Stará láska nerezaví. 15 let bez Zuzany Navarové

Další fotky

Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V roce 1980 se seznámili se Zuzanou Navarovou, která dosud zpívala se skupinou Výlety z Hradce Králové, v roce 1981 vznikla skupina Nerez a v následujícím vyhráli Portu v Plzni a Zuzana Navarová získala cenu za nejlepší vokální projev na Vokalíze v Praze.

Zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Navarová (*18. června 1959 v Hradci Králové) žila do roku 1978 ve svém rodném městě. Vystudovala španělštinu a češtinu (učitelský obor) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po studiu nastoupila jako učitelka španělštiny na jazykové škole. Na konci 80. let studovala souběžně s vystupováním konzervatoř obor populární zpěv. Už v té době byla oceňována jako výjimečná sólistka a získala si uznání odborné kritiky i posluchačů.

V roce 1986 vyšlo Nerezu první LP Masopust. V roce 1988 vydali druhé řadové album Na vařený nudli. Tyhle desky zpravidla nechyběly v deskotékách folkově naladěné mladé generace.

Zdeněk Hříbal: Energií mě nabíjí moje práce

Její první sólové album vzniklo v roce 1992.
Na konci roku 1994 začala spolupracovat s kolumbijským písničkářem a kytaristou Ivánem Gutiérrezem. Kolem dvojice Zuzana Navarová – Iván Gutiérrez se posléze vytvořila skupina Koa –a vzniklo album Skleněná vrba a koncertní Zelené album.
Spolu s baskytaristou Karlem Cábou vytvořili trojčlenné uskupení Tres a vydali stejnojmenné album se staršími Ivánovými písněmi (1995).
Po Gutiérrezově odchodu do Španělska vyplnil uprázdněné místo kytaristy Omar Khaouaj. V téhle sestavě vznikla dvě alba – Barvy všecky (oceněna českým Andělem za rok 2002) a poslední album nazvané Jako Šántidéví z roku 2003. Na posledních albech se psala jako Zuzana Navarová, d. T. (de Tejada).

Ivan Hlas: Mám radost, když svý písničky slyším od jiných lidí

Skládala také scénickou hudbu k divadelním představením pro brněnské HaDivadlo, Divadlo Vítězného února Hradec Králové, Národní divadlo Praha, pražské Divadlo v Řeznické nebo Městské divadlo v Karlových Varech.
Spolu s Vítem Sázavským složila hudbu k animovaným filmům režisérky Michaely Pavlátové Křížovka (1989) a Řeči, řeči, řeči (1991), který byl nominován na Oscara. Nazpívala také titulní píseň k filmu Čert ví proč z roku 2003.
Byla producentkou (Věra Bílá, Kale) a objevila zpěvačku Radůzu.
Od začátku 90. let stála v čele Nadace Život umělce.
Dlouho pobývala na Kubě, kde potkala svého manžela Luíse. Kubánská hudba inspirovala její vlastní skladby.

Omyl Karla Hašlera. Nebyl nedotknutelný. A nacisté ho krutě připravili o život

Pozoruhodné jsou její písňové texty, v nichž se dokázala oprostit od charakteristických folkových a countryových klišé a vdechnout textu zvláštní poetiku. Zařadila se mezi několik málo českých textařů, jejichž texty dokážou obstát i samy o sobě jako poezie.
Texty písní z let 1998 – 2004 vydalo v červnu 2009 nakladatelství Host pod názvem Andělská počta.

Zemřela 7. prosince 2004 v Praze na rakovinu. Je pohřbena ve společném hrobě na Vyšehradském hřbitově – spolu s pěvkyněmi Evou Děpoltovou a Drahomírou Tikalovou, pěvcem Václavem Zítkem, herečkami Zitou Kabátovou, Vlastou Fabianovou, Ljubou Hermanovou a Dagmar Sedláčkovou, herci Zdeňkem Dítětem a Richardem Strejkou, dirigentem Karlem Vlachem ad.
Na její počest bylo ocenění Nadace Život umělce pojmenováno Cena Zuzany Navarové.

FOTO: Zuzana Navarová

Zuzana Navarová - 00 studio faust recordsZuzana Navarová - 2 navarováZuzana Navarová - 3 nerezZuzana Navarová - 4 DSC03254Zuzana Navarová - 5 nerez-co-se-neveslo-pozdni-sber
Další fotky
Zuzana Navarová - 6 nerez-30-let-koncert-v-orlove-1985-nerez-v-betlemeZuzana Navarová - 7 zuzana navarová d.t.Zuzana Navarová - 10016423
Dnes, 17:30
Ovšem za cenu, která byla příliš vysoká. Autoritářský až diktátorský režim, korupce a oběti režimu...
Dnes, 16:33
Uplatnil se jako ilustrátor a to zejména prvních románů francouzského spisovatele Julese Vernea, vydávaných nakladatelem...
Dnes, 16:00
Dílo dnes téměř zapomenutého švýcarského spisovatele bylo obdivováno například Franzem Kafkou. Robert Walser však nenapsal...
Dnes, 15:01
Deset tisíc lidí obdrží do schránek samoodběrovou sadu na vyšetření stolice kvůli hrozbě rakoviny tlustého...
Dnes, 14:00
Každý jistě ví, že pomluva je zákeřný a zbabělý útok. I když se později vše...
Dnes, 11:30
A dokonce proti němu kázal stejně jako proti jiným hříchům a zlořádům. On sám přitom...
Dnes, 10:00
Tvář Adiny Mandlové, její půvab, herecký esprit a šarm zaručovaly úspěch filmům, ve kterých vystupovala....
Dnes, 09:16
Korona virus je aktuálně pořádným strašákem také pro Česko. Politici v neděli odpoledne oznámili z...
Dnes, 08:00
Tato výjimečná zelenina pochází původně z Orientu, kde byly nalezeny nástěnné malby vyobrazující jeho pěstování.
Včera, 19:08
Natočila nové album, do něhož vtiskla slzy radosti, jezdí turné se Stromboli, zpívá v muzikálu...
Reklama