• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Stará radnice v Litoměřicích se zřejmě stane národní kulturní památkou

  1.9.2023
  Doris Drienová

  Objekt staré radnice v Litoměřicích, kde sídlí muzeum, má být prohlášen národní kulturní památkou. Pro město by prohlášení radnice za národní kulturní památku znamenalo zejména prestiž a závazek, aby nepolevilo v péči o památky, uvedla mluvčí.

  Při čtvrteční návštěvě města to uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS), řekla v pátek mluvčí samosprávy Eva Břeňová. Návrh ještě musí projít schvalovacím řízením. Radnice nedávno ukončila stavebně náročnou rekonstrukci, muzeum v ní připravuje moderní expozici.

  Baxa si zrekonstruovanou budovu radnice prohlédl. „Přijel na pozvání vedení města, protože jsme mu chtěli ukázat výsledek rekonstrukce staré radnice, sídla Oblastního muzea v Litoměřicích,“ uvedla k návštěvě Baxy mluvčí. „Při té příležitosti prohlásil, že je v návrhu, aby objekt staré radnice byl prohlášený za národní kulturní památku,“ doplnila Břeňová.

  Ministr navštívil i objekt bývalé Vojenské ubytovací a stavební správy. „Tento objekt získal významnou dotaci ministerstva kultury na to, aby zde bylo vybudováno regionální kulturně kreativní centrum,“ řekla Břeňová. Dotace činí zhruba 107 milionů korun. V objektu bude sídlit také umělecká základní škola.

  Předpokládaná hodnota zakázky činila 118 milionů korun, ale cena vzešlá ze soutěže činí 106 milionů korun. Práce začnou na podzim. Především půjde o rekonstrukci interiéru, vyvolanou změnou využití objektu. Stavební úpravy na fasádě budovy a střešní krytině mají být pouze lokální, provedené v nezbytně nutném rozsahu. V plánu je zateplení střechy, výměna oken, stavba výtahu a požárního schodiště. „Pokud vše půjde bez komplikací, bude stavba dokončena v dubnu 2025,“ podotkla mluvčí. Dodala, že Baxa prohlásil, že město projekt nechalo zpracovat tak dobře, že nebylo pochyb, že získá od ministerstva takto významnou dotaci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte