Starobylé nálezy v pražských Modřanech. Historická vinice opět ožívá i díky zahrádkářům

Další fotky

Vinná réva se v pražských Modřanech pěstovala už ve 12. století. Kníže Soběslav II. tehdy daroval vinici na jižních svazích nad soutokem Vltavy s Berounkou Vyšehradské kapitule již v roce 1178. Jedná se tak zřejmě o nejstarší zmiňovanou pražskou vinici.

Vinice později střídala světské i církevní majitele. V roce 1715 byla připsána pražskému arcibiskupství a podle něj dostala název Arcibiskupská vinice. Počátkem 19. století byla nově osazena a rozšířena na plochu 2 ha.

Ve 20. letech dvacátého století chátrala, a nakonec v roce 1929 vymrzla. Díky snaze zahrádkářů od roku 1987 až do dnešních dnů ožívá a k vinici náleží i ovocný sad a nádherně zrekonstruovaný viniční dům s restaurací a stodolou.

Jmenuje se Hadovka opravdu po hadech? A víte, že zde byly původně vinice?

Samotný viniční domek byl postaven v roce 1801. Jedná se o unikátní ukázku z doby klasicismu s trámovým stropem a mansardovou střechou. Původně se zde také nacházela černá kuchyně s dýmníkem a chlebovou pecí. Domek sloužil při sklizni a zpracování hroznů z vinice. Po roce 1929 stavení chátralo. Dnes je však již domek vzorně zrekonstruovaný, včetně zahrady s několika kamennými sochami, které připomínají bohatou historii českého národa, zejména pak císaře Karla IV.

V současné době viniční domek slouží jako obřadní síň a rovněž k nejrůznějším kulturním akcím. V podkroví se nachází velmi zajímavá expozice, která se věnuje historii dnešní Prahy 12. Je zde umístěna stálá výstava Doba bronzová. Jedná se o nálezy z Modřan a expozice mimo jiné dokumentuje rovněž práci archeologů.

OBRAZEM: Abyste se prošli po vinici, nemusíte na Moravu. Víte, kde je vinice svaté Kláry?

Ze starší doby bronzové je v Modřanech znám jediný nedokumentovaný nález hrobu únětické kultury. Z doby mohylové kultury pocházel bohužel dnes již ztracený kompletní bronzový meč. Ten byl nalezen v dnešní ulici Pod Vinicí.

Další předměty byly objeveny na místě dnešního Úřadu Městské části Praha 12 a také v oblasti mezi Modřanskou, Klášterského a Převoznickou ulicí. Zde byly objeveny žárové hroby.

Nejmladší žárové hroby z pohřebiště se nacházejí v Modřanské ulici v čp. 412. Ty se datují již do období mladší doby bronzové, kterou zastupuje knovízská kultura. Vliv knovízské kultury je v Modřanech velmi výrazný. V ulici Na Havránce byl například nalezen depot keramických nádob uložených do jámy jako jídelní obětina.

Z pozdní doby bronzové se zde v místě bývalého cukrovaru nalezlo několik žárových hrobů a skromné pozůstatky dvorců.

FOTO: Viniční dům v Modřanech

Viniční dům v Modřanech - Viniční domek ModřanyViniční dům v Modřanech - Vinice ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - Parník ModřanyViniční dům v Modřanech - Modřany
Další fotky
Viniční dům v Modřanech - Nálezy z ModřanViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - Viniční dům ModřanyViniční dům v Modřanech - Zpodobnění Karla IV.Viniční dům v Modřanech - Studna

Ve viničním domku najdeme také model parníku Modřany, který zhotovil Ing. Jaroslav Řípa. Práce na modelu mu trvala úctyhodných 200 hodin, a to v měřítku 1:50 podle údaje z knihy Osobní lodě na Vltavě 1865 – 1985, jelikož stavební plány lodě se nezachovaly. Najdeme tu rovněž informace o modřanské lodní dopravě. Jako první byla spuštěna na vodu Stefanie, která vyplula v roce 1863. V roce 1918 pak byla Stefanie přejmenována na Modřany.

Návštěva viničního domku v Modřanech může být velmi zajímavým cílem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o naší historii. Vstup je volný a otevřeno mají od středy do neděle mezi dvanáctou a osmnáctou hodinou. Na konci května v rámci akce Pražské vinice 2020 bude přístupna též Modřanská vinice.

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama