Starokatolická církev v Česku poprvé světí dvě ženy na kněží. Svěcení se konalo v sobotu dopoledne v kostele sv. Vavřince na Petříně v Praze. Církev to oznámila v tiskové zprávě. Obě kandidátky – Darina Bártová z farnosti v Praze a Noemi Kosourová z farnosti Havlíčkův Brod – doteď působily jako jáhenky. Starokatolická církev schválila svěcení žen do všech stupňů církevních postů, tedy na jáhna, kněze i biskupa, loni v říjnu.
Kandidátky na kněžské svěcení mají podle církve příslušné teologické vzdělání a také složily předepsané zkoušky před synodní teologickou komisí. „V dějinách církve je kněžství žen něčím možná nezvyklým, ale naše církev nenachází dostatečně pádné důvody k tomu, aby polovině pokřtěných tuto možnost uskutečnění svého povolání odmítala,“ sdělil biskup Starokatolické církve Pavel Benedikt Stránský.
Šestačtyřicetiletá jáhenka Kosourová má kromě teologie také vzdělání v oboru sociální péče a jako zdravotní sestra. V minulosti pracovala v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze jako sestra na chirurgickém oddělení a v současnosti působí na úřadu práce, kde zajišťuje pomoc sociálně nejslabším. Od roku 2000 patří do farnosti v Havlíčkově Brodě.
Osmapadesátiletá jáhenka Bártová vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT) a má také doktorát z technické kybernetiky. Od roku 1988 pracuje na VŠCHT, kde se věnuje matematickému modelování a výuce dalších předmětů, včetně teologie. Od roku 2008 patří k farnosti Máří Magdalény v Praze.
K teologické diskusi o kněžství žen vydává Starokatolická církev sborník textů ze starokatolického a anglikánského prostředí s názvem „Vysvěcená. Kněžství žen v reflexi starokatolické teologie“. Bude představen právě na dnešní bohoslužbě v Praze. „Kněžství žen je v dějinách církve něčím novým. Starokatolická a anglikánská teologie se touto otázkou zabývala několik posledních desetiletí a dospěla k tomu, že není žádný zásadní důvod, biblický ani teologický, proč by církev neměla mít možnost udělit kněžské nebo biskupské svěcení ženě,“ uvedl editor sborníku Petr Jan Vinš.
Starokatolická církev na území Česka oficiálně existuje od roku 1877. Do pastorační péče starokatolické církve patří také všichni anglikánští věřící na českém území, protože starokatolické a anglikánské církve se v roce 1931 spojily. Podle údajů Českého statistického úřadu z loňského roku se ke Starokatolické církvi v ČR při sčítání lidu přihlásilo 672 lidí. Nejpočetnější je v Česku podle sčítání Církev římskokatolická, ke které se přihlásilo 741.000 lidí. Dalších 236.000 lidí ale při sčítání uvedlo pouze, že se hlásí ke katolické víře bez bližšího určení církve.
Zdroj: ČTK