9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Staré dobré rady. 8 tipů proti chřipce. Letos se vám určitě obloukem vyhne

Další fotky

Chřipková epidemie zasáhla už celou Českou republiku. Ve veřejné dopravě, obchodech a restauracích leckdo pokašlává a smrká, v práci se stojí fronta na konvici na čaj a vy se jen děsíte, kdy chřipka dožene i vás? Pokud se inspirujete těmito tipy, chřipka by se vám letos mohla obloukem vyhnout.

Reklama

Hygiena

První pravidlo zní: Myjte si ruce a myjte si je často. Nejčastějším přenašečem chřipkového viru jsou právě ruce. Stačí, když si nakažený člověk sáhne na ústa a potom na kliku, kterou jste právě otevřeli dveře. Ruce umývejte, když přijdete z venku i před každým jídlem. Snažte se také moc nedotýkat obličeje.

Když nakažený kýchne, virus dolétne až metr a půl, v místnosti může vydržet až dva dny. Pokud tedy sdílíte s někým pracovní místo, než zasednete za stůl, otřete desinfekcí židli, klávesnici, myš a telefon.

Spánek

Pokud je tělo odpočinuté, lépe se ubrání. Aby spánek zlepšil imunitu, musí být dostatečně dlouhý. Podle vědců sedm hodin spánku denně sníží hladinu stresových hormonů, které oslabují imunitní systém.

Spánek není pro mimina. Lidem, kteří pravidelně ponocují, hrozí deprese a cukrovka

Vitamíny

Pestrá a vyvážená strava je základ. V chřipkovém období zvyšte příjem vitaminů A, B, C a antioxidantů, jódu, zinku a mědi. Skvělou volbou jsou citrusové plody, kiwi, ale i jablka. Ze zeleniny vyberte kapustu, špenát, česnek, křen, zelí nebo mrkev. Ovoce i zeleninu jezte syrové, úplně ideální je ale kvašená úprava.

Pokud už určité známky nachlazení nebo chřipky pociťujete, jezte zeleninu tepelně zpracovanou. Pro oslabený organismus je totiž lépe stravitelná.

Zkuste si třeba připravit kvašené korejské kimči nebo oběd z kapusty:

Páchne, ale zatočí se všemi bacily. Objevte tajemství kimči

Neprávem přehlížená kapusta. Zimní vitamínová bomba za pár korun dokáže v kuchyni zázraky

Pitný režim

Hodně pijte. Voda čistí a vyplavuje jedy ven z těla. Na 10 kilo váhy se doporučuje vypít 3 až 4 decilitry vody. V průměru je to litr a půl až dva litry. Vyhněte se alkoholu a syceným limonádám, těmi byste si moc nepomohli. Místo nich si uvařte bylinkový čaj z heřmánku, lípy nebo jitrocele. Čaj oslaďte medem, který platí za přírodní antibiotikum, a přidejte zázvor.

Pít vodu může být škodlivé. Kolik jí můžete vypít a kolik je až moc?

Pohyb

Ve zdravém těle, zdravý duch. Marná sláva, heslo zakladatele Sokola Miroslava Tyrše platí ve snaze uniknout chřipce dvojnásob. Deset tisíc kroků na čerstvém vzduchu každý den by mělo být minimum. Pohyb přispívá i k lepšímu spánku a zaplaví tělo endorfiny.

5 důvodů, proč je chůze tím nejlepším sportem. Kdy začít? Okamžitě

Větrejte

V práci i doma několikrát za den otevřete okno na chvíli dokořán, na ventilačku to nestačí. Čerstvý vzduch musí proudit. Jen tak udrží virové částice v pohybu a ty se pak neusadí v organismu.

FOTO: Chřipková epidemie propukla naplno

Chřipková epidemie propukla naplno - chřipka_2Chřipková epidemie propukla naplno - Kýchnutí, kapénková infekce, nákaza, rýma, nemoc, chřipka, epidemie, mužChřipková epidemie propukla naplno - nachlazení, léky, nemoc, domácí léčba, chřipka_pixabayChřipková epidemie propukla naplno - zázvor, čaj, citron, zimaChřipková epidemie propukla naplno - chřipka_3
Další fotky
Chřipková epidemie propukla naplno - virusChřipková epidemie propukla naplno - smrkání, chřipka

Saunování a otužování

Krátkodobý pobyt v sauně nebo v chladu zlepší imunitu, nezačínejte s tím však přímo v období chřipek. Také se nemusíte rovnou nořit do zamrzlé řeky, ale začněte zlehka. Nastavte správnou teplotu v bytě – v obytných místnostech na 22 stupňů, v ložnici okolo 18 stupňů.

Sauna je dobrý nápad nejen v zimě. Znáte zásady správného saunování?

Oblečení

Teple se oblékejte. Nachlazení oslabuje organismus, který je pak náchylnější. Noste čepici, protože hlavou uniká nejvíce tepla, prochladnout by neměly ani nohy a ledviny. S oblečením to ale zase nepřežeňte, abyste se v chladném počasí nezpotili.

Před 39 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama