Starobylé nálezy v pražských Modřanech. Historická vinice opět ožívá i díky zahrádkářům

Další fotky

Vinná réva se v pražských Modřanech pěstovala už ve 12. století. Kníže Soběslav II. tehdy daroval vinici na jižních svazích nad soutokem Vltavy s Berounkou Vyšehradské kapitule již v roce 1178. Jedná se tak zřejmě o nejstarší zmiňovanou pražskou vinici.

Vinice později střídala světské i církevní majitele. V roce 1715 byla připsána pražskému arcibiskupství a podle něj dostala název Arcibiskupská vinice. Počátkem 19. století byla nově osazena a rozšířena na plochu 2 ha.

Ve 20. letech dvacátého století chátrala, a nakonec v roce 1929 vymrzla. Díky snaze zahrádkářů od roku 1987 až do dnešních dnů ožívá a k vinici náleží i ovocný sad a nádherně zrekonstruovaný viniční dům s restaurací a stodolou.

Jmenuje se Hadovka opravdu po hadech? A víte, že zde byly původně vinice?

Samotný viniční domek byl postaven v roce 1801. Jedná se o unikátní ukázku z doby klasicismu s trámovým stropem a mansardovou střechou. Původně se zde také nacházela černá kuchyně s dýmníkem a chlebovou pecí. Domek sloužil při sklizni a zpracování hroznů z vinice. Po roce 1929 stavení chátralo. Dnes je však již domek vzorně zrekonstruovaný, včetně zahrady s několika kamennými sochami, které připomínají bohatou historii českého národa, zejména pak císaře Karla IV.

V současné době viniční domek slouží jako obřadní síň a rovněž k nejrůznějším kulturním akcím. V podkroví se nachází velmi zajímavá expozice, která se věnuje historii dnešní Prahy 12. Je zde umístěna stálá výstava Doba bronzová. Jedná se o nálezy z Modřan a expozice mimo jiné dokumentuje rovněž práci archeologů.

OBRAZEM: Abyste se prošli po vinici, nemusíte na Moravu. Víte, kde je vinice svaté Kláry?

Ze starší doby bronzové je v Modřanech znám jediný nedokumentovaný nález hrobu únětické kultury. Z doby mohylové kultury pocházel bohužel dnes již ztracený kompletní bronzový meč. Ten byl nalezen v dnešní ulici Pod Vinicí.

Další předměty byly objeveny na místě dnešního Úřadu Městské části Praha 12 a také v oblasti mezi Modřanskou, Klášterského a Převoznickou ulicí. Zde byly objeveny žárové hroby.

Nejmladší žárové hroby z pohřebiště se nacházejí v Modřanské ulici v čp. 412. Ty se datují již do období mladší doby bronzové, kterou zastupuje knovízská kultura. Vliv knovízské kultury je v Modřanech velmi výrazný. V ulici Na Havránce byl například nalezen depot keramických nádob uložených do jámy jako jídelní obětina.

Z pozdní doby bronzové se zde v místě bývalého cukrovaru nalezlo několik žárových hrobů a skromné pozůstatky dvorců.

FOTO: Viniční dům v Modřanech

Viniční dům v Modřanech - Viniční domek ModřanyViniční dům v Modřanech - Vinice ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - Parník ModřanyViniční dům v Modřanech - Modřany
Další fotky
Viniční dům v Modřanech - Nálezy z ModřanViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - ModřanyViniční dům v Modřanech - Viniční dům ModřanyViniční dům v Modřanech - Zpodobnění Karla IV.Viniční dům v Modřanech - Studna

Ve viničním domku najdeme také model parníku Modřany, který zhotovil Ing. Jaroslav Řípa. Práce na modelu mu trvala úctyhodných 200 hodin, a to v měřítku 1:50 podle údaje z knihy Osobní lodě na Vltavě 1865 – 1985, jelikož stavební plány lodě se nezachovaly. Najdeme tu rovněž informace o modřanské lodní dopravě. Jako první byla spuštěna na vodu Stefanie, která vyplula v roce 1863. V roce 1918 pak byla Stefanie přejmenována na Modřany.

Návštěva viničního domku v Modřanech může být velmi zajímavým cílem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o naší historii. Vstup je volný a otevřeno mají od středy do neděle mezi dvanáctou a osmnáctou hodinou. Na konci května v rámci akce Pražské vinice 2020 bude přístupna též Modřanská vinice.

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama