Jak to během ní vypadalo?

  • Ačkoliv už v roce 1929 se ukázalo, že žádný z dřívějších vytýčených plánů nebude splněn, Stalin požadoval jejich další zvýšení. „Zaostali jsme za vyspělými zeměmi 50 až 100 let. Musíme tuto vzdálenost urazit za 10 let. Buď to zvládneme, nebo nás rozdrtí.“
  • Mladí lidé, technická inteligence, projevovali nefalšované odhodlání a ochotu k obětem. Podstupovali zbytečné riziko, když lili při mrazech, které dosahovaly až -30 °C beton do přehrad v naději, že je jarní povodně nestrhnou. Montáž rozvodů vysokého napětí se prováděla pod proudem. Stalin rozpoutal „plánovací orgie“, požadoval nemožné a za nesplnění rozkazů „záškodníky“ rovnou dával popravit. Jedinou možností, jak se zachránit, byly manipulace s čísly ve falešných výkazech.

Hergé poslal svého Tintina do stalinského SSSR. Komiks, z něhož mrazí dodnes

  • První pětiletka kolektivizace industrializace, kam se napnuly všechny síly a prostředky, se odrazila v bídné, doslova nuzácké životní úrovni ohromné části populace, v nedostatku zboží, v otrocké práci v kolchozech, v rozšiřování gulagů a zavedení přídělového lístkového systému. Dělník v hlavním městě si mohl v roce 1933 za průměrnou mzdu koupit 31 kg chleba (v roce 1913 to bylo 314 kg) nebo 7 kg masa (43 kg), 5 kg salámu (25 kg), 3 kg másla (18 kg) nebo 3,5 kg sýra (22 kg).
  • Potravinové lístky zavedené v roce 1929 byly roku 1935 zrušeny a Stalin prohlásil: „Nyní se žije lépe a radostněji.“ Na oslavu této „radosti“ se konala na Rudém náměstí první tělovýchovná přehlídka ne nepodobná našim pozdějším „spartakiádám“.
  • Práce v podnicích byla odměňována podle objemu a sortimentu výroby a další ukazatelé, např. faktický užitek výrobků, nehrály roli. V důsledku honby za kvantitou chronicky trpěla kvalita. Tento problém, se za sovětského režimu nepodařilo nikdy vyřešit.

Co viděli Hanzelka a Zikmund v SSSR? Otřesné svědectví si nenechali pro sebe…

V osobním životě se Kujbyšev poměrně nečekaně projevoval jako hudebně nadaný člověk, miloval Puškina, Lermontova a Někrasova a rád recitoval jejich verše. Od dětství básně i sám psal. Podle Molotova byl ale také alkoholik a neurovnaný byl i rodinný život. První manželka, Pana Stjažkina (1890 – 1962) s ním zažila vyhnanství a upravovala jeho články a básně. Když na jaře 1916 Kujbyšev z vyhnanství uprchl, následovala ho do Samary, kde byla znovu zatčena. 3. 3. 1917 ve vězení porodila syna Vladimíra, onemocněla a téměř zemřela. Od roku 1921 bydlela v Moskvě.

Neuvěřitelné, a přesto pravdivé. Stalinův vrchní popravčí střílel odsouzené každé tři minuty

Druhá manželka, Jevgenia Koganovová (1886 – 1938), vysoká funkcionářka, místopředsedkyně „Moskevské rady“, se s Kujbyševem sblížila, když byl v Samaře. V roce 1919 mu porodila dceru Galinu. Během tzv. rudého teroru byla zastřelena stejně jako Kujbyševův mladší bratr Nikolaj, velitel hrdina občanské války vyznamenaný třemi řády Rudého praporu a velitel „Zakavkazského vojenského okruhu“, který se stal obětí čistek v okolí Tuchačevského.

Třetí Kujbyševovou manželkou se stala Galina Trojanovskaja, dcera revolucionáře, diplomata a prvního sovětského velvyslance v USA. Olga Ležava (1901 – 1984) byla poslední a jedinou „oficiální“ manželkou Kujbyševa v letech 1928 – 1935. Manželství jako instituce bylo totiž po revoluci v roce 1917 v SSSR vnímáno velmi volně, k uzavření sňatku i rozvodu stačilo jen prohlášení daného páru.

FOTO: Kujbyšev

Kujbyšev - Valerij Kujbyšev – wikipediaKujbyšev - Valerij Kujbyšev (1888 – 1935) – wikipediaKujbyšev - Politbyro ústředního výboru CPSU (b) , (1934) – krátce před vraždou Kirova . Kujbyšev je první vlevo v horní řadě vedle KirovaKujbyšev - Mapa pracovních táborů existujících na území SSSR v letech 1923 až 1961. Zdroj- Nezisková organizace Memorial-wikipedieKujbyšev - Památník před závodem Kramatorsk Hutní závod je. V. V. Kujbyševa – wikipedie
Další fotky
Kujbyšev - Památník Valeriana Kujbyšeav v Dušambe, Tádžikistán – DepositphotosKujbyšev - Památník Valeriana Kujbyševa v Doněcku – demontáž – donbas-infoKujbyšev - Památník Valeriana Kujbyševa v Doněcku – demontáž podstavec pomníku- donbas-infoKujbyšev - Památník Valeriana Kujbyševa v Doněcku – donbas-infoKujbyšev - Památník Valeriana Kujbyševa v Doněcku – donbas-infoKujbyšev - Poštovní známka SSSR (1988) – Valerij Kujbyšev – wikipedieKujbyšev - Znak města Samary – wikipedia

Valerian Kujbyšev se stejně, jako mnoho dalších soudruhů v té době, stal obětí systému, který tak nadšeně pomáhal budovat. Zemřel náhle 25. ledna 1935 ve své kanceláři na infarkt v době vyšetřování Kirovovy vraždy. Bůhví ale, jaký osud by ho jinak čekal. Kujbyševovo tělo bylo zpopelněno a urna s popelem uložena do kremelské zdi. Jeho jménem bylo pojmenováno mnoho měst, i když některá se po roce 1990 vrátila k původnímu názvu, podniků, institucí, ulic, náměstí a u Samary vodní nádrž eufemisticky nazvaná „Kujbyševské moře“.

 

Před 56 minutami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama