V OKRESNÍM MĚSTĚ SE USTAVUJÍCÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA KUTNÉ HORY konalo v pondělí 24. 10. 2022. Již výsledky voleb a skutečnost, že mandát v ZM získalo 10 (!!!) subjektů (ANO 7, ODS a TOP09 5, Piráti 3, SPD a Trikolora 2, Vize 2, STAN a SNK 2, KDU – ČSL 2, Alternativa pro Vás 2, Kutnohorská změna a Město pro lidi po 1) vytvářela předpoklad jisté roztříštěnosti a obtížnosti ustavit pevnou koalici. Nikdo se nedivil faktu, že při daném rozložení sil zprávy o dosažení potřebné shody byly dost dlouho „na dobré cestě“. Jak už je v Kutné Hoře téměř pravidlem, lídr kandidátky ANO, dosavadní starosta KH Josef Viktora členy koalice nepřesvědčil – i když dostal od voličů nejvyšší počet hlasů – finále se tudíž odehrávalo bez něj.
Do hry vstoupily snahy prosadit jako nového starostu Lukáše Seiferta (z kandidátky ODS a TOP 09), který v tajném hlasování dostal 18 hlasů, jeho protikandidát Štěpán Drtina (Piráti) jich nasbíral 6.
Prvním místostarostou byl dle očekávání zvolen Josef Viktora (ANO) a to 19 hlasy – později byl pověřen i zastupováním starosty. Místostarostkou se s 16 hlasy stala Kateřina Špalková (Vize).
Starosta i oba místostarostové jsou členy devítičlenné RM ze zákona, dalších 6 členů rady bylo zvoleno z mnohem většího počtu navržených. Stali se jimi Kateřina Daczická (ODS), Monika Válková (ANO), Jiří Kukla (ANO), Tomáš Morawski (Alternativa pro Vás), Robert Otruba (KDU – ČSL) a Josef Treml (ODS).
Předsedou finančního výboru se stal Martin Suchánek (Město pro lidi), volbu předsedy kontrolního výboru a dalších členů obou uvedených výborů si zastupitelé nechali na své příští zasedání.
Obměna volených funkcionářů ve vedení města je nakonec poměrně značná, vítězná koalice teď musí přesvědčit sebe a hlavně veřejnost, že dokáže uspět nejen ve volbách, ale především v řízení města pod Barborou. Buďme spravedliví, na nějaké hodnocení si počkejme alespoň obligátních sto dnů.
VE STŘEDU 19. ŘÍJNA SE NA USTAVUJÍCÍM ZASEDÁNÍ MĚSTSKÉHO ZASTUPITELSTVA ČÁSLAVI rozhodlo o novém vedení druhého největšího města kutnohorského okresu.
Zvolen byl „staronový“ starosta Jaromír Strnad (již poněkolikáté, v mezidobí zastával funkci senátora), který si „rýpl“ do odstupujícího vedení, jehož práci označil za špatnou. Zároveň však prohlásil, že si přeje, aby Čáslav v soudních sporech nadále zastupoval bývalý starosta Vlastislav Málek.

Novinkou se stalo zvolení dvou místostarostů – jeden z nich bude jako neuvolněný mít hlavní náplň práce v zlepšování situace místní nemocnice. Je jím Ervín Petrikovič (dostal 15 hlasů), stejně jako starosta (14 hlasů) a uvolněná místostarostka Renata Vaculíková (15 hlasů) – všichni ČSSD. V městské radě jsou i další – byť nezávislí – členové z kandidátky ČSSD: Julie Provazníková, nejstarší zastupitel Josef Ruml a Zdena Nezbedová a jediný zástupce „odjinud“ Jiří Žaloudek, který kandidoval za ANO 2011.
Změny na čáslavské radnici jsou tedy rozsáhlé, o jejich dopadu či prospěšnosti samozřejmě rozhodnou až výsledky práce vítězného seskupení.
O tom, že nemocnice má u vedení města v současnosti prioritu, svědčí fakt, že hned 20. října na prvním jednání nové rady města byla z funkce odvolána její stávající ředitelka a řízením nemocnice byl pověřen MUDr. Ctibor Provazník.