16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Šťára na úřadu hejtmanky Jermanové z ANO. Policie prohledává kancelář političky i personálního odboru

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského kraje. Policisté prošetřují externí smlouvy, na základě kterých kraj hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) vyplatil externím asistentům celkem pět milionů korun. Potvrdil to mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Reklama

Informaci přinesl jako první server Seznam Zprávy. Podle něj policisté zasahují v budově krajského úřadu ve Zborovské ulici od devíti hodin ráno. Podle svědků jsou v kanceláři hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové a na personálním odboru. „Provádíme úkony trestního řízení, ale víc informací sdělovat nebudeme,“ řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

„Ano, jsou tady. Je to v souvislosti s těmi smlouvami,” potvrdil vedoucí tiskového odboru hejtmanky Marek Rejman.

Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

Detektivové z NCOZ si podle webu vyžádali informace ke smlouvám, jež uzavíral odbor přímo podřízený hejtmance Jermanové. Na základě smluv tehdy server zjistil, že kraj vyplatil v roce 2017 pět milionů za smlouvy na dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce.

Smlouvy prověřoval také vnitřní audit úřadu. Žádná pochybení ovšem neshledal. Nezabýval se ale vůbec tím, jaké lidi úřad zaměstnával, ani tím, jakou práci najatí lidé za platy v řádu desítek tisíc odvedli a zda ji úřad vůbec potřeboval. Auditoři se zabývali jen formální stránkou nabírání externistů.

Za správu instagramu 44 tisíc

V soupisu všech smluv z odboru kanceláře hejtmanky z roku 2017 včetně odměn a druhu zaměstnaneckého poměru jsou podle Seznamu pouze anonymizované výkazy činnosti vyplněné jednotlivými pracovníky bez jmen pracovníků. Například pod číslem 5676 je ukryt externista, který měl smlouvu na dohodu o pracovní činnosti od 15. února do 31. prosince 2017. Většinou se v jeho výkazech opakují položky jako „analytická činnost“, „PR výstupy“, „analytika“ nebo „government relations“. Měsíčně podle výkazů odpracoval většinou přesně 80 hodin, jednou 81 a jednou 67. To vše za 30 tisíc měsíčně.

Kradou? Kvůli údajné škodě 670 milionů korun padlo na kraj hejtmanky Jermanové trestní oznámení

Další smlouvu měl externista skrytý pod číslem 5678, který se mj. zabýval „monitoringem hudebních festivalů“. V přehledu smluv má jako předmět činnosti „vyhodnocování akcí KÚ/CR, podpora při organizaci společenských akcí a eventů, příprava a realizace komunikačních strategií, analýza dopadů PR akcí, monitoring činností ostatních krajů“. Smlouva trvala od března do konce roku 2017. První měsíc si pracovník vepsal do výkazu 92 hodin, v dubnu 72 a v květnu 84.

Hejtmanka Jermanová tvrdí, že čelí šikaně od opozice a Kalouska

Středočeský kraj měl od 1. března 2017 také úředníka speciálně zaměřeného na „přípravu strategie a následnou realizaci komunikace na sociálních sítích“. Jeho výkony a význam pro chod kraje si cenil na 44 tisíc měsíčně. Kromě Facebooku se tento člověk staral také o YouTube, Instagram a Twitter a měl také vytvářet a zpracovávat fotografie a videoobsah pro krajský úřad. Ve výkazech práce se uvádí, že například v květnu věnoval správě sociálních sítí a přípravě nového webu 83 hodin.

Šlo o částky za poloviční úvazek. Podle zákona smí pracovník na dohodu o pracovní činnosti odpracovat nanejvýš 20 hodin týdně.

Radní za ANO zjištění Seznamu bagatelizovali a v dubnu prohlásili, že nehodlají pátrat po pozadí smluv a po tom, co kraj konkrétního za tyto peníze obdržel.

„Já za sebe se odmítám v takových drobnostech hrabat,“ řekl radní Gabriel Kovács zodpovědný na kraji za finance. Jermanová v písemném prohlášení sdělila, že jde o politický boj, na kterém se podílejí „opoziční média.“

Středočeský poslanec Miroslav Kalousek na svém Twitteru připomněl, že podnět policii k prošetření podal on. „Před časem jsem dostal vyrozumění ze státního zastupitelství, že můj podnět byl předán policii k prošetření. Jako poslanec za Středočeský kraj jsem nechtěl nečinně přihlížet, jak krajský úřad nakládá s penězi svých daňových poplatníků,“ napsal k dnešnímu policejnímu zásahu.

Hejtmanka Jermanová s novináři nekomunikuje, vypnula si mobil nebo hovory odmítá.

Anonym kritizuje soutěže na veřejné zakázky. Hejtmanka to nechá prověřit

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama