35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Staré pověsti české vlastně neexistují, tvrdil profesor Karbusický. A klidně může mít pravdu

Další fotky

Přišel totiž s tím, že seznam jmen legendárních českých knížat, Krokem počínaje, je ve skutečnosti úryvkem jakési básně či jiného textu, který až později začal být vykládán právě takto. Tím otřásl samotnými základy české státnosti a jako „nepohodlný živel“ se v roce 1968 rozhodl pro emigraci.

Reklama

A už se z ní nevrátil, zemřel 23. května 2002 v Hamburku. Jeho názor na naše nejstarší dějiny by však rozhodně zapadnout neměl.

Vladimír Karbusický se narodil 9. dubna 1925 ve Velimi a dostalo se mu tak ještě klasického, komunismem nezatíženého vzdělání. Maturoval roku 1945 na průmyslové škole v Kutné Hoře a roku 1949 na reálném gymnáziu v Praze. V Praze studoval zprvu strojní inženýrství, přešel však ke studiu hudební vědy, estetiky a filosofie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Rozsáhlý záběr jeho činnosti se odráží i v tom, že dnes je charakterizován jako „český muzikolog, folklorista, sociolog, historik, estetik, pedagog a publicista“. Už jenom to muselo v komunistickém Československu budit nevoli.

Česká knížata se nechala roku 845 pokřtít v Řezně. Rozhodla tím o našem osudu na stovky let dopředu

Po obhajobě disertační práce Karbusický působil jako vědecký pracovník v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV, v roce 1966 přešel do Ústavu hudební vědy ČSAV. Jeho „kacířská“ práce Podstata umění, kritický pohled na genezi a interpretaci teorie odrazu, která vyšla v roce 1969, byla vzápětí zabavena a Karbusického práce dány na index. Po srpnu 1968 Karbusický odešel do SRN, kde úspěšně působil nejprve jako vědecký pracovník, později jako vysokoškolský učitel. V roce 1976 založil katedru systematické hudební vědy na univerzitě v Hamburku a od roku 1991 přednášel jako hostující profesor i na našich univerzitách. V SRN žil nedaleko Hamburku v Buchholzu a do vlasti se natrvalo nevrátil ani po smrti. Je pohřben na Lesním hřbitově v Hamburku.

Krvavý hodokvas na Vyšehradě roku 1003 aneb genocidou ke sjednocení českého státu

Pro širší veřejnost je nejzajímavější jeho bádání v oblasti starých českých pověstí a legend. Z muzikologického hlediska rozpoznal, že jejich vznik souvisí s evropskou středověkou dvorskou zpěvní epikou. Tím popřel jejich lidový i národní původ, přičemž tuto teorii zastávali zvláště marxisticky orientovaní historikové, např. František Graus, Zdeněk Fiala, Dušan Třeštík, kteří jeho závěry odmítali. Od 90. let 20. století byl Karbusického přínos v historickém výzkumu postupně doceněn a uznán, i když ne zcela.

Znáte jméno nejslavnějšího českého falzifikátora? Zemřel roku 1861 a jeho padělky matou vědce dodnes

Především jde o jeho kontroverzní pokus o čtení jmen mýtických pohanských knížat z Kosmovy kroniky jako souvislého textu. Podle Karbusického ve skutečnosti jde o úryvek staročeského textu – poselství Čechů Frankům v 9. století. Slovo „Tetha“ je buď oslovení tehdejšího vůdce Franků nebo západních sousedů obecně.

„Krok ‛ kazi, /Thetha?/, lub…pŕemyśl…,

nezamyś…m…na ta voj´n…ni zla,

kr´ z…my s…neklan…,gosti vít…

Čili po doplnění – Kroky překaž/následuje oslovení/raději přemýšlej: nezamýšlíme na tě vojny ani nic zlého, kříži my se neklaníme, hosty /kupce, cizince/ vítáme.

Dokážeme se rozloučit s Krokem a jeho dcerami a vybájenými knížaty od Nezamysla po Unislava (Vnislava)? Asi těžko. Přiznejme však alespoň právo na existenci i tomuto Karbusického výkladu.

Když Masaryk upozornil na nepravost Rukopisů, měl pravdu. Přesto byl za rozvraceče národa

Na místo mýtických postav a dějů můžeme přitom vložit skutečné osobnosti a události – vojvody jménem Svatoslav, Vitislav, Mojslav, Heriman a Spytimír. A kdo ví, který z nich a jak se zúčastnil slavné bitvy kdesi v šumavských hvozdech, o níž kolovaly v Německu tak divoké pověsti?

FOTO: Karbusický a staré pověsti české

Karbusický a staré pověsti české - Vladimír Karbusický – wikipedieKarbusický a staré pověsti české - Nejstarší pověsti české – Vladimír Karbusický, 1967 – gramodeskyshopKarbusický a staré pověsti české - Rukopisy královédvorský a zelenohorský (RKZ)Karbusický a staré pověsti české - Vladimír Karbusický – Báje, mýty dějiny – Antikvariát AlfaKarbusický a staré pověsti české - Vladimír Karbusický – Dělnické písně – Můj antikvariát
Další fotky
Karbusický a staré pověsti české - Vladimír Karbusický – Mahler v Hamburku – Amazon.Karbusický a staré pověsti české - Vladimír Karbusický – Židovské anekdoty z Prahy – zvabKarbusický a staré pověsti české - Vladimír Karbusický -Kabaretní písničky – červenýknírKarbusický a staré pověsti české - shoemaker – iDnesKarbusický a staré pověsti české - Rukopisy královédvorský a zelenohorský (RKZ) 2Karbusický a staré pověsti české - Wikipedie

Nemusíme přece počátky české státnosti stavět na bájích, když tu máme opravdové hrdiny. Sebevědomý národ přece nemá něco takového zapotřebí.

 

Před 58 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 2 hodinami
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Dnes, 08:00
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama