• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Starostka Města Libavá, která zpronevěřila peníze, rezignovala

  19.9.2023
  Simona Knotková

  Starostka Města Libavá na Olomoucku Štěpánka Tichá (Nezávislá Libavá), která podle policie zpronevěřila přes zfalšované brigády 407 000 korun z obecních peněz, se rozhodla k 30. září rezignovat na funkci v čele obce s 500 obyvateli.

  „Oznámím to ještě písemně,“ řekla v úterý Tichá. Při vyšetřování se starostka ke zpronevěře přiznala, vzniklou škodu uhradila, a státní zástupkyně proto její stíhání podmínečně zastavila. Opozičním zastupitelům se nedávno nepodařilo Tichou z funkce odvolat. Jedna ze zastupitelek, která nebyla spokojená s rozhodnutím dozorové státní zástupkyně, se obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podmíněné zastavení trestního stíhání starostky prověří krajské státní zastupitelství.

  Tichá řekla, že se rozhodla rezignovat v úterý ráno poté, co o situaci v obci jednala se zástupci opozice. Vzdá se k 30. září postu starostky, mandát zastupitele si ponechá. O volbě nového starosty by mělo na podzim rozhodnout zastupitelstvo obce. Tichou se po zveřejnění informací o zpronevěře a zastavení jejího stíhání pokusili na začátku září odvolat opoziční zastupitelé, nezískali však mezi devíti zastupiteli potřebnou podporu. Tichá jim tehdy řekla, že všeho lituje, čin byl napraven a pravomocně uzavřen.

  Podle usnesení žalobkyně uzavřela starostka například dohodu o provedení práce se svou matkou a svým synem, poté zadala příkaz, ať obec matce a synovi pošle peníze na bankovní účty, které ovládala; šlo o více než 160 000 korun. Další fiktivní práce podle spisu starostka rozepisovala na lidi z obce, kteří však o tom neměli tušení. Na jejich smlouvy si brala peníze rovnou z obecní pokladny, většinou od 6000 do 10 000 korun měsíčně, uvedl server Seznam Zprávy. Celková škoda byla vyčíslena na více než 400 000 korun.

  Ze zpronevěry byla obviněna starostka a dvě pracovnice obecního úřadu. Státní zástupkyně Lenka Svobodová podle serveru v usnesení uvedla, že všechny obviněné se v plném rozsahu doznaly, vyslovily lítost a projevily ochotu nahradit způsobenou škodu, čímž splnily podmínky pro zastavení stíhání. U soudu by jim hrozilo za zpronevěru až pět let vězení.

  Na NSZ se poté obrátila zastupitelka obce Libavá Oldřiška Valtošová. Podle ní okresní státní zastupitelství pochybilo tím, že si neprověřilo ustanovení opatrovníka obce. „Tímto opatrovníkem byl ustanoven člen zastupitelstva obce pan Pavel Stavinoha obviněnou starostkou. Dle mého názoru opatrovníka obce může ustanovit pouze nejvyšší orgán obce, což je zastupitelstvo. Avšak jako člen zastupitelstva můžu prohlásit, že toto nebylo v žádném případě na zastupitelstvu projednáváno. Tudíž obec neměla dle zákona řádně stanoveného opatrovníka,“ řekla zastupitelka. Poukázala navíc na to, že ustanovený opatrovník je manželem jedné z obviněných.

  NSZ podle jeho mluvčího Petra Malého předalo na základě tohoto podnětu rozhodnutí žalobce k přezkoumání krajskému státnímu zastupitelství. „Pevně věřím, že postup Okresního státního zastupitelství bude řádně prověřen a trestní stíhání paní starostky a zaměstnankyň Obce Město Libavá bude předáno soudu. Také doufám, že soud ustanoví nezávislého a nestranného opatrovníka obce, který bude zájmy naší obce hájit. Tímto krokem snad konečně dojde i ke zklidnění už tak dosti napjaté situace mezi občany,“ uvedla před úterní rezignací starostky zastupitelka obce Oldřiška Valtošová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte